Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

נוסחת הפלא

האמת, שאם היה נוחת פה "חייזר", לפחות בחלק זה של העולם, המוכר לנו כהעולם המערבי, הוא לא היה מבין על מה כל המהומה. תשתיות נפלאות יש לנו? יש. חקלאות משגשגת וענפה יש? ודאי שיש. מכונות גדולות, מפעלים, פלאפונים ומחשבים יש לנו? יש והרבה. אז איך בדיוק הגענו למצב שבו אנשים יושבים בבית ומפחדים מהרגע הבא, מחוסר עבודה בעקבות המשבר ומכך שאולי, בעוד זמן קצר, לא יהיה להם מה לאכול?
מאת: אורן לוי

ובכן, בכלכלה, לא חסרות נוסחאות המתארות כיצד להרוויח, מתי להשקיע ואיך לחלק את ההון. רק נוסחא אחת חסרה והיא הנוסחא כיצד לצאת מהמשבר או לפחות חישוב שיספר לנו כמה זמן זה ימשך. לזה אין נוסחא. או שאולי בעצם יש, אבל עדיין לא גילינו אותה?

נגיד שנגיד

גילינו אותה. ודאי שגילינו אותה. אולי לא אנחנו גילינו אותה, אלא הנגיד גילה לנו אותה, בכך שאמר בימים האחרונים את נוסחת הפלא ליציאה מהמשבר: "תדאגו לעצמכם". הממשלה לא תדאג לכם ולכן, תתחילו לדאוג לעצמכם. במילים אלו פחות או יותר, סיכם הנגיד את הפיתרון לכל השבר הכלכלי הזה. לא הממשלה, לא הבנקים, לא העשירים ולא הצבא, השב"כ או המשטרה יכולים לסייע לנו הפעם, מפני שאין להם מושג מה לעשות. אין בררה, אנחנו חייבים לדאוג לעצמנו. הכותרת הזו, מפי אותו אדם שאמור להבין בכסף שלנו קצת יותר ממה שאנו מבינים בו, מלחיצה. אין ספק. אם הנגיד לא יודע מה להגיד, מה אנחנו נגיד? מה אנחנו כבר מבינים בכלכלה? כשאנחנו שומעים כאלו משפטים, אנו באופן מיידי חושבים שקרתה הפסקת חשמל כי נהיה לנו שחור בעיניים. וכששחור לנו בעיניים, אנו מתלבטים בעיקר בין כמה אופציות: למשוך את הכסף, להעביר את הכסף, להפקיד את הכסף או לקנות דולרים. אם לפחות מישהו היה אומר לנו מה עדיף, זה היה עבורנו כמו נר באפלה. אבל לא. איש לא אומר דבר ונראה שהפעם, עלינו לדאוג לעצמנו. אין בררה, אפילו הנגיד אמר.

אם אין אני לי, כולם לי

בעבר, כשעוד לא התפתחנו, באמת כל אדם ומשפחה דאגו לעצמם. כל אחד צד את האוכל של עצמו, גידל את הירקות של עצמו וגר במערה הקרובה ביותר לעץ הקוקוס השכונתי. אבל עם הזמן ועם הטכנולוגיה, ממטר של אדמה יש לנו 100 עגבניות וממטר של סופרמרקט יש לנו את כל סוגי הבשר שלהם אנו זקוקים, אז גם אם אף אחד לא אומר כלום, השלט הזה כל כך גדול על הקיר ואנו משום מה מתעלמים ממנו. אנו צריכים לדאוג האחד לשני. לא כל אחד לעצמו, אלא האחד לשני. אין לנו בררה, אלא להבין, שמה שקידם אותנו ממצב של פרימיטיביים יושבי מערות, זו העובדה שהבנו די מהר שיחד, משיגים יותר בשביל כולם. אך כנראה לאחר שהשגנו כבר המון בשביל כולם, שכחנו מה הביא אותנו לכך. ומה שהביא אותנו לכך זוהי ההתלכדות תחת אינטרס משותף, התחברות תחת הידיעה הפשוטה שאנו חיים טוב יותר כשאנו מלוכדים, תומכים ומסייעים האחד לשני. ובמקום להמשיך במתכונת זו, בדרך מוצלחת זו, מצאנו עצמנו שוב לבד. כל אחד ספון בביתו ודואג לחשמל שלו, לפרנסה שלו, למים ולגז של עצמו. פשוט שכחנו, שאין הבדל בין המערה ביער לבית הלבנים שבנינו, מלבד כך שברגע שנטשנו את סביבתנו והתכנסנו בתוך עצמנו, אבדנו שוב את היכולת לגדול ולהתפתח. עלינו לחזור ולדאוג לעצמנו שוב, רק שהפעם, זה אומר לדאוג גם למי שסביבנו, אחרת, לא יהיה מי שידאג לנו. לגבי השאלה למה זה כך ומה לעשות מחר בבוקר, התשובה היא: לעלות מדרגה

בכוונה תחילה

יש אנשים שמדברים אל הצמחים שלהם ובאמת, על פי מחקרים ועדויות, הצמחים האלו, גדלים טוב יותר. וזה לא שהאנשים האלו סתם מדברים אל הצמחים שלהם, אלא הם עושים את זה בכוונה תחילה, לסייע לצמח ולעודד אותו שיגדל ויתחזק. אז, אם זה פועל אצל צמחים, זה בטח פועל גם אצל אנשים. המשבר הזה, שאנו קוראים לו משבר כלכלי, הוא כלל אינו משבר, אלא שלב חדש באבולוציה שלנו המבשר לנו על המדרגה הבאה שלנו: אנו כבר לא חיות, אלא בני אדם. וכבני אדם, כיצורים חברתיים הניזונים זה מזה, תלויים זה בזה ומחוברים זה לזה, אין לנו אפשרות לחזור אחורה ולהיות חיות. אין לנו את היכולת לחזור לכוך שלנו. התקדמנו ואנו רוצים להמשיך בכך. וכדי להמשיך בכך עלינו לעלות לשלב הבא המראה לנו בבירור שהעולם, הוא כפר קטן. ובכפר הקטן הזה, ישנו גם הרצון של האחר שאם מדברים אליו, בכוונה כדי לסייע לו, הוא יכול לגדול ולהתפתח ממש כמו אותו העציץ שבסלון ביתנו. הוא זקוק לכך שנשקה אותו, שנזבל אותו ולפעמים שגם נדבר אליו. בתמורה, הוא ייתן לנו יופי וישרה עלינו אוירה טובה ונעימה, כי בלי סביבה שנעים לנו בתוכה, לא יבוא לנו להיות יחד באותו סלון.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content