Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

ניהול ומקצועיות מול קושי ביחסי אנוש

מנהלים מצטיינים מבחינה מקצועית, עלולים להתאפיין ביחסי אנוש גרועים ולעצור את התפתחותן של חברות. להלן סיפור מקרה. 

חברה בת כ-100 עובדים, מנכ"ל, 3 סמנכלי"ם, 5 מנהלי מחלקות, לכל אחד מהם כ-20 עובדים. אחד ממנהלי המחלקות הוא בן 55, בעל ניסיון עשיר, יכולת ניתוח נתונים, ראייה לעתיד, יעיל ותכליתי, טיפוס מבריק שהביא עד היום את החברה להצלחות ושואף להתקדם. אבל העובדים שלו מתקשים מאוד לעבוד איתו, כי הוא משרה סביבו אווירה שהוא יודע הכול, כמעט ולא מקבל דעות של אחרים. עובדיו מרגישים שהפוטנציאל שלהם לא בא לידי ביטוי, והם לא מתפתחים. המנכ"ל אינו יודע כיצד לנהוג כי יש לו תוכניות להרחיב את פעילות החברה, וכפי הנראה עם מנהל כזה הפריצה קדימה תהיה לא פשוטה. שיחות וייעוצים ארגוניים כאלה ואחרים שהתקיימו עד היום בנידון לא הועילו. איך כדאי לגשת למצב כזה?

ראשית ניתן התייחסות כללית, ואחר כך ניגש למקרה הפרטי. קודם כל יש לזכור שלא כל העסקים זהים. יש חברות שתחום העיסוק שלהן מצריך אנשים כאלה דווקא בעלי סגנון חשיבה צבאי, ויש חברות שיפסידו מכך. לכן הבדיקה הראשונה היא מה טוב לעסק. בנוסף, בגילאים כאלה אנשים מתקשים בדרך כלל לשנות את סגנון התנהלותם. הם בטוחים שהם מקצועיים, יש להם קבלות וקרדיט, וכך הם בנויים.

בנוגע לחברה הזו, מה שכדאי לנסות הוא להביא למחלקה המדוברת אדם או שניים שמומחים בבניית קשר אינטגרלי ומחבר בין אנשים. הדבר ייעשה בתיאום עם המנהל כמובן, שימשיך לנהל את המחלקה מבחינה מקצועית, אבל בשלב הראשון לא יהיה חלק מהתהליך החברתי. 

תפקידם של המומחים בחיבור יהיה לקחת את אוסף העובדים שכיום מגיעים לעבודה ממורמרים ובלי חדוות יצירה, ולבנות מהם קבוצה. קבוצה בעלת רוח מיוחדת, שתלטף כל אחד מאנשיה, תגרום לכולם להיות קרובים זה לזה, רגישים זה לזה, עם יחס טוב ותמיכה חברתית. כתוצאה מכך, יהיה להם קל יותר לשתף פעולה גם עם המנהל שלהם, וישתפרו מצב רוחם ותפקודם המקצועי.

בהקשר הזה נציין כי חכמת הקבלה מלמדת שקבוצה נוצרת כאשר אנשים שמים את הקשר ביניהם מעל הכול. מדובר בהתקשרות רגשית עמוקה, חיבור למנגנון אינטגרלי אחד, שבו כל פרט משלים את האחרים. יחד הם בונים מין דמות עליונה, רוח הקבוצה, שיש בה מסירות, אחריות וערבות הדדית, עד לרמה של אהבת הזולת. כל מכשול שיתגלה בדרכם, כל מה שיצוץ ויפריע להם להרגיש כגוף אחד, הם ילמדו לגלות שהוא בא לא להפריד ביניהם, אלא כדי לאפשר להם להגביר את רמת הקשר, להתחבר למרות הכול, ובזכות כך להעמיק את השגתם במהותו של כוח החיבור שמתגלה ביניהם. כוח מיוחד, שנמצא מעל כל העולם הזה. כוח שמעורר אותם, מחייה את רוחם, ומעלה אותם מעלה מעלה.

במבט אבולוציוני, במאה ה-21, בעולם שנעשה כל כך מקושר, האנושות כולה מתפתחת לכיוון של אינטגרליות. בהתאם לזאת, עסק שירצה להצליח יהיה חייב להפוך לעסק אינטגרלי. חוץ ממבנה של פירמידה ניהולית, כדאי להוסיף צורה של עיגול, שאין בו מעלה ומטה, אלא כולם עובדים בהרגשת שוויון יחסי, והעיקר, למען מטרה משותפת. כל חברה או עסק שלא ישימו את בניית רוח החיבור כמטרת-על, בנוסף על מטרותיהם העסקיות, ייתקלו בקשיים הולכים ומתגברים. סכסוכים ומריבות, קצרים בתקשורת, מקלות בגלגלים ושאר מאפיינים מוכרים, עד לרמה של פגיעה מהותית בתפקוד העסק ואפילו קריסה כוללת.

עם התובנות הללו נחזור לסיפור המקרה שלנו, ונסכם את ההמלצות. (א) אין טעם להמשיך לנסות לשנות באופן ישיר את המנהל. חבל על הזמן ועל המאמץ. כל אדם מטבעו אגואיסט, ורוצה רק לעמוד על שלו. (ב) מה שכן כדאי הוא להתמקד בשינוי הגישה לעבודה בין העובדים, לבנות אותם כקבוצה עגולה. הרוח הטובה שתיווצר ביניהם תפעל גם על המנהל, ובהדרגה, בין אם במודע ובין אם באופן בלתי מודע, התנהגותו תשתנה. כשהוא יראה שהקבוצה פועלת יחד במילוי הוראותיו, הוא לא ירגיש איום או התנגדות מעובדים שרוצים להתנגש איתו, ויתעורר בו רצון להיות מתאים יותר לקבוצה.

העיקרון האינטגרלי העיקרי שחשוב להוציא מהדיון הוא כזה: בתהליך של התפתחות נכונה, לוקחים כל חלק שאפשר והופכים אותו לאינטגרלי. עוד חלק ועוד חלק ועוד אחד, וכך בהדרגה, בונים את כל העולם באופן משופר. כי העולם של מחר, יוכל להיות רק עולם מחובר.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1282 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content