Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

ניתוק בין העם להנהגה

בכל רחבי העולם רואים נתק שהולך וגובר בין הציבור לבין המנהיגים הפוליטיים. הדבר פוגע בחוסן הלאומי, באיכות החיים וכמובן ביכולת לטפל במצוקות שדורשות מענה. למה זה כך, והאם יש סיכוי שבעתיד משהו ישתנה?

אצל בעלי החיים הכול פשוט. יש מנהיג ללהקה, וזהו. הכול שייך לו, תחתיו, הוא קובע הכול. דבר דומה היה בשבטים קדמוניים, ראש השבט ניהל את העניינים. אחר כך נוצר מוסד המלוכה, ואנשים התייחסו לדברי המלך כאל סטנדרט שכלפיו מתיישרים. אם מישהו המרה את פיו, הורידו לו את הראש ונגמרה הבעיה. היו מקומות שבהם הדת שלטה, ומנהיגים דתיים נתפסו כמקשרים בין הכוח העליון לבין החברה. גם שם, כמובן, ההיררכיה הייתה ברורה. 

עם הזמן האגו של האדם התפתח והביא ליצירת פלגים שונים בקרב כל עם ואומה, למלחמות, להתקוטטויות על הנהגה. כיום, המשולש הון-שלטון-תקשורת מנצח על החגיגה, מעצב את דעת הציבור ביד רמה. אין העברת מידע נקייה, אין מערכת יחסים משמעותית ותחושת קשר בין הציבור לבין הטוענים להנהגה. כלי התקשורת מתחילים וגומרים את כל העבודה. 

יכול בכלל להיות אחרת? אם נמשיך באותו הכיוון, ודאי שלא. אבל אם נתיישב כולנו יחד ללמוד איך אמור לתפקד העם שלנו בצורה נכונה, או אז נוכל לצאת לדרך חדשה. גם ביחסים שבין הציבור להנהגה, גם ביחסים שבקרב האומה, וגם במציאת פתרונות אמיתיים לכל בעיה ובעיה.

במקור, עם ישראל הוא בכלל לא עם. היו אלה אסופת אנשים זרים, מכל מיני עמים שחיו באזור מסופוטמיה, שהתקבצו סביב האידיאה הרוחנית של חוקר בבלי בשם אברהם. מהם התהווה אחר כך העם שלנו. מה שייחד אותם משאר האנשים זה הרצון שהתעורר בהם להתחבר זה לזה מעל כל ההבדלים, כדי לגלות את הכוח האחד שפועל בכל הטבע.

מאז ועד עולם, האחדות בין שונים, המאמץ המשותף להתעלות באהבה מעל כל הדחייה, השנאה והפילוגים הטבעיים - הם שמגדירים אנשים כישראלים. רואים סביבכם הרבה טיפוסים כאלה? בהנהגה, בתקשורת, ובעצם, בכל מערכת יחסים?

ולמרות הכול, הכוחות האבולוציוניים דוחפים אותנו להיות כאלה. למה? כי בעולם המקושר של היום, כשהתלות ההדדית מתגברת וכל תזוזה מנענעת את כל הרשת, לא נוכל לשרוד בלי שנלמד לחיות יחד. בהשלמה, בהדדיות, כמו שכל חלקי הטבע מהווים מנגנון אחד, רק מתוך הכרה, בחירה ומודעות. בישראל, ולא באף מקום אחר, יכול לקום הסטרט-אפ שיראה לעולם את קוד החיים במציאות מקושרת.

לכן דרושה לנו מהפכה חינוכית-תרבותית, כלל-חברתית. היא צריכה להעביר את כולנו מתפיסת מציאות אגוצנטרית לתפיסת מציאות אינטגרלית. כלי התקשורת צריכים לשרת את המהלך הזה, יחד עם כל הכלים האחרים שפיתחנו עד היום.

וכאשר יורגש באוויר שמצבנו תלוי במימוש ערכים כמו ערבות הדדית ואהבת הזולת, או אז נוכל גם לחוש את מי מבינינו כדאי להעמיד בראש המחנה. מי הם האנשים שיוכלו להתחבר ביניהם בצורה מיטבית, כדי להוביל את כולנו גם יחד לחיבור מתקדם יותר. חיבור שיתאים יותר לאחדות הטבע, וישים אותנו במקום הנכון להתמודדות מוצלחת עם כל מה שיתגלה. 

העתיד שלנו יפה. כל השאלה היא מתי נבחר להתקדם אליו. אחרי מכות גלובליות, או לפני.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 474 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content