Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

סוד האושר של היהודים

בימים שבהם לא מעט הורים בארה"ב מתלבטים אם להשאיר את ילדיהם בבית ספר יהודי תחת איומי טרור אנטישמי, או להעבירם לבית ספר רגיל שבו יהיו חשופים ללעג ולאלימות בשל יהדותם, עולות בראש כל מיני שאלות. לאיזה כיוון עומדת להתפתח האנטישמיות בארה"ב? האם היא נובעת מכך שמקנאים ביהודים? מהמחשבה שהם שולטים בכספים? ועוד, הייתכן שיש קשר בין תופעות כמו העלייה ברמת הדיכאון או הקושי לנהל מערכות יחסים איכותיות, לבין העלייה באנטישמיות? כמה תובנות חשובות במסגרת חיפוש הדרך להבטיח את שלומם של אחינו בתפוצות.

פעם אנשים הרגישו קרובים זה לזה, חיו בחמולה, בצוותא. כיום אפילו בתוך הבית יש ריחוק. כל ילד צריך חדר משלו, ו"תפסיקו כבר לחפור לי במוח". ככל שאנו מתפתחים, האגו שלנו גדל ותופח, וזקוק למרחב פרטי משלו. האדם בן זמנינו בקושי מסוגל לסבול מישהו לידו, אפילו עם עצמו קשה לו להסתדר. מעבר למרחב הפרטי, האגו גם דורש שנספק לו כל מיני מילויים. וכאשר איננו מצליחים להגיע לתחושת סיפוק מתמשכת, צצה הרגשת ריקנות, ואחריה דיכאון. הדינמיקה של החיים בעידן האגו הגדול, על רגל אחת.

ובתקופה שבה האגו האנושי כבר לא יודע במה יוכל עוד להתמלא, כשכל דבר נעשה משעמם וחסר טעם די מהר, ובמקביל החלום האמריקאי על ליברליזם, פלורליזם, תקשורת שקופה ודמוקרטיה נאורה מתרסק לו קבל עם ועדה - ארצות הברית מתעוררת אל בוקר עצבני. נעשה לה חם רצח. ואת העצבים תמיד פורקים על יהודים. זהו סוג של חוק טבע. מבינים או לא מבינים מה מניע אותם, כך אנשים מרגישים מבפנים. רע לנו? היהודים אשמים! למה? כי יש להם משהו שהם מסתירים. לא מגלים. איזשהו סוד. העובדה היא שבכל מצב הם מסתדרים, בכל מקום שלא תזרוק אותם, הם תמיד מצליחים.

אמנם תרמנו לעולם הרבה יותר מכל עם אחר ובלעדינו האנושות לא הייתה בכלל מתפתחת, אבל כיום העולם דורש מאתנו משהו בכיוון אחר לחלוטין. העולם לא זקוק להצלחות חומריות נוספות, יש הכול בשפע, חוץ מיחסים טובים וחיבור בין אנשים. תוך כמה שנים מחשבים ורובוטים ייצרו עבורנו את כל מה שצריך כדי לחיות טוב, ואנחנו רק נצטרך לחלק בינינו את כל השפע. בלי קשר הדדי חיובי, כמובן שזה לא ילך, ונבזבז את חיינו על מלחמות הרסניות וחסרות תכלית. לכן, גם אם נמשיך לגרוף פרסי נובל ולהבריק בפיתוחים טכנולוגים מדהימים, לא נזכה להערכה ולאהדה. להפך, זה רק יגביר את השנאה אלינו, כדי להדגיש את המקום המדויק שבו אנו מתרשלים- פיתוח יכולתו של האדם בעל האגו המפותח להתחבר לאגואיסטים אחרים.אך כדי לעשות זאת, נזדקק לשיטה מיוחדת של בניית קשר וחיבור מעל כל החללים, המרחקים וההבדלים. בידי האנושות אין שיטה כזו, היא חבויה בקרב העם היהודי.

בתוך תוכה של תורת ישראל, מצויה השיטה לבניית חיבור בין כל בני האדם. חכמת הקבלה. אמנם אנחנו לא מכירים אותה, אבל עצם קיומה אצלנו מקים עלינו את כולם. הם מרגישים שאנחנו האחראים לכל חוסר שמתגלה בחייהם.בגדול, חכמת הקבלה מלמדת שכל בני האדם הם חלקים ממערכת אחת, ובין כולנו יש קשר פנימי. אבל כאשר האגו שלנו מתפתח, הוא יוצר בינינו חללים. מפריד אותנו זה מזה, עד כדי כך שכיום אף אחד לא מרגיש קשר לאחר. אפילו אם אנחנו קרובים פיזית זה לזה, אנחנו מרגישים רחוקים מאוד. את החלל הזה שמתגלה עכשיו בינינו, נצטרך ללמוד למלא ברגשות חדשים של חום, חיבור, אהבה והדדיות. בשיא התפתחותנו אנו נרגיש מחוברים ממש בלב אחד, בראש אחד, וזה ירגיש הכי חזק שיש. הכי ממלא. הכי מחייה. הכי משמח. הכי אנחנו. הכי אמת.

דווקא יהודי ארה"ב, שנמצאים בכל עמדות המפתח במדינה אבל בינם לבין עצמם מפולגים בצורה מחרידה, הם שצריכים כיום לספק לעולם דוגמה לחיבור בין אנשים מנוגדים. אף אחד לא צריך לוותר על דעתו הייחודית, אבל מעל כל חילוקי הדעות הלגיטימיים הם מוכרחים ללמוד לבנות קשר רגשי חם. כמו במשפחה.

אז מה אם כל אחד חושב אחרת? מעל הכול, יש בינינו קשר. יש לנו כוח אחד שפועל בכל הטבע, ואליו יכולים כולנו להתחבר. ממנו אפשר לקבל כוח מאחד, מקשר, מחבר, מאחה. וכשנלמד לגלות בינינו את הכוח העליון הזה, ובעזרתו נבנה חיבור ואהבה מעל כל הריחוק והשנאה, נוכל לקדם את האנושות כולה אל אותה מטרה נעלה. אנחנו נוליד את האנושות החדשה, מחוברת, מקושרת, מלאת שמחה. הדיכאון יעבור מן העולם, וכל החללים יתמלאו במילויים חדשים, בלתי מוגבלים, שלמים ונצחיים. זה יהיה מימוש תפקידנו בעולם, מימוש של מטרת הבריאה. אם רק נתחיל לצעוד בכיוון הזה, האנטישמיות תיפסק ותתחלף בתמיכה ובאהדה. למי? לאלה שהצליחו לפצח את סוד האושר המושלם, ומובילים את כולם אל המנוחה והנחלה. שנזכה.

מן המקורות

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד. כן העולם, כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תיתקנה, יהיו לגוף אחד ממש" (ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג).

"העם שהתחיל להאיר מחשכי העולם, עליו לגמור את אשר החל, ורק באורו העצמי, בהכירו מראש את ערכו ואת תעודתו הכרה ברורה, לדעת כמה נשגב ונהדר הוא תכלית זה" (הראי"ה קוק, מאמר "תעודת ישראל ולאומיותו", אוצרות הראיה ב, ראשון לציון אלול התשס"ב, עמ' 41)

"ואהבת לרעך כמוך הוא כלל גדול בתורה, כדי לכלול באחדות ושלום שהוא עיקר החיוּת והקיום והתיקון של כל הבריאה, על ידי שבני אדם שמשונים בדעותיהם נכללים יחד באהבה ואחדות ושלום" ([1]מובא בשם רבי נחמן מברסלב. רבי נתן מברסלב, ליקוטי הלכות, ברכות הראיה וברכות פרטיות, הלכה ד).

"התקווה היחידה היא - לסדר לעצמנו חינוך לאומי באופן יסודי מחדש... להכניס בכל אחד מאיתנו רגשי אהבה, הן בנוגע מפרט לפרט, והן מהפרטים אל הכלל. ועבודה זו קודמת לכל אחרת, כי מלבד שהיא היסוד - היא נותנת גם את שיעור הקומה והצלחה לכל מיני פעולות, שאנו רוצים לעשות" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "היחיד והאומה", כתבי בעל הסולם, עמ' 490)

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 833 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content