Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

סוד הקסם של המשפחה

כל זוג שלישי שמתחתן בישראל, מתישהו מתגרש. באזור המרכז אחוז המתגרשים גבוה עוד יותר. ודווקא בתקופה שבה התא המשפחתי מתפורר והולך, חשוב להבין למה זה קורה ומה צפויה להיות צורתה המתקדמת של משפחה בהמשך.

מצד הטבע, ילדים צריכים משפחה כדי לגדול ולהתפתח. אהבת ההורים מעמידה אותם על רגליהם, משלב הינקות ועד להיותם אנשים בוגרים. הערכים ותבניות ההתנהגות שילד סופג במשפחה, מלווים אותו משך כל חייו. משפחה היא קודם כל אימא, שממנה הרך הנולד יונק. על הידיים שלה הוא גדל, אל הריח שלה הוא נמשך. אין כמו החום של אימא. לכן בתרבויות עתיקות היה ידוע שאישה שרוצה לכבוש את לב הגבר שלה, כדאי מאוד שתשתדל להעתיק את האווירה שהייתה בבית אימו. מאכלים, טעמים, הרגלים. ככל שהיא הצליחה, הגבר התייחס אליה בהערכה וביראת כבוד כפי שחש כלפי אימו. הוא היה מכור לה, מסור לה, דאג לה, ולא יכול היה לעזוב אותה.

אבל בדורנו גם זה משתבש. על פי חכמת הקבלה הדבר קורה מפני שאנחנו נדרשים לעשות בדיקה מחודשת על כל צורת החיים שלנו, ולהגיע להסתכלות שונה לחלוטין על היחסים שבין אדם לאדם. 

הזוגיות, המשפחה, חיי החברה, המדינה ואפילו העולם, כולם צריכים לקבל צורה אינטגרלית, גלובלית, משלימה. כמו שהטבע כולו מאוחד, כך נצטרך ללמוד לתפקד גם אנחנו, בני האדם, אבל מתוך הכרה ובחירה חופשית. להחליט בעצמנו שהחיים הנכונים לנו הם בהתעלות מעל האגו הפרטי לחיבור טוב בין כולם לכולם, ולבנות חברה שתתפקד כמו משפחה אחת גדולה. 

במצב כזה נתחיל לגלות בתוך הקשרים ההדדיים בינינו את הכוח האחד שבמערכת הטבע הגדולה. כוח שטבעו אהבה ונתינה טהורה. כוח החיים והבריאה. גילוי הכוח הזה יגדיר את סולם הערכים החברתי, את החינוך והתרבות, את המודלים הכלכליים ואת כל סגנון חיינו. במצב כזה גם יתברר לנו מה צריכה להיות צורת המשפחה העתידית.

מדובר בשינוי מהותי, שבו הקשר המשפחתי יהפוך למעבדה ביתית לגילוי אותו כוח אהבה ונתינה. האדם יהיה זקוק לזוגיות ולמשפחה כמנגנון הכרחי לפיתוח יחס של אהבה לזולת, מעל היחס האגואיסטי הטבעי. וכך, התא המשפחתי שמלווה אותנו עוד מימי קדם, ישתדרג. על ידי המשפחה האדם ירוויח לא רק קן משפחתי חם ובטוח שיעזור לו בחיים ויתמוך בו בימי חולשה או זקנה, אלא ירכוש כוח עליון ממש שנמצא מעל כל העולם הזה. זה יקנה לחייו משמעות גבוהה, והוא ירגיש שלשמה כדאי לחיות יחד.

הרבה מהזוגות שמתגרשים היום עושים זאת בגלל הרגשת ריקנות, שאותה הם לא יכולים למלא. אולי במשפחה שהם בנו החיים לכאורה בסדר גמור, אבל עמוק בפנים חסר להם משהו. בעצם, זה אותו קשר לכוח עליון של אהבה ונתינה, דרך קשר מאיכות חדשה עם בני הזוג. האבולוציה מקדמת אותם להתקשרות כזו שמוגדרת כקשר רוחני, אבל מפני שהם לא יודעים מהו בדיוק, ואיך לבנות אותו, אז הם מפרקים את מה שיש.

"איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם", אמרו החכמים. בהקשר הרחב זה אומר שהעתיד נמצא בגילוי כוח האהבה הכללי בתוך הקשר הרוחני, במשפחה, בין משפחות, ובסופו של דבר בין כל בני האדם. קשר כזה יעלה אותנו לדרגת קיום שבה נרגיש חיים ללא הגבלות, מלאים בכל הטעמים. העולם יאיר לנו פנים, בכל מקום נרגיש בטוחים, רצויים ואהובים, ותהיה לנו שמחה בלב על כך שאנחנו זוכים להנחיל לילדינו כאלה ערכים נעלים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 521 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content