Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

הסופרמן האחרון

מאז שהמריא לראשונה לפני 70 שנה, הפך סופרמן לנציגו המובהק ביותר של החלום האמריקאי, הקאובוי האולטימטיבי, המלאך הגואל של העת החדשה. אם יש אדם אחד, הרואה עצמו וודאי כממשיך דרכו האמיתי של סופרמן, הרי שזהו בלי ספק הנשיא הנבחר ברק אובמה

המרדף אחר מהדורת הקומיקס הראשונה של סופרמן, היוצאת עתה למכירה בארה"ב, הוא יותר מסתם מרדף. מאז שהמריא לראשונה לפני 70 שנה, הפך סופרמן לנציגו המובהק ביותר של החלום האמריקאי, הקאובוי האולטימטיבי, המלאך הגואל של העת החדשה. אין פלא שאפילו מגה-כוכבים כמו ג'רי סיינפלד, ניקולס קייג', שאקיל אוניל, מוכנים לשלם הון עתק עבור כמה רגעים של תהילה במחיצת האביר הכחול בגלימה האדומה...

אך אם יש אדם אחד, הרואה עצמו וודאי כממשיך דרכו האמיתי של סופרמן, הרי שזהו בלי ספק הנשיא הנבחר ברק אובמה. נאומו הסוחף והמשכנע בפני הקונגרס בחודש פברואר, סיפק הוכחה מושלמת לכך. למעשה, היה זה נאום סופרמני קלאסי: סופרמן תמיד יוצא מחוזק ממשברים. הוא תמיד בשיאו כשהכל נראה אבוד, ובסוף הוא תמיד מנצח בגדול. "על הדרך", הוא כמובן מציל את העולם מקטסטרופה מוחלטת, וזוכה לתשואות הקהל.

סופרמן האחרון - אובמה

הבעיה היחידה היא שאובמה מנסה להיות סופרמן בעידן פוסט-סופרמני. עידן שבו אין מקום עוד לגיבורי על מיתולוגיים, עטופים בהילה של בדידות הרואית. הוא יכול לפזר הבטחות של שינוי מכאן ועד לכוכב קריפטון, אבל הבטחות בלבד לא יביאו את ההצלה. אובמה, כמו שאר מנהיגי העולם, צריך להבין שהשיטות הישנות לא יעזרו בפתרון המשבר הנוכחי. הן לא יעזרו כי המציאות השתנתה מן היסוד. הכללים השתנו, או כמו שאומרים בכדורסל, אנו נמצאים במשחק חדש לגמרי:

אם עד כה חיינו בעולם אינדיבידואליסטי, עולם של נפילים פינאנסיים כל יכולים, ענקי-אגו מבריקים וערמומיים שידם בכל ויד כל בם, הרי שכעת הגלגל התהפך. תאוות הבצע הפרועה שהפילה בפח כמה סוחרי נדל"ן אמריקאים, הצליחה לסבך את העולם כולו במשבר כלכלי חסר תקדים בהיקפו. האגו הדורסני הפך באחת לחרב פיפיות נקמנית, כאשר יחסי הגומלין ההדוקים בשוק ההון העולמי, התגלו לפתע במלוא עוצמתם. נדמה כאילו דייג-על מסתורי לכד את האנושות כולה בתוך רשת גלובאלית אחת, והותיר אותה תלויה באוויר, נבוכה ואובדת עצות. מראשון הכרישים השמנים בוול-סטריט, ועד אחרון הדגיגים באיסטנבול, כולם מצאו את עצמם קשורים ותלויים זה בזה, מפרפרים יחדיו באותה הקערה. ועכשיו, השאלה היחידה היא כמובן מה עושים, מי יציל את העולם מעצמו?

אין ספק שאנו זקוקים לגיבורים חדשים. חוקי החיים של המציאות הגלובאלית מכריחים אותנו להמציא אותם. לסדר מחדש את סולם הערכים החברתי, ולהחליף את נוסחת השגשוג שלנו: לא עוד ניצול הזולת = הצלחה. אלא מעתה והלאה, הצלחה = דאגה לזולת. הגיבור החדש יהיה זה שידע לפעול לחיזוק הקשר ההדדי והתומך בין בני אדם, להבין שהאויב האמיתי נמצא בתוכו. גיבור יהיה זה ש"יכבוש את יצרו", כלומר יתעלה מעל האגואיזם המופרז של עצמו, ויוכל לראות גם את האחר כגיבור. הגיבורים החדשים של העולם יהיו אלו שידעו לחנך ולהנחיל את חוקי הקיום האינטגראלי, המאוחד, לדורות הבאים. ללמד את האנשים כיצד לחיות ולהסתדר במציאות המשתנה, לעזור להם לראות את עצמם ואת זולתם כחלקים שונים בגוף אחד, טבע אחד, סופרמן אוניברסאלי, כלל אנושי אחד.

האם יוכל אובמה להיות אחד מן הגיבורים הללו? ימים יגידו. נתוני הפתיחה שלו לא רעים בכלל. הוא ניחן בכישורים רטוריים נדירים, ומגלם באישיותו תרכיז מיוחד של תרבויות ועמים. השאלה היא רק אם ישכיל לתפקד נכון בעידן החדש, ולשמש דוגמא במעשיו לשאר מנהיגי העולם שילכו בעקבותיו. אחרת, הוא עלול למצוא את עצמו מהר מאוד, חקוק בדפי ההיסטוריה כסופרמן האגואיסטי האחרון.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content