Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

סופר אורגניזם אנושי

כל אחד מכונס בתוך המסך שלו, עסוק מכדי להרים ראש. זה מושך, זה ממכר, זה מקרר. את הלב, את הרגש, את הקשר. מחוברים תמיד, חיים בפריזר. לובשים צורה של עוד חלק במחשב, עוד פיצ'ר. והילדים, לך תוציא אותם מהחדר. אם ככה זה ימשיך, איך ייראו החיים בעוד חמש שנים או עשר? 

במשך דורות יחידת הקשר הבסיסי של האדם הייתה המשפחה, כיום אנו בתקופת מעבר. הדור הצעיר קשור להוריו כל עוד הם מספקים את צרכיו, וכשזה נפסק הוא בקושי שומר על קשר. אנשים פחות מתחתנים, פחות רוצים ילדים. האגו של האדם גדל מאוד, אין לו סבלנות לאף אחד. 

בשנים הקרובות, החיים יתמלאו בצורות התקשרות מכניות, קרות, טכניות, שלא יביאו לנו סיפוק. בסופו של דבר, נגיע להכרה שבצורה כזו אנחנו לא יכולים להתקדם. נרגיש שבלי קשרים חמים, אנחנו מאבדים את הצורה האנושית, הופכים להיות כמו מכונות או רובוטים. גם היחס לטבע הסובב, לדומם, לצומח ולחי, יתברר כנוראי, נגלה שאנו פשוט הורסים את הבית שבו אנחנו חיים. 

כאשר האנושות תרגיש שהיא ממש איבדה שליטה על החיים, מתוך חלל גדול מאוד, יתעורר הרצון להתמלא שוב ברגש. להרגיש משהו, העיקר לא להיות קרים כל כך, חצי מתים. ככל שתתפתח ההכרה שחייבים להתחבר זה לזה ואל הטבע הסובב, בני אדם יגלו שאין הם מסוגלים לכך. שהאגו מנהל אותם, מפריד ביניהם, ולא מאפשר להם באמת להתחבר. שגם אם מישהו מתקרב לאחר זה רק לזמן מסוים, כדי לקבל ממנו את הנחוץ לו ולא יותר.

במצב כזה האנושות תפנה לעם ישראל. היא תרגיש באופן תת-הכרתי שבעם הזה טמונה השיטה לחיבור נכון, היכולת והידע איך להגיע לכוח שמחבר בין אנשים, מעל כל הריחוק והפערים. 

אבל, במקום להיראות כמחבר, עם ישראל ייתפס בעיניהם כמפריד, מרחיק ומסכסך בין כולם. בכל אומה ואומה, בכל זוג וזוג, בכל אדם ואדם, תהיה תחושה פנימית שיש כוח שלילי בעולם שמונע מהם להתחבר. בני זוג בצפון קוריאה, מדינות בדרום אמריקה, שבטים נידחים אי שם בכדור הארץ, מי שלא יהיו ואיפה שלא יימצאו, כולם ירגישו בבטן שהמקור לכל הרע שהם חווים הוא בעם ישראל. במקורות זה מוגדר כך: "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל" (יבמות סג, ע"א). הזעם יהיה גדול מאוד, ויתעורר בעולם רצון להשמיד את ישראל. סימנים לכך אפשר לראות כבר היום, עם התעצמות גלי האנטישמיות.

כיהודים, אנחנו נצטרך להראות לעולם שזהו לא הכיוון הנכון, שאין טעם לנסות למחוק אותנו מהמפה, כי בלעדינו לא יוכלו אנשים בעולם להתקשר נכון זה לזה. אמנם כיום רובנו עוד לא מודעים לשיטה לחיבור שטמונה בקרבנו ונלמדת מחכמת הקבלה, אבל אנחנו בהחלט יכולים להיות הכוח שמחבר בין כולם. בגן הרוחני שלנו צרובה התכונה שמחברת. תכונה של אהבה והתקשרות הדדית, ניצוץ א-לוהי, כוח חיבור נסתר, שעטוף באגו ישראלי, גדול במיוחד. 

אם במדע הרשתות חוקרים את האנושות כסופר אורגניזם, כלומר כמערכת אחת שכל חלקיה מקושרים כיום זה לזה, הרי שבחכמת הקבלה לומדים שכל הדומם, הצומח, החי והאדם הם מלכתחילה סופר אורגניזם. כל ההתפתחות שלנו כנבראים היא רק לגלות את זה יותר ויותר. 

אם כן, דווקא בזכות עידן הקרח דוט קום שכמעט יקפיא את לבנו, אנחנו נרגיש צורך בפריצת גבולות התפיסה. ברגע שנלמד להרגיש את האחר כמו את עצמנו, נרגיש בזה כוח עליון, שתכונתו היא חיבור, נתינה ואהבה. בהדרגה, אנו נצא ממסגרת התפיסה האגואיסטית ונחוש את המציאות בצורה על-אגואיסטית. נראה את החיים שלמעלה מהמוות, את העולם הנצחי. שאיפתנו תהיה להידמות לכוח העליון שיתגלה בחיבור בינינו, להשפיע כל טוב לכולם, לייצר חיבורים בין עוד ועוד בני אדם.

הקשרים בינינו יקבלו נפח חדש, וייהפכו לרב-ממדיים. הרצון האגואיסטי לא ייעלם, השנאה תגבר, אבל מעליה נבנה גשרים של אהבה. הפער בין שני הקטבים הללו בכל פעם יגדל, וביניהם נגלה את כל צורות החיים, את כל הצבעים והטעמים. נרגיש דחייה מאחרים, גם קור וריחוק, אבל כל זה יתכסה בחום, חיבור ואהבה. יהיה לנו יחס נכון ובוגר גם לרע וגם לטוב. נדע איך לחבר אותם יחד נכון, במה שנקרא בקבלה "הקו האמצעי". נרגיש חיים בעוצמות חדשות, רגשות, הנאות, תענוגים, בכל קצוות הסקלה, מאפס ועד אינסוף. 

וכאשר נזכה לחוות יחד את המצב הנעלה הזה, לאכול אותו ממש, לשתות אותו, ליהנות ממנו, להתמלא בו - או אז נבין מדוע טעמו נקרא "טעם גן עדן".

מן המקורות

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד, כן העולם. כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תתקנה, יהיו לגוף אחד ממש".

ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1123 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content