Left Sidebar Content

חגים ומועדים | יום כיפור

סליחות. חוק טבע

חודש הרחמים והסליחות בעיצומו, זמן טוב להתבונן על חיינו. מסתבר שמנהגי ישראל וביניהם הסליחות, מצביעים על חוקי טבע שטרם גילינו. כיום, כשהחברה הישראלית כמעט מתפרקת מרוב פילוג ושנאת חינם, הגיע הזמן לחשוף את חוק הסליחות

לחטוא כל השנה, ובסופה להתרוצץ בין אנשים שפגענו בהם ולבקש סליחה, לא זה העניין שעליו מרמז חודש אלול. הרי האגו הלא מרוסן שבוער בנו גורם לנו כל שנה מחדש, לשוב ולפגוע בסובבים אותנו. עם יד על הלב, מי יכול להבטיח שברגע הבא הוא יהיה אדם טוב יותר מאתמול?

כדי להבין לעומק את מושג הסליחות, אנו זקוקים לפנימיותה של התורה. חכמי הקבלה מסבירים שהסליחות ומנהגי ישראל האחרים, שונים ממנהגיהם של עמים אחרים. הם לא נועדו להזכיר לנו מאורעות היסטוריים שעברו אבות אבותינו, אלא לכוון אותנו להכיר את האמת הגדולה של החיים.

המערכת ואנחנו

אנו חיים בתוך מערכת הטבע, ובה פועלים חוקים שונים. חלק מהם כבר גילינו, וחלק עדיין לא. חכמת הקבלה חוקרת את החוקים שמצויים בשכבות פנימיות יותר של הטבע. אפשר להתחיל לגלות אותם, לאחר שמבינים את הנוסחה הכללית של הטבע.

הטבע כולל דומם, צומח חי ואדם. בתחילה התפתחו גופים פשוטים ואחריהם יצורים מורכבים יותר. העיקרון המנחה הוא שחיבור בין אלמנטים בסיסיים כמו חלקיקים, אטומים ומולקולות, מפתח את החיים לרמה גבוהה יותר. בכל רמה הניגודים גבוהים יותר, ומעליהם נבנה חיבור איכותי יותר.

חוק הסליחות

חוק הסליחות מדבר עלינו, בני האדם, ומכוון אותנו לחקור את פנימיותנו. האדם נוצר עם טבע אגואיסטי, טבע אנוכי. הטבע הזה מעורר בו רצון לנצל אחרים לטובתו האישית. בשונה מבעלי החיים שמונעים ע"י אינסטינקטים, לאגו האנושי אין גבול. חיה לא מפריזה, אוכלת מה שהיא צריכה ולא יותר. ואילו לאדם אין שום גבולות.

מערכות גדולות מאוד פותחו כדי לאפשר לאדם לממש את דחפיו האנוכיים, למצוץ מכל העולם את כל מה שרק נראה שיעשה לו טוב. בתוך הבועה האגואיסטית הזו אנו מתקיימים, דורכים זה על זה בדרך אל ההצלחה האישית. ובאותו הזמן, רמה גבוהה יותר של קיום מחכה לנו, רמה שבה נהיה ראויים לכינוי "בני אדם".

דרגת האדם

המושג "אדם", מסבירה הקבלה, הוא מלשון "דומה לעליון". כלומר, אדם היא רמה שבה אנו נעשים דומים לכוח העליון שממלא את כל הטבע. מדובר בכוח השפעה, אהבה ונתינה טהורה, כוח שמחבר בין כל הניגודים ומאפשר את החיים.

כדי להתעלות לרמת האדם, עלינו לבנות בינינו יחסים חדשים. חוק הקיום ברמה הגבוהה הזו הוא חיבור בין כולם, הדדיות מושלמת. אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך, ואהבת לרעך כמוך, כל ישראל חברים, כל ישראל ערבים זה לזה.

נכון, על פניו זה נראה בלתי אפשרי. כי אם נעשה חשבון נפש אמיתי כפי שדורש חוק הסליחות, נגלה שהטבע האגואיסטי שלנו מנוגד להדדיות המושלמת הזו. מה עושים? "אני לדודי ודודי לי". אלול בראשי תיבות.

כוח סיוע

בשנה שבה נקרעה החברה הישראלית לגזרים, בימים בהם הפילוג בינינו עלול להביא את הארץ הזו להקיא אותנו מתוכה חס ושלום, אנו זקוקים לכוח עליון. חוק הסליחות קובע שאם אני לדודי, אז דודי לי.

למה הכוונה? אם בני אדם מגיעים להכרה שעליהם להתחבר זה לזה, אך לא מוצאים בקרבם כוחות לחיבור, הם יכולים לגלות ביניהם כוח עליון. כוח של חיבור ואהבה, כוח שמאפשר להם לעלות לקומה הבאה של הקיום האנושי, להיות בני אדם.

איך בדיוק עושים את כל המהלך החברתי הזה שסקרנו כאן? בזה עוסקת חכמת החיבור של הקבלה. השנה ישראל זקוקה לה כמו אוויר לנשימה.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content