Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

עולם התעסוקה העתידי

אומרים שבעתיד מחשבים ורובוטים יחליפו אותנו ברוב המקצועות והעיסוקים. שמדפסות תלת-ממד ידפיסו עבורנו בתים, מכוניות, מאכלים. שתפיסת העבודה, השכר ורמת החיים תשתנה מהקצה אל הקצה, ושהאתגר הגדול יהיה להוליד יחד אנושות חדשה. מוכנים לקפיצה קדימה במנהרת הזמן?

כדי לחזות את השלב האבולוציוני הבא שלנו כפרטים וכחברה, צריך לנתח את המגמות שרואים כבר עתה. מצד הטבע, המנוע שמזיז אדם לפעול הוא אגואיסטי. כל אחד בוחר לעצמו עיסוק מתוך שאיפה לרווחים אישיים מקסימליים, מכל מיני רמות וסוגים. הוא במרכז, וכל האחרים סביבו נמצאים שם בעצם כדי לסייע לו להתמלא בהנאות, הצלחות וריגושים. נעים או לא להכיר בזאת, כשבוחנים את טבע האדם מבינים שכך אנחנו בנויים.

מדור לדור התפתחנו, בנינו אינספור קשרים, והיום אנחנו מגיעים למצב שכולנו מרושתים. כל תזוזה של מישהו משפיעה על האחרים, והתלות ההדדית מתגברת בקצב מואץ. בסופו של דבר זה יביא להכרה שכולנו באותה סירה, ולכן חובה ללמוד איך להתחשב באחרים כמו במשפחה. אם לא, כולנו נטבע.

מה יסייע לנו להפוך את עצמנו ליצורים משודרגים שמרגישים מחוברים לכולם ממש בנשמה, שמסוגלים לחשוב בצורה אינטגרלית על כל דבר, כלומר מתוך ראייה כוללת ומקיפה? רק מהפכה. תרבותית. חינוכית. כלל-חברתית. מהפכה ביחסים, בינך לבין כל מי ומה שמסביבך.

מכאן נגזר גם מקצוע העתיד. התחום העיקרי שבו יידרש האדם לעבודה איכותית, ששום מחשב לא יוכל במקומו לעשותה, זהו תחום ההדרכה. הדרכה לפיתוח קשר אינטגרלי בין אדם לאדם, עד לרמה של אהבה לזולת ואהבת עולם. 

ילדים, נוער, מבוגרים, זקנים, כל אדם באשר הוא אדם, כולנו נצטרך להשתכלל בזה, לסייע אחד לשני לרכוש את היכולת להתחבר בטוב לכולם. מחשבים ורובוטים בהחלט יהוו אמצעי עזר, אבל שום דבר לא יוכל להחליף את היחס ההדדי החם שצריך יהיה לפתח בין אדם לאדם. מערכות שלמות יקומו לטובת העניין, וסביב זה תהיה עיקר התעסוקה.

ככל שנתקדם בתהליך, טבע האדם ישתנה מאגואיסטי לאלטרואיסטי. בהדרגה, שאיפתו של הפרט תהיה לתרום את המקסימום שלו לחברה, ובזה דווקא הוא ימצא את ההנאה הכי גדולה. החברה מצידה תעריך אדם לפי מידת הנכונות שלו להשקעה, כמה הוא מוכן לתת את הלב שלו לכולם.

ההתקשרות האינטגרלית בין בני האדם תיצור שדה קשר חדש, שיהיה מותאם לאינטגרליות שבמערכת הטבע הגדולה. זה יהפוך את המין האנושי לחלק אינטגרלי מהטבע הסובב, ויביא לנו כוחות מדרגה עליונה.

בשורה התחתונה, החברה של מחר תהיה לגמרי שונה. בכל מקום נרגיש עטופים באווירה תומכת, שכולם רוצים להרעיף עלינו רק טוב כמו אימא שכולה אהבה, וזה יאפשר לנו לממש את הפוטנציאל שלנו במלוא מובן המילה.

בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 304 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content