Left Sidebar Content

משמעות החיים

עידן הסטרס

מה אנחנו יודעים על סטרס? חוץ מזה שהוא יושב לנו בבטן, תופס את הגב, מרקיד את הראש ולא נותן לישון בלילה, מה אנו יודעים על ממדי התופעה בכלל? ויותר חשוב: האם יש סיכוי להפחית את רמת הסטרס בחיינו, או שבעידן המודרני הוא רק יעלה?

בעשר השנים האחרונות, שיעור האנשים שמגדירים את עצמם כ"לחוצים מאוד" במקום העבודה הכפיל את עצמו, והוא עומד כיום על 64%. מעבר לכך, 75% מהביקורים אצל רופאי משפחה נובעים במידה רבה מסטרס. גם אם לא תמיד זה ברור, אין כמעט מחלה בגופנו שהיא לא תוצאה מסטרס. מחלות עור, איברים פנימיים, לב-ריאה כמובן, וכן הלאה.

ממה נובע הסטרס? לפי חכמת הקבלה, אנחנו בנויים מחומר יסודי של רצון ליהנות, רצון לקבל הנאה ותענוג. כשאנחנו נהנים, אנו רגועים. הבעיה מתחילה שהרצונות שלנו מתנגשים זה בזה. כולנו רוצים ורוצים, אך בלית ברירה נאלצים להתחלק עם אחרים בהנאות החיים. מדור לדור ומשנה לשנה הרצון ליהנות גדל, והוא גורם לאדם לרצות עוד ועוד מילויים. וכשאין הם מושגים, החיים מורגשים לחוצים.

למעשה, מרגע שאנו יורדים מידיה העוטפות של אימא, הסטרס מלווה אותנו כל הזמן. בשונה מימים עברו שבהם פעוט היה מטופל בבית על ידי אימו או סבתו האוהבות, כיום הוא חייב ללכת מיד לפעוטון. שם כבר מתחיל הסטרס. אחר כך הוא גדל, גן ילדים, בית ספר, תחרות בלתי פוסקת, מאבקים על מעמד חברתי וכבוד מאחרים. הילדים חווים לחצים איומים, מתחים נפשיים. בהמשך מתפתח הסטרס לאורך כל שלבי החיים: מה יהיה עם הקריירה, עם הפרנסה, עם המשפחה.

מטבענו אנחנו יצורים חברתיים, כל אחד משפיע על האחרים, מפזר סביבו מתחים. תמיד חסרים לנו ביטחון, שליטה, הצלחה וסיפוקים, תמיד אנו עסוקים בהשוואת עצמנו לאחרים, תמיד מציגים בפנינו דברים חדשים שאם לא נשיג אותם אז מה אנחנו בכלל שווים. אפילו בנופש אנשים נותרים לחוצים: מה יהיה, לא הספקנו לעשות כל מה שתכננו, לראות, לבלות, לקנות. וכשכולם אצים רצים במרדף החיים, פלא שעוד ועוד אנשים חיים על כדורים?

מסתבר שהשלב ההתפתחותי הזה שאליו הגענו בעידן הסטרס מתוכנן מצד הטבע, כדי לקדם אותנו אל מדרגה חדשה של קיום. עכשיו יהיה עלינו ללמוד כיצד להשתמש נכון בסטרס, כדי להפוך אותו למנוף.

כאמור, הסיבה השורשית לסטרס טמונה בטבע האדם, ברצון לקבל הנאה ותענוג. הכוח היסודי הזה שבנו לעולם אינו מצליח להתמלא בשלמות כי כל דבר שכבר השגת, תחושת ההנאה ממנו מתישהו תתפוגג. אל כוח הקבלה הזה שמנהל אותנו אפשר לצרף כוח חדש, כוח של השפעה טובה. מדובר בכוח של אהבה ונתינה טהורה.

אין הכוונה לנתינה במובן המוכר של המילה, אלא לרכישת טבע שני, המנותק לחלוטין מכל נגיעה אישית. כוח כזה לא נמצא בטבע האדם, אבל אפשר לאתר אותו בעומק הבריאה ולהביאו אל חיינו. בזה עוסקת חכמת הקבלה.

כשכוח השפעה פועל על האדם הוא מאזן את כוח הקבלה שבו, כמו פלוס ומינוס. במצב כזה האדם יכול לנהל את חייו בתבונה, תוך שליטה בשני הכוחות. בין שניהם הוא בונה את עצמו בצורה המאוזנת, שנקראת "הקו האמצעי".

נפתחת בפניו מדרגה חדשה של קיום, גבוהה ומתקדמת מכל מה שחווה קודם, והוא מתחיל לקבל שליטה אמיתית על חייו. סולם הערכים שלו משתנה, הוא מגלה הגדרות חדשות של מטרות, שאיפות והצלחות. עולמות שלמים של תענוגים, הנאות וסיפוקים חדשים נפתחים בפניו. או אז הוא מבין שעידן הסטרס לא היה אלא הזמנה לשדרוג לחיים חדשים, שלמים ונצחיים.

מן המקורות

"מהו הטעם בחיינו? כלומר, מספר שנות חיינו הללו, העולים לנו ביוקר כל כך, דהיינו מרבית הייסורים והמכאובים, שאנו סובלים בעדם, בכדי להשלימם על אחריתם, הנה, מי הוא הנהנה מהם? או ביתר דיוק: למי אני מהנה?"

"כשקונה טבע שני, שהוא ההשפעה לזולתו, בלי שום התעוררות של קבלה עצמית... נשתחרר מכל מאסרי הבריאה... מטייל חופשי בעולמו של הבורא, ומובטח שלא יארע לו כאן שום נזק ותקלה לעולם. שהרי כל הנזקים מורגשים ובאים לאדם, רק מבחינת הקבלה עצמית המוטבע בו. והבן זה היטב".

"בביאת האדם אל אהבת זולתו... עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 888,889 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content