Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

עיצובו של העתיד

הרבה מאוד משאבים מושקעים בחיזוי העתיד. בינה מלאכותית, מודלים סטטיסטיים ועוד. ואף על פי כן, תחושת הביטחון לא גוברת משנה לשנה. ההיפך. אולי לא זהו הכיוון הנכון? אולי במקום לעסוק בחיזוי העתיד, צריך להתקדם אל פיתוח היכולת לעצב אותו? מספר נקודות למחשבה, הרבה מעבר לגבולות הקופסה.

אלפי שנים מנסה האנושות להתגונן טוב יותר בפני מה שעומד לבוא. בדורות קודמים נעזרנו במגלי עתידות, כיום יש בידינו כלים רציונליים, מחקרים ומעבדות. אבל כשבוחנים את התוצאות רואים שכל הטכנולוגיות המתקדמות שהיו יכולות לשפר את חיי המין האנושי, איכשהו, מתהפכות בסוף לרעתו. אינטרסנטים מבלבלים אותנו, עושים עלינו מניפולציות כדי לסחוט מאיתנו עוד ועוד. גם הטבע לא מאיר לנו פנים מצידו. ואנחנו, בונים לעצמנו מגוון מקלטים ומקומות מסתור, מחפשים איך להינצל מהמכות שמתקרבות. אין לנו יכולת להשפיע על העתיד, אלא רק להבין אותו קצת יותר ולנסות לשפר את ההתגוננות. והגישה הזאת, יש בה סוג של מוגבלות. מין פרימיטיביות שכזו.

האם יש בכלל אפשרות אחרת? מסתבר שכן. אבל כדי להבין אותה צריך לפתוח את הראש. שימו לב: האפשרות המתקדמת יותר היא לבנות לעצמנו את העתיד איך שאנחנו רוצים. מהלך כזה דורש גילוי של החוקיות הכללית שבטבע, בתוספת הבנה כיצד נוכל להתאים את עצמנו אליה. זהו תחום המחקר של חכמת הקבלה, שעוסקת בקשר ההדדי שבין האדם, החברה והטבע.

לפי הקבלה, האדם הוא היצור החזק ביותר, החכם ביותר, המשפיע ביותר על כל מערכת הטבע. ביכולתו להשפיע לרעה על כל החלקים האחרים במערכת, וביכולתו גם להיטיב. אם נדע איך לשפר את עצמנו מבפנים, נראה שינוי לטובה גם בכל המציאות הסובבת אותנו. "האדם הוא עולם קטן" זו לא מטאפורה, אלא הזמנה לפעולה.

ולא, לא מדובר בלדמיין לעצמי עתיד יותר טוב וכך למשוך שפע אל חיי, כפי שמבטיחים לאדם בכל מיני שיטות ניו-אייג'יות. גם לא בלרצות מאוד חזק שהבריאות או הזוגיות שלי תשתפר, ושאר טכניקות פסיכולוגיות. אז מה כן? 

המציאות מחולקת לשתי מערכות. האחת היא מערכת שבה פועל הרצון לקבל הכול לעצמך, גם כשזה על חשבון האחרים. במערכת הזו אנחנו חיים, מודעים או לא מודעים. המערכת השנייה נמצאת מעלינו, כלומר מחוץ לטווח קליטתנו הנוכחית. פועל בה רצון הפוך, הרצון להשפיע כל טוב, לאהוב ולתת, שמוגדר בחכמת הקבלה ככוח עליון. כדי לפתח יכולת לעשות שינויים לטובה במציאות שלנו, עלינו לשנות את עצמנו בהתאם למערכת העליונה. 

ככל שהאגואיזם האנושי מתפתח אנחנו נעשים מנוגדים יותר ויותר למערכת העליונה, והפער המתגבר נותן לנו הרגשה של מציאות לוחצת, קשה ומרה. מאיפה ניקח כוח לשנות את הטבע האגואיסטי שעימו נוצרנו? מאותה מערכת. איך מתקשרים אליה? כאן נכנסת כל חכמת הקבלה. 

בגדול, שיטת הקבלה מבוססת על לימוד מערכת הבריאה, תוך כדי תרגול יישומי בקבוצה קטנה. היא מלמדת איך להביא לתוך הלב והמוח שלנו כוח עליון של אהבה ונתינה, שעושה בנו שינויים מהותיים. מחליף את היוצרות, את החיווטים הפנימיים. הכוח הזה עושה מאיתנו בריאה חדשה. יצורים מתקדמים יותר, שרואים שכולנו חלק ממנגנון אינטגרלי, כמו איברים שונים בגוף אחד. ומכיוון שאת השינוי הזה הזמנו אנחנו, מתוך מודעות, הכרה ובחירה, יש בזה התרוממות לדרגת קיום נעלה, נצחית ושלמה.

אם כן, לחזות את העתיד זה האתמול, לבנות אותו כמו במקלדת זה המחר. שיהיה לכולנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 935 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content