Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

על הנסים ועל הנפלאות

עַם של נסים אנחנו. חזקים בנסים. כמעט כל חג יש לנו איזה נס או שניים. מה זה נס? מתי קורה נס ומתי לא? האם אפשר לעשות בזה קצת סדר, ואולי על הדרך גם לארגן איזה נס קטן שירגיע קצת את כל הבלגאן בעולם? על הנסים ועל הנפלאות, על פי חכמת הקבלה.

ראשית, הגדרה: נס זה משהו על-טבעי. משהו שקורה בניגוד לחוק הטבע. בגדול, החוק העליון שטבוע בנו מלידה הוא שאנחנו יצורים אגואיסטים. לכן בעולמנו שולט כוח הכסף, כוח הידע, כוח האגרוף, כוח הצבא. ופתאום, מגיע איזה נס. במקום ההתנהלות האגואיסטית הרגילה נכנס לפעולה יסוד אחר לחלוטין. כאילו וירוס מיוחד חודר אל תוך מערכת ההפעלה השגרתית של חיינו, מחדיר תוכנת ניהול אחרת של אהבה לזולת ונתינה טהורה, ומי שפועל בהתאם לה, הוא המנצח. זה נחשב לנס.

מאיפה מגיעה התוכנה הזו? מאחורי תמונת המציאות הנראית לעינינו פועלת אותה תוכנת-על נסתרת כל הזמן. החוקיות שלה היא אהבה והשפעה טובה, והיא מקדמת אותנו להכרה באחדות הכול. בדרך כלל פעולתה של התוכנה הזו נסתרת, ורק לעתים רחוקות, היא פורצת ופועלת בצורה גלויה לעיני כול. הרגע הזה נחשב לנס, ולאחריו התוכנה הזו שוב מוצפנת.

ולמה אומרים שנסים באים מהשמיים, הרי אין שם יותר מעננים וכוכבים? כי השמיים מסמלים כוחות נעלים יותר מאשר הכוחות הארציים. כוחות אלטרואיסטים של אהבה, חיבור ונתינה, מול כוחות אגואיסטים של שנאה, פירוד וגניבה.

כמעט כל חג יש לנו נס. בחנוכה, בפורים, בפסח. לכאורה, אותו מוטיב חוזר על עצמו. מישהו בא למרר את חיינו, הכול נראה כבר אבוד אבל ברגע האחרון בא נס מהשמיים. במה באמת מדובר? בואו נשכח לרגע מכל הסרטים ההוליוודיים ונתרכז בפנים. כל החגים מתרחשים בינינו, כאן ועכשיו. תמונת היחסים שמתנהלת בקרבנו, בתוך עם ישראל, היא שמביאה עלינו בדיוק את אותו היחס מצדו של העולם כלפינו. כשאנחנו שונאים איש את אחיו, בעולם שונאים אותנו. כשבנו אין רוח, אנו מפסידים בגדול.

האדם הוא עולם קטן, אמרו החכמים, הכול קיים בתוכנו. תמיד אנחנו נמצאים מול אותה מערכה, רק בתנאים חדשים. הכוחות האגואיסטים שבקרבנו שולטים, ומדכאים את הטובים. שחיתות, אלימות, תחרות הורסת, דריכה על כולם בדרך למיליון. איך מתקדמים מכאן למשהו טוב? כנראה שרק נס יעזור, כי הכוחות הטובים נראים חלשים מאוד.

אבל נס לא יבוא מעצמו אם נשב בחיבוק ידיים ולא נעשה דבר, צריך ללמוד איך להביא אותו. עלינו להגיע להחלטה משותפת, שמוכרחים ללמוד להתחבר. מעל כל הפערים, מעל כל השוני וחילוקי הדעות. כולנו אחים. כל ישראל חברים. נכון, זה נשמע מעט הזוי, אבל אין ברירה. תראו איך הכול מתפורר.

אז למרות שמלכתחילה נראה, שבמצב של היום בלתי אפשרי שמישהו יסכים לדרוך קצת על האגו שלו לטובת האחר, חייבים להחליט ביחד שאנחנו רוצים חיים חדשים. מעדיפים חיבור, איחוד, התחשבות וערבות הדדית - על פני פירוד, שנאה ותחרות דורסנית. אם רק נגבש רצון משותף לכך שהתיקון החברתי הזה יקרה ונתחיל לפעול בכיוון, הכרענו את המערכה. הרוח ניצחה, והנס בוא יבוא. כי אותו וירוס של 'ואהבת' יושב עמוק בתוך כל אחד מאתנו, צריך רק להכניס את תוכנת-העל לפעולה. לבד אף אחד לא יכול, רק ביחד.

יש לנו שיטה שלמה איך להביא את הנס, חכמת החיבור של הקבלה. השתמשו בה כבר אבות אבותינו. אם רק נתחיל להשתמש בעקרונות החיבור שלה, מיד יתגלה בינינו כוח עצום. כוח עליון של אהבה ושל השפעה טובה, כוח שיאיר את העולם כולו ויביא כבוד ובטחון לישראל. דוגמא לחיים מתוך חיבור בין ניגודים, דוגמה לחיים מתוך אהבה, לזה בלבד האנושות מצפה מאתנו. אור לגויים זה נקרא. וכשנתחיל לייצא את המוצר הזה דווקא לעולם, כולם ימחאו לנו כפיים ויבואו לתמוך.

נס? כמובן, זה המקצוע שלנו מימים ימימה.

מן המקורות

"כל דבר שהוא בטבע אינו נקרא נס, אלא מה שהוא למעלה מהטבע זה נקרא נס. ועניין טבע הוא מה שהאדם יכול לעשות בעצמו, שזה נקרא בדרך הטבע. מה שאין כן, אם אין בידי אדם לעשותו, זה כבר נקרא למעלה מהטבע".

"על ידי זה שהאדם רוצה ללכת בבחינת השפעה, על ידי זה הוא זוכה לבחינת נס, מטעם שזה כנגד הטבע והדעת. ואין זה ביכולת האדם, אלא לנס מן השמיים אנו זקוקים".

הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 473 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content