Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

על חלומות ושליטה בגורל

אנשים רוצים לפתור את החלומות שלהם, להבין לאן הם מכוונים, מה צופן להם העתיד. האם זה בכלל כדאי? הרי אם אדע מה עומד לקרות לי היום, מחר, בעוד שבוע או שנה, אך לא תהיה לי יכולת השפעה, אז בשביל מה בכלל לחיות?

ויש כאלה שלא זקוקים לפתרון חלומות. בכל רגע ורגע הם לומדים איך לממש נכון יותר את חייהם, לקראת איזו מטרה כדאי להם להתקדם, ומהי הדרך הקלה ביותר לעשות זאת. האנשים האלה נקראים מקובלים. הם מקבלים אפשרות להתערב בתסריט, להשפיע לטובה על גורלם ועל גורל העולם.

כשקוראים בתורה על חלום יעקב, על חלומותיו של יוסף ועל פתרון החלומות שהוא סיפק לפרעה ולשריו, עוברים בראש כל מיני ציורים בנוגע לחלומות. אבל חשוב לדעת ש"התורה אינה באה לספר סיפורים בפשטות, אלא שכל דבריה הם סודות עליונים... וכל אלו הסיפורים הם לבושים". כך מוסבר בספר הזוהר.

מה עומד מאחורי הסיפורים, מהי האמת? התורה לא מדברת על מה שקורה בעולם הזה, לא על לילות גשמיים ולא חלומות שבאים לנו כשאנחנו ישנים. התורה מדברת על טיפוס בסולם המדרגות הרוחניות. יעקב ויוסף ידעו לבנות בתוכם שילוב נכון בין שני כוחות היסוד שבטבע, כוח הרע וכוח הטוב. בשפת הקבלה זה נקרא לאחוז בשני קצוות הטבע, לנהל אותם בקו האמצעי ודרכו לראות את כל מה שיוצא מתהליך ההתפתחות.

בתהליך הזה האדם הופך את עצמו דומה יותר ויותר לכוח הטבע הכללי, שתכונתו היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. הכוח הזה נקרא גם אלוהים או בורא. בכל מדרגה רוחנית האדם מגלה תחילה שכבה נוספת מכוח האגו שטמון בטבע שלו, כוח שמושך הכול לעצמו מכולם ולכן נחשב לרע. אחר כך הוא מקבל את היכולת להתעלות מעליו עם כוח של השפעה טובה לזולת. הוא מרכיב את שני הכוחות יחד, ובונה את עצמו בקו האמצעי. כך נשלמת מדרגה רוחנית מסוימת בסולם. המעבר למדרגה הבאה מתרחש דרך מצב שמוגדר כ"לילה", ויש בו "שינה וחלום". במצב הזה, שמקשר בין כל מדרגה ומדרגה, מאבדים את שהיה לנו במדרגה הקודמת, במה שנקרא "הסתלקות המוחין" של "יום האתמול", ופותחים בתוכנו כלי קליטה חדשים ל"יום המחר".

בהיבט כלל-אנושי, בטבע מוגדרת תכנית התפתחות כללית. ממנה מגיעים אלינו בכל רגע רצונות ומחשבות, אירועים ונסיבות. אנחנו פוגשים מישהו, קורה לנו משהו, הכול בא מאותה תכנית שבתוכה כולנו בובות. אם מתעורר באדם רצון לגלות את התכנית ולהשתתף בה באופן הכרתי, הוא צריך לעלות לקומה גבוהה יותר שקיימת במציאות, לחדר הפיקוד שממנו יורדות לעולם שלנו הפעלות. חכמת הקבלה מלמדת את השיטה לעשות זאת. 

בחדר הפיקוד העליון יש כוחות שפועלים כולם בהשפעה, כלומר לא לעצמם. כדי לקבל גישה לרמה הזו, האדם צריך לרכוש כוח שיגן עליו מהאגו שלו, מכל מחשבה ופעולה לטובת עצמו. אם כל שאיפתו תהיה להביא למימוש תכנית ההתפתחות של כלל הנבראים בדרך הכי טובה, אז הוא יוזמן לקחת שליטה. במערכת הזו פועלים עוד מקובלים שממלאים תפקידים שונים, והיא נקראת גם "העולם הבא". עולם עליון יותר מזה שאנחנו חשים עתה. ככל שהאדם יתעלה ביתר השפעה ואהבה לזולת, ייפתחו בפניו ידיעות שלהן הוא יזדקק כדי לסייע לאחרים לעבור למצב ההתפתחות הבא. 

יוצא שלפתור חלום, במלוא מובן המילה, משמעו לקדם את כולם לגילוי השלמות שמוגדרת כבר מלכתחילה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 497 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content