Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי

עצמאות - מציאות או אשליה?

בעידן הגלובלי הכרזת עצמאות של מדינה אחת או לאום אחד משול להכרזת עצמאות של תא אחד בגוף האדם
מאת: תמר מ.

יש להניח כי אין חולק על הקשרים ההדוקים במדיניות הפוליטית - ביטחונית בין מדינות, יבשות ומעצמות, על קשרים הולכים ומתהדקים במערכת האקולוגית העולמית ולאחרונה נזקקנו למשבר על מנת לגלות גם את החוטים המקשרים במערכות הכלכליות.

אם עד כה חיינו באשליה שישנה עצמאות כלכלית, גם אם לא לנו בארצנו הקטנטונת - "ארץ זבת חלב ודבש" (ולאחרונה קצת גז) אזי למעצמות כמו ארה"ב וסעודיה, בא המשבר הכלכלי האחרון וטרף את הקלפים.

בועת נדל"ן אחת שהתפוצצה בארה"ב גרמה לתגובת שרשרת זריזה ואגרסיבית שמשכה אחריה קריסת בנקים, התרסקות במחירי הסחורות (נפט, גז, חיטה, סויה, ברזל...), מחיקות של מעל ל 50% ברוב מדדי המניות המובילים בעולם וצמצום משמעותי במספר המשרות.

קשר בלתי נמנע

אולי מה שמפתיע יותר מכל היא ההפתעה שלנו מהקשר הטבעי ובו בזמן בלתי נתפס בין מדינות ויבשות. שהרי מזה זמן תפסה כל מדינה, על פי יתרונה היחסי, את מקומה על פני המפה הכלכלית העולמית.

כך סיפקו ברזיל ואפריקה את מירב הסחורות בעולם, ארצות ערב ורוסיה את האנרגיה (נפט על סוגיו וגז), סין הפכה את עצמה למפעל יצור ושכפול המוני לכל דורש (מוצרי חשמל, טכסטיל, אלקטרוניקה...) וישראל מזה זמן מצאה עצמה כיצואנית הייטק.

כך נוצרו מצבים חדשים ומפתיעים כדוגמת זו של זוג המעצמות הגדולות: ארה"ב - הצרכנית הגדולה אל מול סין - היצרנית הגדולה, כשזו האחרונה מלווה לראשונה הלוואות אסטרונומיות בהיקפן על מנת שלא תיפסק הצריכה וגלגלי הצמיחה הפנימיים של סין ושל העולם כולו ימשיכו לנוע במלוא עוצמתן.
גם בימים אלו, ממשיכה סין לרכוש את מלאי הסויה של ארה"ב על מנת שלא ירדו המחירים ולאיכרים הסינים יהיה מקור פרנסה.

לא רק סין מצאה שהפתרון טמון מחוצה לה - במערכת העולמית, ואם תרצה לשנות משהו בתוכה, תצטרך לעשות זאת דרך המערכת הגלובלית. גם המדינות "המפותחות" התאחדו והפשילו שרוולים למנוע התרסקות ופשיטות רגל של המדינות "המתפתחות" וכך התכנסו מדינות ה G20 לדון במצב, לתאם עמדות להורדות ריבית, מתן הלוואות ומענקים דרך קרן המטבע העולמית ותמיכה בסקטורים ומדינות חלשות על מנת שלא יגררו אחריהן את הכלכלה העולמית כולה.

סדר עולמי חדש

כצפוי, איפה שנתגלתה הבעיה שם גם נמצא הפתרון - גלובלי וכולל. חשוב שנלמד את הדינמיקה וההשפעות הצולבות שהתגלו ומה עומד מאחוריהן, התגלתה תמונת עולם חדשה ומעניינת ואם לא ימצא פתרון אמיתי וכולל הוא לא יהיה יציב לאורך זמן ונמשיך להתגלגל ממשבר למשבר, שהמרווחים בניהם צפופים יותר ועוצמתם חזקה יותר.

המסקנה מההרפתקה הזו לא חייבת להסתיים ברמת המאקרו ולהשאיר את שועי העולם, העוסקים במלאכה - פוליטיקאים, רגולטורים, אנשי הון ו"טייקונים", ליצור סדר עולמי חדש גלובלי וכולל. המסקנה יכולה וצריכה להיות אישית - תמיכה אמיתית בתוכנית הבראה שתביא צמיחה ושגשוג נכונים ויציבים בארצנו הקטנטונת ובעולם כולו ולא עוד התגלגלות מבועה אחת לשנייה, בהבנה וחינוך נכון למחויבות הדדית וחזרה לערכים נושנים שבשמם קמה המדינה ואולי פה עצמאותה האמיתית - "ואהבת לרעך כמוך"...

תמר מ. היא מנהלת קופת גמל בבית השקעות, תלמידת קבלה וירטואלית.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content