Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

הרמוניה משפחתית - משחק

המשחק הוא מעקרונות החינוך הקבלי, באמצעותו ניתן לספק לבני הדור הצעיר דוגמה למדרגה הבאה שאליה עליהם לשאוף. המשחק: המשפחה כמיני חברה. המטרה: תכל'ס - איך משיגים הרמוניה משפחתית באמצעות המשחק?

מונופול. אתה מתחיל את המשחק עם מאתיים שקלים. חצי שעה אחר כך, התקדמת, אחרי שישבת קצת ב"כלא" והשתקמת, קנית עיר ועוד אחת. בנית בתים ובתי מלון. התחלת במשא ומתן, אתה קונה ומוכר. בחיים, כמו במשחק, אין רגע שקט. כל הזמן אנחנו מתקדמים עוד ועוד, לצעד הבא, לשלב הבא, עד ההתפתחות הסופית. לא סתם המשחק שואב אותנו אליו, גדולים וקטנים. רק תנו לנו את ההזדמנות.

עקרון המשחק בחינוך

למעשה מה שדוחף אותנו להמשיך במשחק, הוא שבכל פעם אנו שואפים לשלב הבא, להתקדם, להצליח כמו אחרים שכבר הגיעו לשלב הזה, או לשבור שיא חדש. בדיוק באופן הזה, ניתן לנצל את המשחק כטכניקה חינוכית.

למעשה, המשחק הוא כל דבר שהאדם רוצה להיות או שנמצא בדרגה גבוהה ממנו ועדיין לא הגיע לשם. משחק, הוא כשהאדם רוצה להדמות למשהו או מישהו גדול ממנו. השאיפה הזו מקדמת את האדם ומאפשרת לו להיות גדול יותר. או בקיצור: המשחק הוא הפעולות שבאמצעותן רוכשים חוכמה ומדרגה עליונה יותר. זה נכון לטטריס, למונופול, לשאר המשחקים שאנו מכירים ובעיקר- לחיים עצמם.

מכתבי המקובלים

בספר הדור האחרון המבוסס על כתבי הדור האחרון של בעל הסולם, מחבר פירוש הסולם לספר הזוהר, נכתב:
"העיקרון שעל פיו מתבצע כל תהליך של גדילה, הן בגשמיות והן ברוחניות, הוא עקרון המשחק. במשחקיו מתמודד הילד עם רמה חדשה של קושי בכול פעם. התמודדות זו מפתחת אותו ודוחפת אותו למדרגת ההתפתחות הבאה. תפקידם של המחנכים הוא, לספק לבני הדור הצעיר דוגמה למדרגה הבאה שאליה עליהם לשאוף, צעד אחר צעד".

לימוד של הילדים באמצעות משחק, ישריש בהם עקרונות התנהגות והשקפה שעם הזמן ועם התבגרותם יהוו דוגמה עבורם לדברים הגדולים שבחיים.

עקרונות החינוך הקבלי - משחק

תכל'ס - איך משיגים הרמוניה משפחתית באמצעות המשחק?עקרונות החינוך הקבלי - משחק לכל המשפחה

המשחק: המשפחה כמיני חברה, חברה קטנה

המטרה: להשיג הרמוניה משפחתית

האמצעי: פעולה למען מטרה משותפת

אופן המשחק:

  1. מצאו מטרה משותפת לכל בני הבית. רצון משותף. מה למשל? קיום ארוחת ערב משותפת וטעימה בה לכל אחד יש תפקיד, התגייסות לרכישת מוצר חדש שישרת את בני הבית או למעשה כל מטרה משותפת שתוכרז על ידי בני הבית. חשוב להגיע להסכמה על הרצון המשותף ולא לכפות אותו. ייתכן שבשלב הראשון הילדים יציעו משהו שמדבר יותר אליהם, ולאחר ש"תזרמו" איתם, ייקל עליהם להתגייס לקראת מטרות אחרות בפעמים הבאות.
  2. הכריזו על חוקי המשחק. כל אחד מבני הבית יצטרך לוותר לשני כדי לממש את הרצון הכללי של המשפחה, כך שרצון זה יהווה עבורו את הרצון הגדול ביותר. הוא ירצה לקיים את הרצון המשותף של המשפחה יותר מאשר את הרצון הפרטי שלו, וכל אחד יהווה דוגמה אישית לאחרים לקיום הרצון הזה. פתאום, בני הבית ירגישו עד כמה גדולה ההתקדמות שלהם ועד כמה הם מרגישים מילוי מכך שכולם מסופקים וטוב לכולם ולא רק להם. לדוגמה, אם המטרה היא ארוחת ערב משותפת וטעימה, אז למרות שלא בא לילדים לעזור, הם יטלו חלק בתהליך, עבור הרצון המשותף.
  3. חגגו את הצלחת השגת הרצון המשותף ביחד. הביעו את התפעלותכם מהאוכל הטעים שהילדים עזרו להכינו. חגגו את הגעת הפריט החדש הביתה. ציינו את את הצלחת המשחק בארוע מיוחד, עוגה טעימה, מתנה סמלית וכדומה. שוחחו עם הילדים על כך שמתוך השאיפה של כל אחד מאיתנו לממש את הרצון המשותף, השגנו כיף וסיפוק הרבה יותר גדולים מאשר אם כל אחד היה מתחשב רק ברצון הפרטי שלו.

ציינו השגים והצלחות. ערכו רשימת או טבלת הצלחות במקום מרכזי בבית- כיצד התגבר כל אחד על רצון פרטי לעומת רצון משותף. אל תשכחו לשבח ולהעצים את המקרים הללו, כדי לתת מוטיבציה לאחרים.

בשעת "משבר", הסבו את תשומת לב הילד לרצון המשותף, ולפגיעה הצפויה. אם זה לא עוזר- בלי פאניקה! הניסוי לא נהרס. התנהגו כרגיל. כשיירגע, שתפו את בני הבית במקרה וערכו הצגה, משחק או העלו רעיונות להתמודדות בפעם הבאה. חזקו את מי שכן הצליח. הרצון להצליח ולהתקדם יעודד את הילד להבא.

מה הרווחנו?

לימוד העקרון שאפשר להשיג כל רצון שאנו שואפים תוך כדי משחק, אמנם ייצור בהתחלה מצב שבו ההתנהגויות מאולצות, אך עם הזמן, הילד יפנים את העקרון ויוכל ליישמו גם במקומות אחרים, ועם אנשים אחרים עימם ירצה להתקשר וכך להצליח. עם הזמן, הילדים ואתם תוכלו לגלות שהטבע רוצה מאיתנו דווקא את המשחק הזה, כדי להחכים, להתפתח ולגדול.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content