Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

עתידו של השסע העדתי

מה אתם חושבים על השסע העדתי? עדיין כאן? טוב לפוליטיקאים בעיקר? מסוכן? לא פשוט הבלאגן שיש כבר מקום המדינה עם העניין. האם כדאי לתת לדברים לחלוף מעצמם, או שעדיף להוציא את תחושות הבטן ולשים על השולחן?

"אני שש ושמח באותם הקלקולים הגלויים, ומתגלים", אומר הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם". הוא מסביר שגילוי הרע הוא שלב הכרחי בדרך לתיקונו, כי מחלות שמקננות בסתר אי אפשר לרפא כמובן.

לחברה הישראלית דרושים היום רופאים טובים, אם נמשיך באותו דימוי, כאלה שמבינים שהחלמתו של העם הזה תלויה בכך שנבליט את כל השברים והחולאים, אבל במטרה להתקדם בעזרת גילויים לחיבור עמוק בין כולם לכולם. למרות השסעים והפערים, מעל חילוקי הדעות והוויכוחים. למה? כי כבר בשורשים הכי עתיקים שלנו מוגדר, שלעם הזה יש זכות קיום רק אם כל ישראל חברים.

אברהם, זוכרים? חוקר בבלי עקשן, שלא ויתר לעצמו עד שגילה את הכוח האחד שמחבר בין כל חלקי הטבע. הגילוי של אחדות הטבע הפך אותו לאיש החסד והשלום, איש שלימד את כל מי שהסכים להקשיב שהמטרה הגדולה של החיים היא ללמוד להתחבר לאחרים באהבה, כדי לגלות יחד את אותו הכוח שתכונתו להיטיב לכול. מכל העמים שחיו אז באזור מסופוטמיה התקבצו אנשים סביב האידיאה הרוחנית הזו, עד שנוצרה קהילה בת אלפים ורבבות. אנשי בית אברהם, הם מכונים במקורות, ומהם התהווה בהמשך העם שלנו, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע.

לאורך כל דרכנו התגלו בקרב העם המון צורות וגוונים, ההבדלים נעשו יותר ויותר גדולים, אבל מעל הכול ידענו לבנות גשרים. קשרים של אהבה, שמחברים אותנו זה לזה כמו אחים שונים באותה משפחה. 

ואז, כאשר האגו הישראלי טפח לממדים כה גבוהים ולא יכולנו לכסות את המחלוקות בחיבורים טובים - העם שלנו נחרב. איבדנו את הקשר בינינו, ועם הכוח האחד.

אחרי אלפיים שנות נדודים, קובצנו לארץ ישראל מכל קצות תבל, כדי להקים מחדש את עם ישראל. רוסים ותימנים, גרמנים ומרוקאים, פולנים ועירקים, רומנים ואתיופים. מה אין לנו כאן, ממש מיני עולם. אבל בינתיים אנחנו לא יותר מקיבוץ גלויות, אוסף אנשים שחיים פה יחד בלית ברירה, חולקים מקלט. והדחייה מתעצמת, והחיכוכים והשנאה, ודווקא מתוך שיא החושך אנחנו בשלים לתפוס את קוד ההתקשרות הנכונה.

אסור לטשטש את ההבדלים, וגם לא לנסות למחוק אותם. כן, אנחנו שונים, ובוערת בינינו אש. אבל חיבור בין ניגודים זו הדרך של הטבע לקדם את האבולוציה. כבר בדרגת הדומם, האטום עצמו מורכב מקשר בין החלק החיובי והשלילי, ומולקולות נוצרות מאטומים הקשורים זה עם זה. ככל שהקשר שמתפתח בין מרכיבי החומר השונים חזק יותר, כך החומר יציב יותר וקשה יותר לפרק אותו. 

בדרגה האנושית, אם נדע איך להביא אל חיינו את הכוח המאחד שגילה אברהם, או אז ניבנה כעם שהכוח שלו יהיה בלתי מוגבל. ייבנה בינינו קשר מורכב שיפעלו בו שתי מגמות במקביל: דחייה אדירה ומעליה מאמץ לקרבה, שנאה ומעליה אהבה. אין עוד עם בעולם שטמונות בו ההכנות וגם השיטה לבצע התקשרות אינטגרלית בכזו רמה. 

וכאשר פה בארץ נפצח את החידה, נוביל אחרינו את האנושות לדרגה האבולוציונית הבאה: גוף אחד, שמורכב מכל בני האדם, ובין חלקיו השונים שוררת הרמוניה מלאה. זה יפתח בפני המין האנושי עולם חדש שאף אחד לא יכול לגלותו לבד, עולם עליון ממש.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 557 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content