Left Sidebar Content

משמעות החיים

פאזל של חוויות

כל אדם עובר בחייו סט מסוים של חוויות, והן הופכות אותו למי שהוא. האם זה מקרי או מתוכנן? למה האחד עף על החיים והשני אוכל סרטים? האם אי פעם נוכל באמת להבין את החוויות של אנשים אחרים?

צפייה בסרטי קולנוע שנעשו במדינות שונות על בסיס אותו הספר, כמו לדוגמה ספריו של צ'ארלס דיקנס, מראה שכל אחד מיוצרי הסרטים הרגיש אותו סיפור כתוב, בצורה חווייתית אחרת.

חוויות הן עניין סובייקטיבי. לכל אדם יש מעין מחסן פנימי שבו נצברים רשמים מכל חוויותיו, והם מעובדים לפי נוסחאות פנימיות שלו. נוסיף לכך את הנתונים המולדים של האדם ואת ההשפעות הסביבתיות שספג במהלך חייו, כמו הבית שבו גדל והחינוך שקיבל, ונקבל מערכת ייחודית של תפיסת מציאות, שכל הזמן לומדת ומשתנה. ואם כך בנוי כל אחד מאיתנו, לך תבין אדם אחר. אמנם כשמישהו מספר לנו על דבר שחווינו יש לנו אחיזה בדברים, אבל גם אז אי אפשר לומר שאנחנו מרגישים בדיוק את מה שהוא חווה. 

כל אדם הוא מיוחד, אין עוד אחד כמוהו. לכל אדם יש יסוד שונה במערכת הנשמה הכללית, כמו שמלמדת חכמת הקבלה. לו יכולנו לראות לעומק את היסודות השונים, היה מתברר לנו עד כמה איננו מבינים זה את זה. בזכות העובדה שהדבר מוסתר מאיתנו, אנחנו איכשהו מסוגלים לתקשר עם אחרים. 

מדוע כך בנויה המערכת? למה מראש אין לנו סיכוי ליצור קשרים טובים ואיכותיים? כדי שנוכל להגיע אל החוויה האלוהית. 

חוויה אלוהית דורשת פיתוח כוח של אהבה, נתינה, רצון להשפיע כל טוב לאחרים. כאשר אנשים מוכנים להתעלות מהאגו הפרטי שלהם כדי להגיע להשפעה הדדית כזו, הם מתחברים בחוויה אחת נעלה שנקראת הכרת האלוהות.

מהי חוויה אלוהית? השפעה, כלומר הרגשת מה שנמצא מחוץ לי. במצב כזה, החוויות שאני חווה הם מחוץ לגופי. אני חווה אותן בנתינה, באהבה, ביציאה מהאגו שלי אל תוך האחרים. ודאי שהדבר דורש תהליך התפתחות ותרגול רב, אבל אם האדם לומד לעשות זאת, הוא מתחיל להרגיש את הזולת וחווה את המציאות מתוכו.

במבט כולל, כל החוויות שעובר מישהו במהלך חייו, בכל רגע ורגע ממש, כולן נדרשות להשלמת המקום המיוחד לו בפאזל הכלל-אנושי. כשכל החוויות הללו יתחברו נכון זו לזו, תיווצר חוויה אחת כוללת של הכרת הכוח העליון שסידר את כל הפאזל מלכתחילה. או אז נראה שאף חוויה לא הייתה מיותרת, שכל אחד עבר בדיוק את מה שהיה עליו להשלים במערכת.

שימו לב: חוויה אלוהית היא לא תופעה מיסטית או דתית, אלא מה שמורגש כשכולם מתקשרים נכון זה לזה. בהתקשרות מושלמת שכזו מורגשת המערכת הכללית, כל החלקים שמרכיבים את הפאזל - כאחד. 

אנחנו מרגישים שכולנו מתחברים יחד לגוף אחד, והחיבור בינינו מעלה אותנו מעל הטבע האגואיסטי שלנו, מעל הרגשת העולם הזה שבו הכול מורגש בצורה נפרדת ומנוגדת, אל עולם אחר, שנקרא "עולם עליון". מדובר במציאות שבה כולנו מקושרים יחד בהשפעה ואהבה, וכתוצאה מכך כל התפיסה שלנו משתנה. אנחנו כבר לא "חתוכים" זה מזה ומנוגדים זה לזה, אלא משלימים זה את זה. החוויה שלנו משתנה במהותה, אנו מתחברים למערכת שלמה שיש בה חיים נצחיים.

בסופו של דבר, כל מה שאנו חווים בחיינו הגשמיים זה רק כדי שנתעלה אל החוויות הללו, שמוגדרות כחיים רוחניים. אז אם עד כה חווינו את החיים מתוך חתיכת הפאזל הפרטית שלנו, הרי שהתפתחות פירושה לחוות את מה שמורגש במערכת הקשר הכללית שבינינו.

מן המקורות

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד. כן העולם, כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תיתקנה, יהיו לגוף אחד ממש" (ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1153 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content