Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

פסיכולוגיה וקבלה

יש אנשים שיכולים להרשות לעצמם פסיכולוג צמוד, אחרים מנסים להבין את עצמם לבד או בעזרת חברים. כך או אחרת, עידן השפע הביא עמו אתגרים שלא הכירו הדורות הקודמים, שהיו עסוקים בלשרוד את החיים. פתאום יש זמן לשים לב: אני תקוע. אני חסום. אני לא ממומש. בתקופה זו ניכרת גם התעניינות גדולה בלימודי הקבלה שעד כה הייתה נסתרת. במה יכולה לסייע לנו הפסיכולוגיה ובמה חכמת הקבלה? מהו ההבדל בין האחת לשנייה?

ראשית חשוב לציין כי המקובל הגדול של המאה ה-20, הרב יהודה אשלג שנודע בכינויו "בעל הסולם", דיבר בשבחה של הפסיכולוגיה המטריאליסטית. לדבריו, מה שעולה בידינו מתוך מחקר ממשי עליו אפשר לסמוך, להבדיל מפילוסופיות ומהנחות מופשטות שאין להן אחיזה במציאות. 

הפסיכולוגיה המטריאליסטית חוקרת את האדם כאילו היה קופסה שחורה, עם כל מיני כניסות ויציאות. היא משתדלת לבנות תמונה של התנהגות האדם, לפי ההשפעות שהוא סופג מסביבתו ולפי התגובות שמתעוררות בו. הפסיכולוגיה כמו מסכמת את כל ניסיונות החיים ובהתאם לתמונה המתקבלת, משתדלת לעזור לאדם בכל שינויי המצבים.

הפסיכולוגיה תרמה להתפתחות האדם בכך שהכינה אותו להבין שהוא לא סתם חיה. יש לו דרישות גופניות ודרישות נפשיות, ורצון להגיע לדרגת קיום גבוהה יותר משל בעלי החיים. האדם רוצה ליהנות בעיקר ממין, מאוכל, ממשפחה, מכסף, משליטה, מכבוד ומהשכלה. מעבר לכך, מתעוררות באדם גם שאלות מהותיות כמו למה הוא בכלל חי, ולשם מה. שאלות כאלה כבר מובילות לחכמת הקבלה. 

הקבלה חוקרת דרגה גבוהה יותר באדם, שנקראת "נשמה". זהו החלק הפנימי ביותר, אשר ממנו נובעת התנהגותו הגופנית, הנפשית, הפסיכולוגית והרוחנית של האדם. הקבלה עובדת עם האדם בכל הרמות: החל מהשלב שבו הוא מתחיל להתעניין בנשמה שלו, ועד שהוא מפתח אותה אל הדרגה הגבוהה ביותר.

ההבדל המהותי בין צורת המחקר בפסיכולוגיה לבין זו שבקבלה הוא, שאת הנשמה יכול לחקור רק האדם בעצמו על ידי שיטת מחקר שהוא לומד ממורה מקובל. במסגרת קבוצתית ועם הדרכה צמודה, האדם עובד על עצמו, מגלה את הנשמה שלו ומבין איך עליו לפתח אותה ככלי קליטה. 

הפסיכולוגיה מנסה לשנות דפוסי התנהגות וחשיבה, במטרה לעזור לאדם להגיע להישגים, להצליח יותר מאחרים. לפי הקבלה, טבע האדם הוא אגואיסטי, ומשום כך טווח השינוי האפשרי בעזרת כלים פסיכולוגיים כאלה ואחרים הוא מוגבל למדי. מה שהאדם לא יעשה, בסופו של דבר, תמיד צריך להיות שם רווח עצמי מסוג כלשהו. אלה הן גבולות הגזרה שאותם לא מסוגל האדם לפרוץ, והם חוסמים את יכולת הקליטה וההתפתחות שלו.

הקבלה, לעומת זאת, מקנה לאדם אפשרות לשלוט בכל רצונותיו, דחפיו, מחשבותיו וצורות ההתנהגות שלו. איך? היא מוסיפה לאדם כוח חדש שאין בטבעו מלכתחילה. בהדרגה, היא כמו מזריקה לתוך טבעו האגואיסטי מנות של כוח אלטרואיסטי, כוח חיובי של השפעה טובה, נתינה לזולת ואהבה. ככל שזה קורה, נפתחת באדם קליטה של המציאות הרחבה שבה הוא קיים גם עתה, אבל תופס רק חלק מוגבל ממנה שנקרא "העולם הזה".

כלי הקליטה של האדם מתרחבים. הוא מתחיל לראות את העולם בצורה שקופה. מאחורי תמונת העולם הזה, הוא מזהה כוחות נוספים. מערכות שמנהלות את העולם שלנו. הוא כבר לא זקוק להשערות או לתיאוריות כלשהן, הוא רואה בחוש פנימי, רגשי, את כל מה שקורה. הוא מרגיש איך פועלת המציאות עוד לפני שהיא מתגשמת בעולם הזה. רואה את העבר, ההווה והעתיד בצורה רחבה יותר. מעל זמן, תנועה ומקום, מעל חיים ומוות. 

עתה הוא מבין שהגורם שהגביל את התפיסה שלו היה האגואיזם הצר, הדאגה לטובת עצמו על חשבון הזולת. מתברר לו שזהו כוח רע, שחוסם אותו ומזיק לו עצמו. הוא מרגיש שהבנה מלאה של עצמו וכן יכולת לשנות את דפוסי התנהגותו וחשיבתו, תלויים במידה שיקבל את הכוח הטוב.

האדם המשופר, אם נקרא לו כך, הוא אדם שעובד לטובת כלל המציאות, לטובת האנושות. הוא מרגיש הזדהות עם הכוח החיובי שבמערכת הכללית של הטבע. עתה הוא כלול משני כוחות, הכוח השלילי שהיה בטבעו מלכתחילה, והכוח החיובי שאותו הוא גילה. האדם נעשה כאלוהים, "יודע טוב ורע", ובזכות כך מרגיש את המציאות השלמה. נמצא בה, רואה, יודע ומשיג את כולה.

מן המקורות

"כדי להוסיף כאן איזה פסיעה קדימה בדרך מדעית - רק לחכמת הקבלה אנו צריכים! כי כל החכמות שבעולם כלולות בחכמת הקבלה".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "החירות"

"מהיום שמצאתי טעם בחכמת הקבלה, והתמסרתי אליה, התרחקתי מהפילוסופיה המופשטת וכל הנספחים אליה, כרחוק מזרח ממערב, וכל מה שאכתוב כאן, מדובר מבחינה מדעית טהורה, בדיוק נמרץ, על פי הכרה פשוטה בדברים שימושיים מעשיים".

בעל הסולם, מאמר "גוף ונפש"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1130 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content