Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

פרט וכלל שווים

לא פשוטה מערכת היחסים שבין הכלל והפרט. מצד הטבע כל בני האדם חשובים, אבל לנו יש עם זה הרבה מאוד סיבוכים. מה אנחנו מפספסים? על החברה האינטגרלית שאליה נהיה מוכרחים להתקדם, מתוך הבנה והכרה או בלחצים וכאבים.

בשורש שלנו, כולנו חלקים במערכת אחת שנקראת הנשמה הכללית. זוהי מערכת סגורה, שלמה, שאין בה שום פרט מיותר ואי אפשר שפרט כלשהו יחסר. כולם חשובים כמו כל אחד, וכל אחד חשוב כמו כולם. "הכלל והפרט שווים זה לזה", אומר "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, "וכל הנבחן בכלל כולו יחד, נמצא גם בפרטי פרטיות שבו ובפרט האחרון שאך אפשר להיפרט".

אנחנו, לעומת זאת, תופסים את המציאות אחרת לחלוטין, וחוסר השוויון בולט באינספור תחומים. אנחנו שוקלים אנשים לפי מה שנראה לעינינו, מכבדים את החזקים והחכמים, מזלזלים בחלשים והטיפשים. אבל את כולם ברא הטבע, ולפחות מהבחינה הזו כל בני האדם שווים.

בראייה מערכתית, כל אדם הוא מיוחד. מהמקום שיש רק לו, הוא צריך לדאוג לכל האחרים, להיות ערב לשלומם, להרגיש שהוא אחראי על כולם. ואם כך החברה תתפקד, היא תהפוך להיות כמו גוף אחד. אז היא גם תרגיש איך להתייחס לכל פרט במלוא ההערכה, כאילו שהוא זה החברה כולה.

הבעיות השונות שהיום אנחנו חווים, בבריאות, ביחסים, במשברים כלכליים וחברתיים, נובעות מכך שאיננו מבינים את טבע העולם, לא מזהים את רשת הקשרים שבין כל הפרטים. חוסר ההכרה הזה מביא לכך שהכלל והפרט הפוכים זה מזה. כל אחד מבדיל את עצמו מהאחרים, חושב שהוא מספר אחת וכל השאר משרתים, ודואג לעצמו בלבד. ולילדים. 

זו הנטייה האגואיסטית הטבעית, אין פה מה להרגיש לא נעים, אבל מהמקום האי-אכפתי הזה אנחנו צריכים להתקדם למצב שבו הכלל והפרט יהיו בעינינו שווים. כלומר, שאני אחשוב על כולם כמו על עצמי, שלא יהיה הבדל ביני לבין האחרים, שכולנו נימצא בקשר הדדי, מחוברים באהבת אחים. 

למה זה כדאי? מההיבט הכי בסיסי אפשר לומר שבעולם מקושר כמו שיש לנו היום, עד שלא כולם ירגישו שהחיים שלהם טובים, תמיד יקומו כוחות שיבקשו להרוס את המצליחים עד לרמה של להרוג אנשים. הכסף שיש למישהו בבנק לא יעזור, כשיתנפלו עליו המוני רעבים.

מהו התהליך שיביא אותנו מהמצב המצוי למצב הרצוי? את הדרך הקשה הצגנו זה עתה, והיא דרך של מכות ומאבקים. לצידה יש גם דרך אחרת, של חקירת המגמה שבה אנחנו מתפתחים, והתאמה מודעות לכוחות הטבע שעלינו פועלים. 

הטבע הוא מערכת אינטגרלית, שכל הפרטים בה מקושרים ומשלימים את מארג החיים. אנחנו היצורים היחידים שלא מופעלים כך אינסטינקטיבית, וזה מותיר לנו מקום להחליט בעצמנו שהמצב הכי טוב שאפשרי, הוא שכל אחד דואג ומשלים את האחרים. כלומר, אנחנו צריכים לבחור להיות כאלה, ולהשקיע את כל כוחותינו בבניית המצב ההרמוני הזה.

בחברה האינטגרלית שתקום, כל פרט ירגיש שמתייחסים אליו בצורה נכונה, והוא חשוב מאוד לכולם. זה יעורר בו רצון לתרום לחברה יותר ויותר. התחרות בין אנשים תהיה לא דורסנית והרסנית, אלא בונה ומפרה, בפורמט מהפכני של "מי משקיע יותר בהטבה לכלל". גם אם מישהו נולד חכם ונעשה למדען דגול ואילו האחר מסוגל רק לטאטא רחובות, היחס כלפיהם יהיה לפי כמה החברה חשובה להם, ומהי מידת המסירות והמאמץ שהם משקיעים במקום שבו הם נמצאים.

במציאות כזו, אף אחד לא ילך לישון בהרגשה שהחיים דפקו אותו, שהוא סוג ב', שאף אחד לא זורק מבט בכיוון שלו. הערבות ההדדית תגרום לזה שנרגיש בטוחים כמו על הידיים של אימא, אין הגנה יותר גדולה מזו. הידיעה שתמיד החברה תדאג לשלומנו, תשחרר אותנו לפיתוח דאגה לזולת. כולם יתייחסו אלינו יפה, ואנחנו נשמח להחזיר אהבה לעולם. בכל פעם שמישהו יגיע לאיזה הישג, כולנו נהנה ביחד איתו, כי נהיה מחוברים אליו בלב. החברה תלך ותשגשג, כמו מעיין שלא פוסק, ובין כולם יזרמו רק דברים טובים. ואז גם הטבע יאיר לנו פנים, כי הקשרים בינינו יהיו אליו מותאמים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1081 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content