Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

פריצה לתודעה

העובדה שאוספים עלינו מידע כל הזמן, ידועה לנו מזמן. גם זה שפורצים למחשבים, גונבים מידע ומייצרים שיבושים, לא ממש חדש. מה שיותר טרי בגזרה הקיברנטית הוא הדיבור על פריצה לתודעה של האדם. בעתיד הלא-רחוק, אומרים המומחים, יוכלו המחזיקים במידע לא רק לחזות את העדפותינו, אלא פשוט לתכנת את מחשבותינו ורצונותינו. מכאן עולה שאלה אחת קטנה: בעידן של דיקטטורה דיגיטלית, האם משהו בכל זאת יישאר בידיו של הפרט?

מנקודת המבט של חכמת הקבלה אין מקום לדאגה רבה, מפני שבסופו של דבר, לא קורה כאן שום שינוי מהותי. בסך הכול, טכנולוגיה מחליפה טכנולוגיה. אם בעבר שטפו לנו את המוח דרך עיתונים, אחר כך דרך אמצעים דיגיטליים, הרי שבעתיד יעשו זאת דרך חיישנים שיושתלו בגופנו, ושאר מיני צ'יפים. 

אם נתבונן בדברים לעומק ניווכח, שגם עתה אנחנו לא שולטים בעניינים. ומה שנראה לנו שכן, זה רק מפני שאותם גורמים מעוניינים לבלבל אותנו עם התחושה שהבחירה נשארת תמיד בידינו.

בראייה כוללת, בחירה חופשית הוא מושג מעורפל וחמקמק. האם האדם המודרני שמנוהל בידי ענקיות הטכנולוגיה הוא יצור חופשי? במה כן ובמה לא? האם אלה שגורמים לו לחשוב או לרצות משהו, הם עצמם חופשיים? מאיפה צצים במוחם הכיוונים שאליהם ירצו לנתב את האדם?

לפי חכמת הקבלה, כולנו נמצאים בתוך הטבע ומתקיימים לפי פקודותיו. חישבו רגע: מישהו בחר לאיזו משפחה להיוולד או איזה חינוך לקבל? מישהו יודע לומר מה יקרה איתו בעוד רגע? על מה יחשוב, או מה ירצה? 

בטבע אין מקרה, הכול פועל לפי חוקיות מוחלטת. והעובדה שאיננו מכירים עדיין את כל מערכת ההפעלה שבטבע, לא אומרת שהיא לא פועלת. עלינו, בתוכנו, סביבנו. מה נשאר מאיתנו, אם כך? רק היכולת להבין לשם מה אנחנו קיימים, לאן מפתח אותנו הטבע. ביכולתנו לחקור, לגלות ולהבין את מערכת ההפעלה שנסתרת בטבע, לפרוץ לתוכה, כביכול, ואפילו להשפיע עליה.

שימו לב: ההתפתחות נמצאת לא בפריצה לתודעה של האדם, כי אם בפריצה לתודעה של הטבע. למוח העליון שבטבע. זהו תחום המחקר והפיתוח של חכמת הקבלה.

לפי מה שגילו חכמי הקבלה, הכול מתחיל במה שנקרא "מחשבת הבריאה": הכוח הכללי של הטבע, שנקרא גם "בורא", רוצה להיטיב. מתוך כך נוצרים הנבראים, שעוברים שלבי התפתחות תוך בירור מהו טוב ומהו רע, מהי אמת ומהו שקר. 

כדי לתת לנבראים קיום עצמאי ובחירה חופשית, עליהם להתפתח דרך שתי מערכות מנוגדות. מערכת אחת היא טבעית, המערכת האגואיסטית שקיימת באדם וכל הזמן מתפתחת. המערכת השנייה, אלטרואיסטית, איננה נמצאת באדם. עליו למשוך אותה אליו מהטבע, לפי רצונו. בסופו של דבר, שתי המערכות הללו צריכות לפעול באדם, כדי שהוא יהיה באמת בעל בחירה חופשית ומודעות עליונה. 

ובחזרה למצבנו: ביחס לפוטנציאל ההתפתחות שטמון במין האנושי, האדם של היום עדיין די פרימיטיבי. טכנולוגיה מתקדמת, פריצה לתודעה וכל יתר הפיתוחים שבקנה, תרתי משמע, עדיין רחוקים מהדרגה שאליה אנו מוזמנים להתקדם.

האדם של מחר אמור להיות מקושר נכון לכל הפרטים האחרים בבריאה, לדעת איך לאזן את הכול דרכו וכיצד לייצב בכל רגע ורגע את השלמוּת. אחרי אלפי דורות של התפתחות אנחנו יכולים לחדור למערכת ההפעלה של הטבע, לפרוץ את כל ההגבלות שבתפיסה האנושית העכשווית ולהעפיל לדרגת קיום חדשה.

מן המקורות

"רצה הרצון העליון שיהיה האדם משלים את עצמו ואת כל הנברא בשבילו, וזה עצמו יהיה זכותו ושכרו. זכותו - לפי שנמצא שהוא מתעסק ויגע להשיג השלמוּת הזה, וכשישיגהו - יהיה נהנה רק מיגיע כפיו וחלקו מכל עמלו. שכרו - שהרי סוף סוף הוא יהיה המושלם, ויהיה מתענג בטובה לנצח נצחים".

הרמח"ל, דעת תבונות

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1166 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content