Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

פריצת מוסכמות

מהפכות אידיאולוגיות קידמו את האנושות לאורך ההיסטוריה. מה תהיה המהפכה המשמעותית הבאה? אילו מוסכמות חדשות היא תבנה בחברה? על העולם של מחר, ועל הדרך שנצטרך לעבור עד אליו, מתוך הכרה ובחירה.

קבוצות קטנות של אידיאליסטים הניעו בעבר מהפכות, וסחפו אחריהן את הציבור הרחב. בדרך לשינוי הנכסף, לפעמים הם שברו וריסקו את כל מה שהיה עז אז. המהפכה העתידית שתיבנה בצורה נכונה, לעומת זאת, לא תצטרך להרוס שום דבר. מהפכה כזו תתבסס על למידה והבנה, ובאופן הדרגתי תבנה את הדבר הבא. כתוצאה מחוסר שימוש בדבר הישן, עם הזמן הוא ייעלם מאליו.

במובן הכי רחב של המילה, פריצת מוסכמות משמעה פיתוח יחס חדש לגמרי לחיים. לעצמך, לסובבים אותך, לחברה, אפילו למערכת הטבע הגדולה. 

פריצה רעיונית ברמה כזו התגלתה במהלך הדורות רק ביחידי סגולה. הם ניסו למשוך אחריהם את כלל החברה לחיים על פי "ואהבת לרעך כמוך", אבל מפני שהתפתחות כזו היא נגד הנטייה האגואיסטית הטבעית, לא הייתה לדבר הצלחה. לכן, מאז אברהם אבינו ועד היום, מחכים חכמי הקבלה לשלב שבו נגיע למבוי סתום, להכרה שאין סיכוי לשום התפתחות טובה, שכמה שלא נסתובב לא נרוויח ולא נצליח בשום כיוון. ואז, בלית ברירה, תיווצר המוכנות לקבל דרך התפתחות שונה.

הבעיה המרכזית בתהליך המדובר היא שאהבת הזולת מנוגדת לטבע האדם, ולכן נדרשת כאן פריצת מוסכמות מדרגה אחרת בכלל. הרי אני רגיל להיכנס לסופר, לקחת מה שטוב לי, למלא את העגלה שלי, והביתה. ופתאום כאילו אומרים לי: 'חכה, אתה צריך לבדוק אם גם האחרים יכולים למלא את העגלה שלהם. עליך להתחיל לדאוג לכולם, לאהוב אותם'. וזה בניגוד גמור לתפיסה הטבעית שלי. 

האפשרות היחידה שערך כזה יתקבל בחברה היא, אם תהיה הבנה כללית שבלעדיו לא נוכל לשרוד את המאה ה-21. 

הביטו סביב: ככל שהעולם נעשה מקושר, כל תזוזה של מישהו משפיעה על כולם. הקצב הולך ומתגבר, והתלות ההדדית לופתת חזק יותר. משנה לשנה אנחנו נגלה שאנחנו כמו יושבים בסירה אחת, בלי כל יכולת לצאת ממנה. תקועים יחד זה עם זה, נדחפים על ידי כוחות הטבע לפתח התקשרות משלימה, לתפקד באינטגרציה מלאה.

ככל שנקדים לתפוס את מגמת ההתפתחות האינטגרלית הזו, וגם נתאים את גישתנו לחיים אליה, נחסוך לעצמנו מכות ואסונות. למעשה, אנחנו נדרשים לבנות מעצמנו אדם חדש, לא פחות.

המוסכמה הראשונה שאותה נצטרך לבסס היא שכולנו שייכים לקבוצה אחת. האבולוציה מכריחה את המין האנושי להתקדם לחברה אינטגרלית, הומוגנית, מחוברת, שכל אחד בה משלים את כולם.

המוסכמה השנייה שלה נזדקק היא, שאנחנו צריכים לבנות מערכת חינוכית כלל-חברתית שתקדם כל אחד מאיתנו ואת כולנו יחד לתפיסה החדשה. להפנמה שלמרות העובדה שזה נגד הטבע האגואיסטי שלנו, אם נהיה "כאיש אחד בלב אחד", זה יהיה לטובתנו. 

המאמצים להתקרב איש לרעהו יגרמו לכוח מיוחד שטמון בטבע לפעול עלינו. זהו הכוח הכללי שבכל מערכת הטבע, הכוח האחד שמחבר את כל הפרטים למנגנון אחד. כאשר נדע למשוך אותו אל חיינו, הוא ישנה אותנו מבפנים. ובמקום הקשרים האגואיסטיים, יתהוו בינינו קשרים ויחסים חדשים, אלטרואיסטיים. 

בהדרגה, העולם שלנו יהפוך לגן עדן. אנחנו נרגיש שכל פרט יכול לבטא את הרצון שלו להיטיב לאחרים, ואין על אף אחד שום מגבלה. הערך המכובד ביותר בחברה יהיה לתת מכל הלב את כל מה שיש בנו, כי יהיה מורגש שבזה אנו נעשים דומים לכוח הכללי שבטבע, ובזכות כך מתעלים לדרגתו הנצחית והשלמה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 997 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content