Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

פתרון בעיית האנטישמיות

יהודים תרמו כל כך הרבה, ואף על פי כן שונאים אותם יותר מכולם. יהיה פעם סוף לשיגעון הזה? על השורשים לשנאת יהודים, ועל הסוד שיכול להפוך אנטישמים גדולים לידידים תומכים.

כל פרסי הנובל לא עומדים לזכותנו. גם לא כל הפיתוחים הטכנולוגיים של ימינו. ההרגשה היא שאף אחד לא מתחשב בזה, והתיעוב כלפי יהודים רק מתעצם. לפי חכמת הקבלה כך קורה, מפני שהעולם מצפה מאיתנו למשהו אחר בכלל. 'אתם היהודים, אתם חייבים להפוך את החיים שלנו לחיים טובים. נקודה. עד שזה לא יקרה, כל דבר רע שאנחנו מרגישים, אתם נושאים באשמה'.

מאיפה נובעת כזו תביעה פנימית עמוקה? מה הקשר בינינו לבין איכות החיים של כל אדם ושל כל אומה? התשובה טמונה בהתחלה של ההתחלה.

אגו. אברהם הבבלי גילה בזמנו שהאגו שטבוע באדם מתפתח כל הזמן, ובקצב מוגבר. התהליך הזה הורס את כל מערכות היחסים בין אנשים, והוא שעומד בבסיס כל הסבל והבעיות. מתוך חקר הטבע, האדם והחברה, אברהם גילה שאפשר להוציא מעמקי הטבע כוח של השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. זהו כוח חיובי שיכול לאזן את האגואיזם הצר. 

איך שולפים את הכוח החיובי מהטבע? על ידי חיבור מיוחד בין אדם לאדם. אברהם הזמין את כולם ללמוד את שיטת החיבור שגילה, אבל רוב בני האדם לא הרגישו כלפי זה משיכה. עם זאת, היו אנשים שכן התעניינו בדבריו. מכל העמים שחיו באזור התקבצו סביב שיטתו אלפי תלמידים. מהם התהווה בהמשך עם ישראל, כפי שמוסבר בספר המדע של הרמב"ם. זו הייתה קבוצה שלמדה איך לכסות את הכוח האגואיסטי בכוח אלטרואיסטי, כוח של אהבה. הם הפסיקו להתחרות זה בזה בצורה הרסנית, להימצא במתח בלתי פוסק של 'מי יקום עליי ברגע הבא'. חיו בהדדיות ובהשלמה. היה להם טוב, רוגע, שלווה.

מאז ועד היום, אנחנו מוגדרים כבעלים של אותה חכמה. אמנם היא אבדה לנו מזמן, ביתר דיוק לפני כאלפיים שנה, אבל אין זה משנה את העובדה שבקרבנו היא טמונה. חכמת הקבלה. לכן, יש כלפינו האשמה ושנאה: 'אתם מסתירים משהו מכולם!'

אותה אנושות שלא הייתה בשלה לתפוס את שלימד אברהם, שחשבה שבכוח האגו כל אחד יכבוש את העולם, היום מגיעה למבוי סתום. בעולם מקושר כל כך שבו נרקמת תלות הדדית ברמה מאוד גבוהה, עם משחקי האגו ומאבקי השליטה, כל תנועה של מישהו עלולה להטביע את הסירה. ככל שהסכנה הגלובלית תתברר, המין האנושי יהיה זקוק לשיטה להתעלות מעל האגו שאוכל הכול כמו סרטן, שיטה לחיבור משלים בין אדם לאדם.

אם נתוודע מחדש לאותה חכמה שאבדה, נממש אותה על עצמנו ונדגים לכולם איך לאזן את האגו הרע עם כוח של חיבור ואהבה, או אז במקום אנטישמיות נקבל אהדה, הערכה ותמיכה. אומות העולם ירימו אותנו על כפיים, כי יהיה מורגש שאנחנו מביאים את האנושות לחיים הכי טובים שרק אפשר.

כל ניסיון אחר לפתור את בעיית האנטישמיות - ייכשל. גם אם כל היהודים יבואו לישראל, או מן הצד השני יתבוללו לגמרי בקרב אומות העולם, השנאה לא תיפסק עד ששיטת החיבור תתגלה ותחבר בין כל יושבי תבל. 

אנחנו נמצאים בתהליך אבולוציוני, ואצל הטבע אין פשרות. כמו שכל הטבע מחובר למנגנון אינטגרלי אחד, בסופו של דבר המין אנושי ילמד לתפקד בהדדיות ובאחדות. בדומם, בצומח ובחי, הטבע מחייב כזו התקשרות, ואילו בדרגת האדם אנחנו אמורים לפתח בעצמנו מודעות. בכך נתעלה יחד לדרגת הכוח האחד שבכל מערכת הטבע, נרגיש אותו בינינו, ונחווה שלמות ונצחיות. 

כך חיה קבוצתו של אברהם עד החורבן, וכך צריכים ללמוד היום לחיות כולם. אחרי סיבוב ארוך בין אומות העולם, הוחזרנו לכאן וניתנה לנו מדינה. עתה עלינו לעמוד ולהכריז בראש מורם: 'הבנו למה עד כה שנאתם אותנו, מכאן ואילך נשתדל לשרת אתכם בנאמנות. אנחנו נבנה פה מדינה לדוגמה, שתלמד את כולם איך לוקחים את כוח האגו, מוסיפים לו כוח חיובי מאזן, ובונים מערכת רבת-עוצמה של ניגודים והשלמה. חברה שבה כל אדם ירגיש שווה לאחרים, מחובר, אהוב, נתמך. חברה שבה ערבות הדדית תהיה קוד הקיום המשותף'.

צעד ראשון בכיוון הזה, וכל השנאה שהייתה כלפינו תתחיל לדעוך. העולם יעצור את נשימתו, יתבונן בנו בפליאה ויבקש לדעת: במה אפשר לעזור?

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 459 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content