Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | חינוך על סדר היום

ציון נכשל בהיסטוריה

מימד הזמן משכיח מאיתנו את ההיסטוריה ותוצאותיה העגומות. מקרה "העוגה של אדולף היטלר בן ה-3" הוא רק דוגמא למציאות המרה שבה שאנו עלולים למצוא את עצמנו, אם לא נשכיל להתאחד
מאת: אורן לוי

הנה מקרה שכך היה: לאחת מהמאפיות במדינת ניו-ג'רסי שבארה"ב הגיעה ביום בהיר אחד הזמנה בלתי שגרתית. הית' ודברה קמפבל, הורים לילד בן שלוש, הזמינו למסיבת יום ההולדת של בנם עוגה מקושטת שעליה מתנוסס הכיתוב: "לאדולף היטלר בן השלוש מזל טוב!".

הזמנתם אומנם נדחתה על הסף אך למחרת התפרסם המקרה בעיתונות המקומית ועורר עניין רב. הוריו של אדולף היטלר הצעיר, שעשו עצמם כלא מבינים על מה כל המהומה חשו ממורמרים. המירמור נבע מהתגובות הנזעמות שקמו לאחר פרסום הסיפור בתקשורת ולא בשל סירובה של המאפייה לבקשתם.

"על האנושות לצעוד קדימה יחד עם השינויים המתרחשים, מבלי להביט לאחור. יש להשלים עם השם הזה, שהוא אחרי הכל שם בלבד. "כשהיטלר שלי יגדל, הוא לא יעשה את מה שעשה היטלר בגרמניה", כך אמר האב הית' קמפבל. לבתם השנייה אגב, קראו בני הזוג בשם ג'ויסלין אריין ניישן שפירושו הוא: "האומה הארית". לבתם השלישית הם בחרו בשם הונזילין הימלר ג'יני, על שם ראש האס.אס. היינריך הימלר.

קמים אנטישמים נסתרים

בזמן אחר ובמקום אחר, בשנות ה-40 של המאה הקודמת, החל לכתוב הרב יהודה אשלג, בעל הסולם, את כתבי "הדור האחרון". במבט לאחור, הדברים שכתב היו כמעין נבואה לימים שיבואו. אשלג, מחבר פירוש הסולם לספר הזוהר, מדען ומקובל בעל שם, מעלה על הכתב את המילים הבאות:

"העולם בטעות החושבים את הנאציזם לתולדת גרמניה בלבד... כל האומות שווים בזה ואין תקווה כלל שהנאצים יגוועו עם הניצחון של בעלי הברית, כי מחר יקבלו האנגלוסקסים את הנאציזם". בשורות אלו ועוד רבות אחרות בכתביו, הוא מזהיר, שאם לא נשכיל להבין את מקור הרע בעולם, היינו האגואיזם, אזי הפאשיזם והנאציזם, שהם רק תולדה טבעית ממנו, עלולים לעלות שוב ושוב ולהביא הרס וחורבן לעולם ואל לנו להתפלא על כך.

מימד הזמן משכיח מאיתנו את ההיסטוריה ותוצאותיה העגומות. גם כיום אנו לא מסוגלים להאמין שמשטרים מעין אלו יכולים לקום שוב, אך מעיון קצר בעמודי החדשות בעיתוני העולם השונים מתברר שבשנה האחרונה היו מקרים רבים של גילויי אנטישמיות, כמעט בכל מדינה באירופה ואף בארה"ב. כן, זו הדמוקרטית.

במדינות אירופה ורוסיה, אשר בעצמן נפגעו קשות מהפאשיזם בעבר, ישנה תמיכה הולכת וגוברת בפאשיזם. וגם ארה"ב, המתגאה בניצחונה על גרמניה הנאצית, איננה מחוסנת כנגד ממגמות אלו.

קצת התחשבות לא תזיק

בעל הסולם הבין וידע שעולם שבו הערך השולט הוא האינטרס האישי, סופו הוא שיילך לאבדון והוא ניסה להפיץ את ההסבר שכדאי לחיות בעולם נאור, שהכלל השולט בו הוא ההתחשבות בזולת. התחשבות אשר בכוחה למנוע משברים כלכליים, מחלות ומגפות המוניות, מלחמות בלתי פוסקות ועליית משטרים המסוכנים לקיומנו.

אחדות בין בני האדם, על-פי חוכמת הקבלה, מוכרת לנו כיום בשם "הגלובליזציה" השגורה בפינו בעת זו של משבר כלכלי. הקשרים המתגלים בעולם בין כל חלקי האנושות נועדו לאחד אותנו תחת מטרה אחת, לגילוי הכוח הפועל והמניע את כל האנושות.

ובחזרה לסיפור בו פתחנו, הזוג קמפבל לבסוף השיגו את מטרתם והזמנתם בוצעה ברשת קונדיטוריות וויל-מארט שבמדינת פנסילבניה. מקרה זה, ללא ספק, נחשב כציון נכשל בשיעור היסטוריה. כעת בידינו הבחירה, מהו הציון שנקבל במבחן העתיד. וזה, תלוי בכל אחד מאיתנו.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content