Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

צמצום הילודה והתפתחות האדם

אוכלוסיית העולם נעשית מבוגרת יותר, עקב העובדה שאנשים פחות מתחתנים ופחות מביאים ילדים לעולם. מכאן גובר הסיכוי לכך שאוכלוסיית העולם תקטן בחזרה. לאן זה הולך? האם זה טוב או רע? תשובות מבוססות דורשות היכרות עם התמונה הרחבה של תהליך התפתחותנו כמין אנושי.

כולנו חיים בתוך בית משותף אחד גדול, בתוך הטבע. איננו יכולים לצאת ממסגרת הטבע, גם אם יש לנו סמארטפון מאוד חכם ביד. השינויים הדמוגרפיים ושינויים חברתיים אחרים, הם משהו שעובר עלינו מבלי שנשאלנו על כך מראש. "מכבש ההתפתחות" של הטבע לוחץ עלינו, כמו גם על הדומם, הצומח והחי. דרך אינסטינקטים, דרך דחפים ורצונות שהטבע מעורר ביצוריו השונים, הוא מפתח אותם קדימה אל מטרה נעלמה.

בעבר היה זקוק האדם למשפחה כדי להתקיים בצורה נורמלית, לקיים את משק הבית,להחזיק עסק, לסייע זה לזה בעת חולי או זקנה. גם בעולם היה צורך בהרבה ידיים עובדות, בחקלאות, בתעשייה, בצבאות המדינות ועוד. אבל כיום הטכנולוגיה מספקת פתרונות תחליפיים כמעט לכול דבר. אוכל יש בסופר, ידיים עובדות מוחלפות במכונות ומערכות אוטומטיות, במקום הרבה חיילים יש טילים ומטוסים. לכל אחד ישביטוח רפואי, ביטוח סיעודי, ביטוח תאונות, ובעוד כמה שנים הקִדמה הטכנולוגית תפלוט את רוב אוכלוסיית העולם משוק העבודה. הכול יהיה בשפע, וזמין לכול.

המערכת הכללית משתנה ובהתאם לכך קיבלה האנושות את היכולת לשלוט בגודל התא המשפחתי ובקיומו בכלל. ירידת הצורך במשפחה הביאה את האדם למצב שהוא מביא פחות ילדים לעולם, ולא שש להתחייב למשפחה. אנשים רוצים לעשות מה שבא להם בכל רגע בחיים, לטייל, לבלות, בלי שום מגבלות או חסמים.מה עושים? בדנמרק, לדוגמה, נערכים קמפיינים המעודדים אנשים לצאת לחופשה כדי לקיים יחסי מין ולהביא ילדים לעולם, אבל האם ריאלי ורצוי בכלל לנסות להחזיר את המצב אחורה? האם הדאגה העולמית מוצדקת?

במקום לנסות לעצור את המגמה באופן מלאכותי, אולי אנחנו צריכים להתייחס לדברים קצת אחרת. עלינו לחקור את התופעה לעומק ולגלות מהי מגמת ההתפתחות החדשה, להסתכל על הדברים קצת מלמעלה. כי היכולת הזו להיות פחות ופחות עסוקים בצרכים הפיזיים שלנו, מובילה אותנו לעלייה אל דרגת קיום חדשה.

על פי חכמת הקבלה, האדם העתידי יצטרך לברר מה הוא רוצה מעצמו בחיים. אחרי שהקדמה תפטור מכל נטל שיש לו היום, מילדים ומשפחה, מהכנת אוכל, מכיבוס בגדים וכיוצא בזה, האדם יצטרך לחשוב מה הלאה. מה הוא רוצה לעשות עכשיו. נרגילה? סמים? כדורים? משקפיים תלת-ממד עם תמונות שיסובבו לו את הראש? יחבר את עצמו לאיזה מכונה שתריץ עליו כל מיני סרטים והוא יחיה בנירוואנה מלאכותית? מה בדיוק הוא יעשה?

ההתפתחות העתידית תהיה התפתחות פנימית במקום חיצונית. אל ההתפתחות הזו אנשים יתקדמו מתוך סקרנות להבין את התכנית הכללית שבאמצעותה הטבע מפתח אותנו.

כל פיתוחי העתיד המדברים על בינה מלאכותית, מחשבים, רובוטים ושאר רכיבים והרחבות לשדרוג טכנולוגי של חיינו - כולם מחווירים מול מה שבאמת יכול להיפתח בפנינו. ביכולתנו להתחבר פנימית אל המערכת הכללית של הטבע, אל מחשב-העל שמנהל את כל התפתחות החיים. אל הרצון העליון שטמון בבריאה, אל "המוח והלב" שקיימים בתוך עמקי הטבע. אנחנו יכולים לחדור אל תוך המערכת הזו, להיכלל בה, לחיות בתוכה. מדובר במעבר אל עולם חדש, עולם שקיים בכוח, במחשבה וברצון, ולא בחומר. אין בו חפצים, מכשירים, כלים גשמיים כאלה ואחרים.

בינה מלאכותית, צ'יפים ומחשבים, לעולם לא יוכלו לקחת אותנו אל המקום הגבוה הזהשאליו אנו מוזמנים להעפיל. אינסוף פעולות בשנייה שיכול מחשב לבצע, לא יוכלו להחליף את ההרגשה העילאית שאותה עלינו לפתח בקרבנו. למחשב אין את יכולת ההרגשה שטמונה באדם. המחשב לא מרגיש, הוא רק מחשב, ולכן הוא לעולם לא יוכל להחליף את האדם. דווקא הפיתוחים הטכנולוגיים יקדמו את היכולת שלנו לתפוס את הפוטנציאל שגלום בנו. אחרי כל ההתפתחויות המלאכותיות והחיצוניות, נגלה שאותן היכולות ואפילו הרבה יותר מהן - כבר נמצאות בנו. אם אנחנו מחברים את עצמנו למוח אחד ולרצון אחד, על ידי השילוב של מוח ורצון משותף ביכולתנו לעלות לדרגה הבאה של קיומנו. המעבר הזה מושרש בתהליך שאנו עוברים באבולוציה, וכיום נפתחת בפנינו מדרגת ההתפתחות הבאה שלנו שאליה עלינו להתקדם.

מה יקרה לצורך שלנו להתרבות בהתפתחות החדשה הזאת? הוא ילך וידעך או יחזור? השדרוג הפנימי שנעבור כבני אדם ישנה את האופן שבו יבוא לידי ביטוי הרצון שלנו להתרבות. לאדם העתידי יהיה רצון להתרבות על ידי התחברות פנימית, נפשית ושכלית עם כל יתר בני האדם. יהיה זה סגנון חדש של התפתחות, ובו נתחבר זה לזה ברצונות, במחשבות, בתכונות, בכוונות. המחשבות שלנו לא יהיו זהות אך ישלימו זו את זו, וכך גם הרצונות שלנו. על ידי חיבור והשלמה הדדיתנגיע למצב שבו נרגיש את עצמנו קיימים בתוך מערכת אחת, עם מוח אחד משותף, עם לב אחד גדול. הקיום שלנו יהיה אחר לחלוטין מקיומנו כיום.

בפנינו מהפכה פנימית של האדם. נקווה שנסייע לה להתגלות ולהתממש בצורה המהירה והקלה ביותר, לנוחותם של כלל המשתמשים בעולם. והמצב הדמוגרפי? אין טעם לחשוש מפניו, וגם לא להתנגד לו באופן מלאכותי. כי לטבע יש תכניות משלו עבורנו.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 743 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content