Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

קבוצה אינטגרלית לניהול רגשות

בושה. מהרגשות היותר מטלטלים. לעיתים היא מלווה בייסורי מצפון, ויכולה ללוות אדם משך שנים. מסתבר שהתמודדות אישית עם רגשות עזים היא די מוגבלת, והעתיד נמצא באינטראקציה מיוחדת שלא הכרנו עד עתה. על קבוצה אינטגרלית, כלי לניהול רגשות שמותאם למגמת ההתפתחות של הטבע, האדם והחברה.

בדרך כלל הרגשת בושה מביאה להצטמקות פנימית. אנו מרגישים שבמשהו אנחנו לא בסדר, אולי עשינו משהו לא טוב בעבר, אולי יש בנו תכונות, רצונות או מחשבות שאנו מתביישים בהם. לפעמים אוכלים את עצמנו על דברים שקרו, מתביישים איך היינו כאלה אגואיסטים וחסרי התחשבות. אנחנו כאילו חוזרים לאותו מצב, ורוצים להקטין את האגו שדחף אותנו לפעול בצורה שבה אנחנו מתביישים עתה. 

בושה זו הרגשת נחיתות ביחס למושא הערכה כלשהו, והיא תלויה ברגישות שיש לאדם וברמת התפתחותו. לפעמים אומרים למישהו: "תתבייש לך", ובזה בעצם דורשים ממנו להיות יותר מפותח ממה שהוא. לא תראו חיות מסמיקות, רק בני אדם מתביישים.

מה יכול לעזור לאדם לאזן את תחושת הבושה? בירור מה המטרה הגדולה שלו בחיים, ואיך הבושה שהוא חש עכשיו יכולה לקדם אותו להשגתה. וזה נכון לא רק לגבי בושה, אלא גם להרגשת עלבון, אכזבה, קנאה ועוד. כל הרגשות השליליים שאנו חשים, כמו גם החיוביים, יכולים לסייע לנו למצוא את שביל הזהב בחיים. זאת, בתנאי שנדע לנהל אותם נכון.

הכלי האפקטיבי ביותר לניהול רגשות הוא קבוצה אינטגרלית. בקבוצה כזו יש כעשרה משתתפים בדרך כלל, ושיטה שלמה שלפיה עובדים. ננסה לתאר את העקרונות המרכזיים.

בהגדרה, קבוצה אינטגרלית היא מקום שבו בונים קשר אינטגרלי בין אנשים. קשר של השלמה הדדית, חיבור עמוק, עד לרמה שבה מרגישים כמו איברים שונים בגוף אחד.

למה זה חשוב? כי הטבע הסובב אותנו בנוי כולו כמערכת אינטגרלית, והחיבור בין ניגודים מאפשר את התפתחות החיים. רק ברמה האנושית לא כך אנחנו מתנהלים. לכל אחד יש אגו גדול, שמפריד אותו מהאחרים. אבל כיום העולם נעשה מקושר מאוד, כולם תלויים זה בזה רוצים או לא רוצים. כך הכוחות האבולוציוניים דוחפים אותנו להבנה שעתידנו הטוב מותנה בבניית קשר אינטגרלי, חיבור משלים. 

קבוצה אינטגרלית היא מעין מעבדה שבה בונים כבר עכשיו כאלה קשרים. הקשר האינטגרלי שנוצר בקבוצה שם אותה בהתאמה לאינטגרליות שבכל הטבע, ומאפשר לקלוט את החכמה הנפלאה שטמונה בעומק הטבע. חכמה זו מאפשרת לקבוצה להסתכל מרמה אחרת לחלוטין על כל דבר שקורה בחיים.

על ידי תרגולים מיוחדים המשתתפים נכללים זה בזה מבחינה רגשית, בתחושות, בחששות, בהבחנות, ברצונות, במחשבות, בבירורים ובתהיות. ככל שהם נכללים האחד בשני והופכים לקבוצה אינטגרלית, כל אחד מהם רוכש מה שיש בכולם.

בשונה מכל קבוצה אחרת, קבוצה אינטגרלית היא מבנה אחיד, לא אוסף אנשים. בניית הקבוצה האינטגרלית נעשית על ידי שלושה סוגי יחס עיקריים, בין כל אחד לאחרים: קטן, גדול, שווה. 'קטן' משמע שכל אחד שם את האגו שלו בצד כדי שיוכל להרגיש את האחרים, לקלוט מה הם חושבים ורוצים. 'גדול' משמע שכל אחד חושב במה הוא יכול לעזור לאחרים, לסייע להם, לתת להם חכמת חיים. 'שווה' זהו יחס שנוצר כתוצאה מהמאמצים של כולם להיות גם קטנים וגם גדולים, ביחס לאחרים. במאמצים האלה כולם משתווים. 

אחרי שעושים כל מיני תרגילי חיבור, והאנשים כבר מכירים ופתוחים יותר זה לזה, אפשר לדבר על כל דבר בחיים. הדיונים נערכים לפי כללים מיוחדים שמאפשרים חיבור והתכללות בין המשתתפים. מדברים על כל מיני רגשות, שליליים וחיוביים, שיכולים להגיע בחיים. 

בתחילה לא מזכירים מישהו מסוים אלא מדברים באופן כללי, כלומר על הרגש הזה כשלעצמו. לצורך המחשה ניקח רגש עוצמתי כמו קנאה, ונדגים את מהלך הדיון. 

מהי הרגשת הקנאה? עד כמה היא טובה? עד כמה היא רעה? למה ניתנה לנו הקנאה? איפה היא מתקיימת יותר, אצל ילדים, אצל בני נוער, אצל מבוגרים, אצל זקנים? עד כמה הקנאה תלויה בראייה שיש לאדם מצד עצמו, ועד כמה היא מושפעת מהחינוך שהוא קיבל, מהתרבות שבה גדל, מהסביבה שבה הוא נמצא? האם כדאי להקטין את הקנאה כדי לא לסבול סתם, או אולי להגדיל אותה כדי להתקדם? בקיצור, איך כדאי לנהל את רגש הקנאה? אחרי שמבררים זאת, אפשר להתקדם לדוגמאות מהחיים של האנשים. ההתכללות בהבחנות מביאה לבסוף לסיכום משותף, מה אנחנו מרגישים ומבינים כקבוצה לגבי רגש הקנאה.

ככל שהקבוצה מתקדמת אנחנו הופכים להיות "כאיש אחד בלב אחד", כפי שתיארו זאת החכמים הגדולים. מתחיל להיות מורגש שבזכות החיבור בינינו, אנחנו מסוגלים להתמודד עם כל דבר שיבוא בחיים. שהקשר האינטגרלי יכול להביא אותנו להתפתחות גדולה ולהמון הישגים. כל אחד מרגיש שאחריו עומדים תומכים, שאוהבים אותו ומוכנים תמיד לעזור, כמו אבא ואימא, כמו אחים טובים.

ואז אנחנו קולטים, שהטבע יצר אנשים שונים כדי שיהיה לנו מקום זה את זה להשלים. והמקרים שנופלים עלינו לא באו לרסק כל אחד לקרשים, אלא מזמינים אותנו להתקרב עוד יותר זה לזה, להעמיק את הקשרים. כי בעולם שלנו לא חסר שום דבר, רק חיבור נכון בין אנשים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 287 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content