Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

קפיצה אבולוציונית

פעם הלכנו ברגל, היום נוסעים ברכב, מחר נקפוץ לכל מקום על גבי רחפן. יעשה את חיינו טובים יותר? כנראה שלא. הניסיון מוכיח שפיתוחים טכנולוגיים מנוצלים על ידי אינטרסנטים, לרעת האדם. על הדרגה הבאה באבולוציה שלנו כיצורים תבוניים, ועל שינוי הכרחי של קוד ההתקשרות בין אנשים.

בטבע אין הפתעות ואין מקרים, הכול מתנהל לפי חוקים מוחלטים. גם בהתפתחות המין האנושי פועלים חוקים וכוחות אבולוציוניים, בין אם אנחנו מזהים אותם ובין אם לאו. כתוצאה מכך משתנה התפיסה הרגשית והשכלית של האדם. 

במאה ה-20 עשינו כברת דרך גדולה. מה לא היה לנו, מהפכות, מלחמות, גילויים במדע. האנושות מאוד השתנתה. אחר כך באה מהפכת האינטרנט, הרשתות החברתיות נפתחו בקול תרועה רמה. אבל תוך מספר שנים התברר שיש בקשר החדש פוטנציאל להרבה מאוד רע. 

פייק ניוז הפך למושג שבשגרה, ובזמן קצרצר אפשר לסכסך בין בני אדם, להתסיס, להבעיר את העולם. ואם בעבר היה ברור שאם למדינות יש נשק אטומי כדאי לשמור על סטטוס-קוו ורגיעה, אז היום על ידי הפצת ידיעות שקריות יכולים גורמים שונים להביא למלחמה גרעינית שתחריב את העולם. ואי אפשר להיפרד, אין לאן להתרחק, העולם כולו מרושת, מחובר און ליין, מקושר. 

גם במישור האישי זה נכון כמובן, השמצות, הכפשות וחרמות מאמללים אנשים עד לרמה של התאבדויות ממש. אם סבא וסבתא שלנו היו רואים את הלחץ שבו אנחנו חיים, הם היו אומרים בצער: מסכנים.

התחנה הבאה באבולוציה שלנו היא להבין ששורש כל הבעיות נמצא בטבעו האגואיסטי של האדם, שכיום הגיע לרמות מאוד גבוהות. הוא זה שלא מאפשר לנו להסתדר עם אף אחד, להתפוצץ ברגע, לשבור הכול. אנחנו חייבים ללמוד להתעלות מעליו, ואם לא כן הוא יקבור את כולנו יחדיו. 

בפנינו הכרה בכך שההתפתחות האגואיסטית הגיעה אל קיצה, וכדי להמשיך להתקיים חובה לפתח תפיסה חדשה. נגיע לזה אחרי שנצא יחד לתהליך חינוכי כלל-חברתי שיסביר שזהו המצב, וגם ילמד את השיטה לחיבור נכון בין בני אדם. 

השיטה הזו מוסברת בחכמת הקבלה, שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע. ייחודיותה בכך שהיא מלמדת איך למשוך מעמקי הטבע כוח שמעלה את האדם מעל האגואיזם הצר, כוח שמעורר בו רצון חדש, להיטיב עם האחרים.

רק אז, כשנתחיל להתייחס לכל המין האנושי כגוף אחד, ונחשוב איך לבנות לכולם גם יחד חיים טובים, נוכל להפיק תועלת והנאה מכל מיני פיתוחים וחידושים. העתיד הוא בחיבורים משלימים.

מן המקורות

"שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא ובזה יבוא העולם על תיקונו המלא".

"טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם, תלוי ומדוד במידת טובת היחידים שבכל העולם כולו. ואף על פי שדבר זה למעשה ידוע ומורגש למדי, עם כל זה בני העולם עדיין לא תפסו את זאת להלכה כראוי. ומדוע - כי כן מהלכי ההתפתחות בטבע, אשר המעשה מקדימה את הבנת העניינים. ורק המעשים יוכיחו וידחפו את האנושות קדימה".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "השלום בעולם"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 932 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content