Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

תובעים השניים

ראיון עם עו"ד בני דון יחייא

"האמרה החביבה עליי היא שצריך לפקוח את העיניים לרווחה בנישואין ולעצום אותן למחצה אחריהם". שיחה קלילה על זוגיות עם עו"ד בני דון יחייא, עו"ד הבית של סלבריטאי ישראל

"אשה תיארה את התקשורת בינה ובין בעלה אחרי הנישואין:
בשנה הראשונה - בעלי דיבר ואני הקשבתי.
בשנה השנייה - אני דיברתי ובעלי הקשיב.
בשנה השלישית - שנינו דיברנו והשכנים הקשיבו".

עם הסיפור הזה ועם חיוך קל בזווית הפה פותח עו"ד בני דון יחייא את השיחה בינינו.
דון יחייא (כן, השם אמתי לחלוטין) הוא אולי עורך הדין המפורסם ביותר בארץ לדיני גירושין. הוא טיפל בתיקי הגירושין של מיטב ידועני ישראל (מדודו טופז ועד ליגאל תומרקין), הוא כותב קבוע בעיתון "לאשה" ובעל טור מקצועי על זוגיות באתר Ynet. בנוסף הוא פרסם שישה ספרים בתחום, והוא מופיע במופע סטנד אפ בשם "טובים השניים".

זוג או פרד


- כעו"ד שמתמחה בדיני משפחה כבר יותר מ-30 שנה, מה זווית הראייה שלך על "זוגיות"?
- מלכתחילה המוסד הזה, זוגיות, הוא בעייתי. לזוג הראשון, אדם וחוה, היו לכאורה תנאים אידיאליים. לא היו אנשים אחרים בעולם, לא היו פיתויים, לא הייתה חותנת. אולי בגלל זה סביבתם נקראה גן עדן. ובכל זאת, עוד לפני שהם סיימו לפתוח את מתנות החתונה, מה לא צנח עליהם? נחש מדיח, תפוח מפתה, והתוצאה - גירוש. מה זה אומר? שזוגיות היא הדבר הכי טבעי לאנשים. הם זקוקים לחיים זוגיים, אבל החיכוכים הם בלתי נמנעים וצריך לדעת להתגבר עליהם בתבונה, בהשקעה, בוויתורים.

- וזה עובד?
- למרבה הצער, אנשים משכילים להסתדר זה עם זה פחות ופחות, ושיעור הגירושין הולך וגדל. הנתונים מראים שכל זוג שלישי שיינשא בשנים הקרובות יתגרש בעתיד הלא רחוק.

- הנתונים מצביעים על עלייה חדה בשיעור המתגרשים. מה לדעתך הסיבה לכך?
- ככל שמתגרשים יותר היום, כך יתגרשו יותר בעתיד. הבושה להתגרש קיימת היום פחות מבעבר. הרגישות להמשיך בנישואין לא אידיאליים כדי לא לפגוע בילדים, גם היא כבר לא משמעותית כבעבר. יש יותר ויותר 'ילדי גירושין' במוסדות החינוך, וכפי שמוכיחים המחקרים, לבן להורים גרושים יש סיכוי רב יותר להתגרש בעצמו.

- אז זה עניין של נורמה? אנחנו תוצרים של החברה שבה אנו חיים?
- בוודאי. החברה יוצרת נורמה שאפשר או טבעי להתגרש, אז אנו עושים את זה ביתר קלות. כמובן שישנם גורמים סוציולוגיים נוספים שמשפיעים: הנשים - ששינו את מעמדן במשפחה והן יוזמות יותר גירושין - תוחלת החיים שהתארכה ועוד.

- ומה לגבי האדם עצמו? אנו רואים שהאגו האנושי הולך ותופח, והאדם מתקשה להסתדר עם אחרים, החל בבני זוג וכלה בבני משפחה.
- זה נכון. האדם אינו מסתדר עם עצמו, אז מה הפלא שהוא אינו מסתדר עם בן זוגו. התחושה של 'אכול ושתה' מתחזקת עכשיו בעולם המודרני המערבי. הרצון להיות מאושר הפך למרכיב מרכזי בחיים. אנשים אומרים: 'הזוגיות אינה מספקת אותי. אני רוצה לחיות באהבה, להחזיר שוב את הטעם הנפלא שהיה לי בשנים ראשונות, לכן אפרק את הנישואין בתקווה שפרק ב' יהיה מוצלח מהקודם'. פחות חשוב להם שנותרים "פצועים בשטח" - בן הזוג או הילדים. הם אומרים: 'למה שאקריב את האושר שלי?' גם אם זה כרוך במחיר אמלולם של אחרים. מבחינה זו יותר ויותר אנשים מקיימים את הדיבר הראשון של עשרת הדיברות: אנוכי ה', האנוכיות שלי היא הקובעת.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content