Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

רגיעה מדומה, שלום ומלחמה

בסוף כל מבצע צבאי באה חזרה לרגיעה. לכאורה. ואז, תוך שעה קלה, כאילו כלום לא היה. כל תחושת האחדות והקרבה שהייתה בזמן הלחימה, כל הדאגה המשותפת לשלום המדינה, כל החום והמתיקות שיש בין אחים לצרה - מתפוגגים. אנשים חוזרים להסתער אחד על השני, בונים את הצלחתם על חורבנם של אחרים. מכאן עולה השאלה: מאיזה מצב צריך לפחד יותר, ממצב חירום או ממצב שגרה?

ברור שטילים מעל ראשינו זו לא מציאות נעימה. גם לא מחבלים שצצים מכל פינה. זה מלחיץ נורא, אי אפשר לדעת מה יהיה עוד דקה. אבל במצב של סכנה פיזית התמונה לפחות ברורה. בנוסף, העובדה שאויב חיצוני קם עלינו מלכדת אותנו, יוצרת הרגשה אחת, רצון אחד. אנחנו מוכנים לעזור, לוותר, לפרגן. לשים את האגו קצת בצד.

זה טבעי, אך לא מספיק. "אנו דומים בזה לגל של אגוזים, המאוחדים לגוף אחד מבחוץ, על ידי שק העוטף ומאגד אותם". כך תיאר זאת ב-1940 הרב יהודה אשלג, הידוע בכינויו "בעל הסולם". והוא ממשיך: "שמידת האיחוד ההוא אינה עושה אותם לגוף מלוכד. וכל תנודה קלה הנעשה על השק, מוליד בהם התרוצצות ופירודים זה מזה. ובאים על ידה בכל פעם לאיחודים ולצירופים חלקיים מחדש. וכל החיסרון הוא, מה שחסר להם הליכוד הטבעי מבפנים. וכל כוח איגודם הוא מתוך מקרה חיצוני. בענייננו אנו - דבר זה מכאיב מאוד את הלב".

האתגר הגדול שלנו הוא לפתח יכולת להתחבר זה לזה במצב שגרה. אם נדע לעשות זאת, אנחנו נראה איך נפתרות הבעיות שלנו מבית ומחוץ. בעיות אישיות, חברתיות, כלכליות, פוליטיות, ביטחוניות, כולן ייעלמו כשנדע להתאחד מעל כל ההבדלים, מעל חילוקי הדעות, הדחייה והניגודים. 

ויותר מזה: מה שקורה פה בינינו במדינה, מגדיר את מה שקורה ברחבי העולם. כאשר בין היהודים יש מלחמה, כל בני האדם בסכסוכים ובשנאה. נאבקים, סובלים, לא מוצאים לנפשם מנוחה. לא סתם עיני כולם נשואות לכאן, ובוחנים אותנו בזכוכית מגדלת. לא סתם האנטישמיות שוב מתגברת. הדבר נובע מהתלות המובנית של כולם בנו.

בתוך הגוף הכלל-אנושי, אנחנו החלק שמטה את הכף לזכות או לחובה, קובע את מצב האנושות כולה. ולכן, עד שלא נפנים שאנחנו פשוט מוכרחים להגיע לשלום איש עם אחיו, המכות שיבואו יהיו קשות יותר ויותר. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו לא רק מול אויבינו המוכרים, אלא מול עולם שלם. יתנו להם כספים, גיבוי, כלי נשק. הכול. ישראל תהיה מבודדת לחלוטין.

מאיפה נובעת המרכזיות הזו של ישראל? מי נתן לנו בידיים כזו עוצמה? אפשר להחזיר עם פתק החלפה? 

הכול מתחיל בשורש. היה זה אברהם הבבלי שגילה את אחדות הטבע, ורצה להשכין שלום, חסד ואהבה בין כל בני האדם. רובם לא מצאו בזה עניין, אבל היו כאלה שהדבר נגע לליבם. הם התקבצו מכל עמי האזור סביב שיטת החיבור שאברהם גילה, ומהם נעשה בהמשך עם ישראל. מה שייחד אותם מכולם היה הרצון להתאים את עצמם לכוח האחד שביסוד הטבע. תכונתו היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה, והוא שמחבר את כל פרטי המציאות בהרמוניה נפלאה. כתוצאה מבניית רשת קשרי אהבה, הכוח האחד שרה בקרב האומה.

כיום, כשהעולם נעשה מקושר וכל טעות של מישהו עלולה להטביע את הסירה, אנחנו נדרשים להשלים את משימתו של אברהם. אומנם כבר אלפיים שנה אנחנו עצמנו נחרבים משנאה, אבל עמוק בתוכנו צרוב רושם מאותה הכרה גבוהה.

נכון, בעידן האגו הגדול נראה שהאדם לא מסוגל באמת להתחבר למישהו אחר. לדאוג לזולת כמו שהוא דואג לילדיו, להתחשב בכולם כפי שהוא מתחשב בצרכיו. כאן נכנסת למגרש השיטה לחיבור שלימד אברהם. 

השיטה, שמפורטת בחכמת הקבלה, מסבירה איך לבצע התקשרויות מיוחדות בין אנשים, שמעוררות לפעולה את הכוח המאחד שבבריאה. בהדרגה, מתחילים להרגיש מין רוח חמה שמתחילה לקשור אותנו זה לזה, מקרבת אותנו יותר ויותר. שמשהו בתוכי נקשר למשהו בך, וכן משהו ממך נקשר בי. בתוך רשת הקשר הפנימי שנוצרת אנחנו מגלים כוח של חיבור ואהבה. שמסוגל לחבר בין ניגודים, ליצור השלמה, לשנות הכול לטובה.

אור לגויים זו לא הגדרת סטטוס, מקור להתנשאות ולגאווה, אלא קריאה לעבודה. יומיומית, עמוקה, על בניית רשת קשרים נכונה בקרב האומה. אם נפרמט את המדינה, כך שבכל יום ובכל מקום נתרגל חיבור והשלמה, נראה איך ישראל תפרח כמו שושנה. אפילו השונאים הכי גדולים ישנו את יחסם כלפינו לאהדה, יתמכו במה שקורה פה ויבקשו ללמוד את שיטת החיים החדשה.

יוצא שרמת הביטחון שלנו, היא פועל יוצא של רמת החיבור בינינו. בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 430 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content