Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

רכבת האבולוציה, התחנה הבאה

רכבת. נתאר לעצמנו שאנחנו יושבים ברכבת מיוחדת, רכבת האבולוציה האנושית. הרכבת מתקרבת לאיזשהו שער שנפתח לקראתה, והיא ממשיכה בנסיעתה. לבסוף, כשהיא עוצרת בתחנה מחכה לנו שלט: ברוכים הבאים לעולם המחובר. בהתחלה הכול נראה דומה לעולם שהכרנו, אבל פתאום אנחנו מתחילים לחטוף מכה אחרי מכה. מה קרה?! מסתבר שיש פה חוקיות שונה. הנמשל? הביטו סביב, או פשוט במראה.

העולם שלנו משתנה בקצב מהיר מאוד, והכוחות שפועלים עלינו מחייבים התקדמות לדרגה אחרת בהכרת החיים. שנתחיל להבין את החוק הכללי של הטבע, שנראה את העולם ממבט-על, בצורה גלובלית, רחבה.

משך אלפי שנים התפתחה הציוויליזציה בצורה אינדיבידואליסטית, כל אחד הונע קדימה על ידי דחפים פנימיים אגואיסטיים שגדלו יותר ויותר. היום אנחנו מגיעים לאיזשהו מבוי סתום. 

הדור הצעיר נמצא בחוסר התמצאות, לא מבין כל כך לאן ללכת, מה כדאי לו לעשות עם החיים. וגם אם יש כאלה שמרגישים איזו נטייה פנימית, העולם שבנינו עבורם לא נראה להם מתאים, מושך, רלבנטי. מעבר לכך, החיים מתמלאים במשברים ופלונטרים שאי אפשר להתיר, כמעט בכל תחום ובכל רמה.

הסיבה השורשית לכל התקיעות הזו היא שחל שינוי מהותי בתוכנת ההפעלה שמנהלת את התפתחותנו כפרטים וכחברה. כתוצאה מכך אנחנו לא יודעים בדיוק איך להתנהג עם העולם, עם החברה, במערכות יחסים, בבית, בעבודה.

אלפי שנים האגו ניהל הכול בצורה ברורה, השקענו, עשינו עסקים, הרווחנו לביתנו. ופתאום אנחנו מוצאים את עצמנו סגורים באיזו רשת קשר אחת גדולה, תלויים בהרבה מאוד גורמים שאין לנו עליהם שליטה. 

כל תנועה במקום כלשהו, משפיעה על האנושות כולה. במציאות אינטגרלית כזו חובה לקחת בחשבון את כל המערכת, להתחשב בכולם, לדאוג לשלומם, כי אם לא זה יחזור אלינו כמו בומרנג. אבל אנחנו לא בנויים לזה. 

אמנם התמונה האינטגרלית עוד לא התגלתה במלוא עוצמתה וחריפותה, אבל כבר היום אפשר לראות שמגמת ההתפתחות היא לעבר קשר כולל. כך למשל, הנשק החזק ביותר שאפשר להפעיל בזמנינו כלפי מדינה מסוימת הוא סנקציות מסוגים שונים, שלמעשה מנתקים לה את חוטי הקשר למערכת הגלובלית.

וכאן נצטרך להתקדם ליחס פנימי חדש בין כל בני האדם. ואהבת לרעך כמוך. אל תעשה לאחרים מה ששנוא עליך. נכון, כבר מילדות שמענו על זה, אלא שעכשיו הגיע שלב התפתחותי שבו חובה גם לקיים.

בלי פיתוח יחס טוב בין כולם לכולם, לא נוכל לשרוד על פני כדור הארץ. נקודה. המערכת הגדולה שאליה אנחנו שייכים, הטבע, מפתחת את המין האנושי לצורה אינטגרלית, עגולה, להיות כולנו כמו משפחה. 

השינוי האבולוציוני הזה יקרה בין אם נרצה בו ובין אם לאו. כל השאלה היא האם נוכל לזהות את חוק ההתפתחות הכללי שבטבע, ולהקדים להתאים את עצמנו אליו בלי מכות גלובליות נוספות שיבהירו שכולנו באותה סירה.

הצעד החכם ביותר הוא להקים כבר עכשיו תהליכים חינוכיים-תרבותיים כלל-חברתיים, שיבנו בכל אדם את היכולת להרגיש מחובר בלב לאחרים. פה תסייע לנו השיטה המיוחדת לחיבור שנלמדת מחכמת הקבלה. היא מסבירה איך להביא עלינו את הכוח האינטגרלי שביסוד הטבע, הכוח האחד שמפתח את החיים בחיבור בין ניגודים. וכאשר הכוח הזה יחבר בינינו מעל כל הפערים, החיים שלנו יהפכו להרפתקה אחת גדולה. כיפית, מהנה, מלאת משמעות ומטרה גדולה.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 343 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content