Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

שיימינג ברשת

חיים ומוות ביד הלשון, אמרו החכמים מזמן, מעניין מה הייתה תגובתם לעידן השיימינג ברשת. במחי יד אפשר להרוס חיים של אדם, להכפיש את שמו, להביא אותו למחשבות אובדניות. למה אנחנו רגישים כל כך למה שאומרים עלינו?

גיהינום. זה מה שמרגיש אדם שמביישים אותו ברבים. והמילה הזו מדויקת, חדה כמו סכין, כי רגש הבושה הוא באמת העוצמתי ביותר בבריאה. 

עוד לפני שנוצר העולם שלנו ואנחנו בתוכו, כלומר עוד בשורשים הרוחניים שלנו, כשרצה הכוח העליון לחייב את האדם לעלות בדרגות החינוך, היושר, היחס היפה לזולת, הוא השתמש ברגש הבושה. איך? הוא פתח לאדם הצצה לעומק האגו שבו, היצר הרע, הכוח הפנימי שגורם לחשוב איך לנצל את כולם ואת הכול לתועלתך. האדם התבייש נורא. הזדעזע ממש. אש הבושה שרפה אותו, עד כדי כך שהוא החליט שלא להשתמש יותר באגו לעולם. בהמשך ההתפתחות, הכוח העליון סידר לאדם הזדמנות לתקן את עצמו, כלומר להתעלות מעל האגו ולרתום את האנרגיה שלו לכיוון הפוך, כלומר לאהבה ונתינה לאחרים.

מהשורשים העליונים הללו, שמוסברים בחכמת הקבלה, נובע שאם מביישים אדם, הוא חווה ייסורי גיהינום. לכן אין דבר שחשוב לנו יותר מלשמור על עצמנו מפגיעה. כל דבר שאנחנו עושים, במשך כל החיים, מיועד להבטיח קודם כל שלא יביישו אותנו. אם אפשר לזכות גם בכבוד ובהערכה גבוהה אז מה טוב, אבל זה כבר בונוס. העיקר הוא תמיד להגן על עצמנו מפני בושה.

אדם שקם בבוקר ומגלה שהחליטו לעשות לו שיימינג שאכן תופס ברשתות החברתיות, המון צפיות, שיתופים, לייקים, תגובות נזעמות - מרגיש שמחקו אותו. שהעלימו את האני שלו, את אישיותו המיוחדת. הבושה יכולה לקבור אדם, להביא אותו למצב שירגיש שזהו, אין טעם להמשיך לחיות.

הידיעה שהרבה אנשים מתייחסים אליך בזלזול עכשיו, אפילו שאתה לא מכיר אותם וגם אם השמועה שהפיצו עליך בכלל לא נכונה - יכולה להרוג. זה נובע מכך שכולנו קיימים במערכת אחת גדולה, כמו גלגלי שיניים שתלויים זה בזה לחלוטין. ואם על מישהו שמים האחרים תווית בנוסח: "אתה לא בנאדם, אתה מנוול, אתה מוחרם!", הם בעצם מוציאים אותו מהמערכת, שמים בצד.

עם ההבנה הזו של טבע האדם וטבע החברה האנושית, ננסה עתה לראות מה יכול לשמור על אדם מפני פגיעה של שיימינג. אפשר למצוא כאן כל מיני עצות חכמות, אבל בסופו של דבר טיפול מונע ברמה הכי עמוקה, זה להעלות את עצמך לרמת התפתחות פנימית כזו ששום דבר לא יגע בך.

במה מדובר? ציירו לעצמכם את התמונה הבאה: נניח שאתה עובד בקיבוץ, וצריך להיכנס ללול לעשות דבר-מה. ופתאום, קם כנגדך תרנגול אחד וקורא בקולי קולות: קוקוריקו! עם מבט מזלזל ממש. הוא מקים גם את כל התרנגולים האחרים עליך: קוקוריקו!

נו, מה, תתרגש? תתבייש? תחוש פגיעה באני שלך? הידיעה שהיצור הזה לא ברמה שלך מגדירה שהוא לא יכול לפגוע בך. אתה לא מזלזל בו ודאי, אלא מבין שבמצב שבו הוא נמצא כנראה שהפרעת לו במשהו אז הוא קם נגדך.

מהדוגמה הזו אפשר לקחת כיוון לשמירה היעילה ביותר מפני יחסם של אחרים אליך. אם אתה עוסק בפיתוח הפנימיות שלך כאדם, משתדל להיות באהבה לזולת כדי להיות מחובר לכוח הכללי שבטבע שהוא טוב לכול - בכך אתה מעלה את עצמך לגובה כזה שהדיבור הרע של אחרים לא יגע בך. 

הערכים הרוחניים שאתה רוכש שמים אותך גבוה מעליהם, והחיבור שלך לכוח הטבע, הכוח העליון, נותן לך נקודת מבט אחרת לגמרי על כל המתרחש. אתה מבין שיצר לב האדם רע מנעוריו, ואנשים לא באמת אשמים שכך האגו מנהל אותם. אתה לא שונא אותם, אלא באהבה מאחל להם להתפתח, ומבין שהחשבון האמיתי שלך הוא בכלל לא מולם, אלא מול הכוח האחד שמפעיל אותם ואת הכול. דרכם הוא נותן לך עתה הזדמנות להעמיק את הקשר עימו. לגדול. 

בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 576 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content