Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

שינוי התנהגות

גירויים חיוביים או שליליים מסייעים לאלף חיה, כלומר להקנות לה התנהגות חדשה. האם כדאי כך לעצב גם את התנהגותם של בני אדם? מהו ההבדל בין שינוי התנהגות על ידי פרסים ועונשים לבין התפתחות של ממש?

ראשית נגדיר את הטבע האנושי. לפי חכמת הקבלה אנו עשויים מחומר יסודי שנקרא "רצון לקבל הנאה ותענוג", או בקיצור רצון ליהנות. בהתאם לכך אנו נמשכים לתענוג ובורחים מייסורים. שני אלה לוחצים עלינו מבחוץ בכל מיני צורות, וגורמים לנו להתנהגויות מסוימות. 

בנוסף טמונה בכל אחד ייחודיות משלו, שמגדירה מה נחשב עבורו תענוג ומה ייסורים, ובאיזו רמה ועוצמה. יכול להיות שדבר הנחשב אצל מישהו לחיובי, נתפס אצל האחר כלא חיובי או אפילו שלילי, ומעורר בכל אחד צורת התנהגות שונה.

מחקרים מראים שעל ידי מתן גירויים חיוביים או שליליים ניתן לאלף חיה, כאמור. האם אפשר לאלף כך גם אדם? רק אם מורידים אותו לדרגת חיה. כלומר, בתנאי שעל ידי גירויים חיצוניים כל הזמן משפיעים עליו ולא מאפשרים לו להתפתח לרמה גבוהה יותר. 

במקרה כזה, האדם כל הזמן נע בין טוב לי - רע לי, רע לי - טוב לי, ועוד לפני שניתנת לו האפשרות לבקר את עצמו מהצד, הוא מוכרח לברוח מההרגשה הרעה או להימשך במקצת אל התחושה הטובה. כך פעלו במשטרים דיקטטוריים והפכו את כולם לרובוטים. לעומת זאת, אם יינתן לאדם חופש יחסי מלחצים חיצוניים, הרי אז תיפתח בפניו האפשרות להתפתח פנימית.

ועכשיו, לחינוך ילדים. בני אדם שונים מבעלי חיים בכך שלכל פרט יש נטיות ותשוקות פנימיות מיוחדות, שעם התפתחותו מתבררות וחייבות לבוא לידי ביטוי. לכל אחד רצונות משלו, טעמים והעדפות משלו, שניכרים כבר בשנות חייו הראשונות. משום כך, פרסים ועונשים לא יוכלו למנוע את התפתחותו האישית של כל ילד. למרות כל הגירויים החיצוניים שאולי נפעיל, יתברר לנו שהאחד רוצה משהו מסוים והשני נמשך למשהו אחר. 

איך מגדלים אדם שיהיה חופשי מלחצים בלתי פוסקים של פרסים ועונשים, אך גם מבטיחים התנהגות טובה?

התפתחות פנימית זו התשובה. בלב ההתפתחות הזו עומדת בניית מודל פנימי של קשר נכון בין הפרט לחברה. מין תבנית פנימית שנוצרת באדם כתוצאה מכך שהוא נכלל בחברה ומתחיל להרגיש אותה בתוכו. מתוך המודל הפנימי של החברה, האדם לומד איך להתייחס נכון אל החברה הסובבת אותו. 

אנחנו צריכים לדאוג לזה שהאדם ידע מי הוא, לשם מה הוא קיים, איך יוכל לפתח את עצמו. עליו להבין מה צריך להיות היחס שלו לסביבה ויחסה של הסביבה אליו, איך יוכלו שניהם להתפתח יחד בהרמוניה. 

את כל הידע הזה אנו צריכים להקנות לאדם, אך למרבה הצער באף מדינה בעולם לא יודעים לבנות נכון תהליך התפתחות שכזה. לכן אנו מאבדים קשר עם הדור הצעיר, ומפחיד לחשוב על העולם של מחר.

חכמת הקבלה מלמדת שצריכה לקום מערכת חינוכית חדשה, כלל-חברתית, שתקנה לכל אדם הבנה מהי ההתפתחות הנדרשת מאיתנו כמין אנושי בתוך הטבע. כלומר, לאן מגמת ההתפתחות הכללית שבטבע מובילה אותנו, מהי הדרגה הבאה באבולוציה שלנו, איזו צורה של יחסים צריכה להיבנות בין האדם, החברה והטבע, כדי שנזכה להתקיים במצב הכי נכון, בטוח ומאוזן. 

אחרי שכל זה יהיה ברור, יהיה עלינו לבנות סביבה אנושית חדשה, שתספק דוגמאות של התנהגויות רצויות לכל אדם ואדם. חברה כזו תראה לכל פרט עד כמה היא זקוקה לתרומה הייחודית שלו ותעריך אותה, והוא מצדו יבין מה עליו לקבל מהחברה כדי שיוכל לתפקד כחלק בריא בתוכה. כך הפרט והחברה יפרו ויעשירו זה את זה. 

אם כן, כל ההתנהגויות החיצוניות תלויות במודלים הפנימיים, במידת יכולתו של האדם לעצב אותם נכון ולהוציא אותם מן הכוח אל הפועל. כיום רוב בני האדם חיים ללא מודלים פנימיים נכונים של העולם, של החברה, של הזולת, ולכן אינם מבינים מה האחרים דורשים מהם. שינוי התנהגות מהותי יוכל להיראות בשטח רק אחרי תהליך שיעזור לכל פרט לפתח בתוכו מודלים נכונים, ובעזרתם לממש את הפוטנציאל שלו להנאתו ולהנאת כולם.

מן המקורות

"המציאות מורה לנו, שאין כלל זכות קיום ליחיד, אילו היה מבודד לעצמו, בלי ציבור בהיקף מספיק, שישרתוהו, ויעזרוהו בסיפוק צרכיו. ומכאן, שהאדם נברא מלכתחילה לחיות חיי חברה, וכל יחיד ויחיד שבחברה, הוא כמו גלגל אחד, המלוכד בגלגלים מספר, המותנים במכונה אחת - שהגלגל היחיד אין לו חרות של תנועה בערך יחידתו לפי עצמו, אלא נמשך עם תנועת כלל הגלגלים, בכיוון ידוע, להכשיר את המכונה לתפקידה הכללי. ואם יארע איזה קלקול בגלגל - אין הקלקול נערך ונבחן כלפי יחידותו של הגלגל עצמו, אלא שנערך לפי תפקידו ושירותו כלפי כללות המכונה... והאמור עד כה אינו אלא להראות את נקודת התורפה, כלומר, המקום התובע את תיקונו, והוא שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא, ובזה יבוא העולם על תיקונו המלא".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "השלום בעולם"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1201 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content