Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

שלום בישראל, שלום בעולם

כשתהיו גדולים, נקווה שכבר לא תצטרכו לעשות צבא, שיהיה לנו כבר שלום במדינה. כך איחלו לנו ההורים, כך איחלנו גם אנחנו לילדים. והשנים עברו, וגם הם נעשו חיילים. ושלום לא בא, אפילו לא מצלצל. איפה אנחנו טועים? מה אנחנו לא רואים? מתי יבוא שלום עלינו ועל כולם?

נתחיל בדיוק ההגדרה. שלום פירושו שלמות. אצל עם ישראל, שלמות תמיד התבטאה בהשלמה פנימית. 

זה התחיל אצל אברהם, בבבל העתיקה, שגילה שכל הטבע הוא מערכת סגורה. מערכת גלובלית, אינטגרלית, שכל חלקיה מקושרים בהדדיות והשלמה. כוח אחד מחבר את התמונה, והתכונה שלו היא השפעה טובה, אהבה ונתינה. את הגילוי הזה חלק אברהם עם כל העמים שהיו בסביבה, והסביר שהאבולוציה מקדמת את המין האנושי למצב של שלום והשלמה. חיבור מעל כל ההבדלים, פיתוח אהבה מעל כל דחייה. מי שקלט את הרעיון הרוחני התקבץ לקהילת תלמידים שמנתה אלפים ורבבות. מהם התהווה בהמשך עם ישראל, כפי שמתאר הרמב"ם בספר המדע.

יסוד האומה הוא ואהבת לרעך כמוך, כל ישראל חברים, ערבים זה לזה. משך ההיסטוריה היחסים בקרב העם עברו עליות ומורדות. כששנאת חינם השתלטה עלינו מבפנים, קמו עלינו גם אויבים חיצוניים, והארץ הקיאה אותנו מתוכה.

משך אלפיים שנות גלות, שנאת האומות הכריחה אותנו להתקרב קצת, לתמוך אחד בשני בעת צרה. כשחזרנו לכאן והקמנו מדינה, שוב התעצמה בינינו הדחייה, כמו גם חוסר ההתחשבות, הפילוג והשנאה. היחסים האגואיסטיים הללו מערערים את יסוד הקיום של העם, שהוא חיבור מעל השוני, אהבה והשלמה. לכן בהגדרה רוחנית אפשר לומר, שאנחנו לא נחשבים לעם ישראל. ובלי שלום בינינו, אין טעם לחלום על שלום של ממש עם עמים אחרים.

התנאי המקדים לשלום עם השכנים שלנו ועם העולם, הוא חיבור פנימי בקרב עם ישראל. אם נלמד לעשות שלום בינינו, כלומר לבנות חברה שאנשיה וכל המנגנונים שבה יפעלו מתוך אהבה ונתינה, כולם יראו בנו דוגמה מופלאה. הם יבקשו להעתיק אליהם את שיטת הקיום בחיבור ובהשלמה, וזו משמעות הביטוי "אור לגויים".

בעולם המקושר שהולך ומתהווה לעינינו, כשכולם תלויים בכולם, דוגמה כזו תביע את צורת הקשר שהאנושות חייבת לסגל כדי לשרוד את המחר. העתיד הטוב יכול להיות רק מחובר, זה כבר ברור, אבל כל עוד אנחנו לא מספקים את הסחורה אין מי שיוציא את העולם מכל המשברים והמצוקה. אז כולם סובלים, בעצם בגלל הפיגור שלנו, וכולם עצבניים עלינו. מאוד. למרבה הצער, ישראל נתפסת כיום כגורם שלילי ביותר, שעדיף היה להעבירו מהעולם בכלל.

תכל'ס, כדי להביא שלום עלינו, אנחנו צריכים להפנות את עיקר תשומת הלב שלנו פנימה, לבניית החיבור המשלים בתוך עם ישראל. זה ידרוש מהפכה חינוכית-תרבותית כלל-חברתית, שתעשה שימוש בכל הכלים האפשריים: כלי תקשורת, רשתות חברתיות, מוסדות חינוך ותרבות, הקצאת זמן לחיבור בין אנשים מקומות העבודה, ועוד ועוד. השיטה המעשית לבניית חיבור בין שונים מגיעה מאברהם והמנהיגים הרוחניים שבאו אחריו, כיום היא מפורטת בחכמת הקבלה של הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", ובנו הרב"ש.

איך תהליך פנים-ישראלי כזה ישפיע על השכנים שלנו? ככל שאנחנו נהיה מחוברים, בשלום איש עם אחיו, הם ירגישו שלישראל יש את המפתח לחיים שלמים. שהתגלה בינינו איזשהו כוח מיוחד שמחבר בינינו, שמפרגן לנו, וגם הם רוצים כזה דבר. הם יתקרבו אלינו מתוך רצון ללמוד את הפטנט, ואנחנו בשמחה נעביר להם את השיטה. וכשהם יתקדמו גם כן לעבר חיבור ואהבה, נתחיל להרגיש קירבה כמו בין אחים טובים.

במבט רחב, האיחוד הישראלי הוא צעד ראשון בדרך לאיחוד כלל-אנושי. החברה העתידית תהיה שונה לגמרי מכל מה שידענו לאורך ההיסטוריה. בהדרגה, נלמד לבנות רשת קשר פנימית בין כולם לכולם, ובתוכה יתגלה כוח עליון של אהבה ונתינה. תפיסת המציאות תשתנה מהקצה אל הקצה, כולם ירגישו קרובים, פתוחים זה לזה, ותחום המחקר העיקרי יהיה איך אנחנו מגדילים את החיבור, עושים שלום אמיתי בעולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 348 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content