Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

שנאה הורסת, אהבה בונה

בימים שבהם שנאה שוטפת את החברה, כדאי לברר מהו המקור לרגש העוצמתי הזה שמסכן את המשך קיומנו על פני האדמה. מסע בעקבות השורשים הרוחניים לשנאה שהורסת והאהבה שבונה.

ביסוד הבריאה עומד כוח טוב, כוח של השפעה טובה, אהבה ונתינה. אין בו שום רצון או מחשבה על עצמו, אלא רק להיטיב לזולת. כדי לבטא את רצונו להשפיע כל טוב, הוא זקוק למישהו שיהיה הפוך ממנו. לכן הוא ברא את הרצון לקבל הנאה ותענוג. מטבע בריאתו, הרצון לקבל סגור בתוך עצמו, מושך כל מה שרק אפשר לתוכו. בהמשך התפתחותו, הרצון לקבל מפתח יחס שלילי לכל מה שסביבו. כך נוצרת השנאה, הרצון לגרום רע לכל מי או מה שהוא לא אתה, כדי לשאוב גם מזה הנאה לעצמך.

לאורך ההיסטוריה, כוח הטוב וכוח הרע פועלים עלינו לסירוגין, כוח האהבה וכוח השנאה. השנאה לפי טבעה גורמת לפירוד, לריחוק, שוברת את הקשר הטוב בין בני אדם. אומנם מדובר על רגש שנמצא בלב האדם, אבל יש לו כוח להחריב את העולם. כך זה תמיד בטבע: ככל שכוח חזק יותר, כך הוא יותר נעלם. 

היו זמנים שבהם לא הכרנו את כוח הכבידה, הכוח האלקטרומגנטי, הכוח הגרעיני החזק והחלש, אבל גם אז הם היו פועלים כמובן. באופן דומה, נכיר בעתיד את הכוח האדיר שיש למחשבה של האדם, ליחס שלו לזולת ולסביבה.

מדענים יודעים שאנחנו חיים בעולם שרובו לא מובן ולא מוכר לנו. אפשר לדמות זאת לאיזו טירה אפלה שבתוכה אנחנו מתהלכים. היא מלאה בכוחות נסתרים, שאותם אנחנו לא רואים ולא מזהים. כתוצאה מכך אנחנו עושים טעויות, נופלים, נפצעים. 

הביטוי המוחשי לכך בחיינו היום הוא שהרבה אנשים מרגישים אבודים. על פניו בעידן השפע זה לא היה אמור לקרות, אבל למרות כל הקדמה הטכנולוגית יש מלא דיכאון, ריקנות וייאוש מהחיים. לאנשים אין כוח לתחרות ההרסנית, ללחצים האינסופיים, למלחמות ולמאבקים.

לו יכולנו להדליק את האור באותה טירה, היינו רואים שכל החושך שיש, בא מהשנאה. היא גם זו שלא מאפשרת לנו לראות את כל מה שיש בטירה, כלומר ביקום האדיר שעוטף אותנו עתה. השנאה סוגרת את יכולת הקליטה שלנו, מצמצמת, מכבה.

כדי לתת פתרון שורשי לכל הבעיות שיש היום בחברה, איננו צריכים דבר מלבד כוח אהבה. על ידו נתחיל לחבר לעצמנו את בני האדם האחרים, את כל החי, הצומח והדומם. וכשזה יקרה, נתחיל להרגיש את המערכות הנסתרות שקושרות בין כל חלקי המציאות, את תוכנת הניהול שמובילה את כל ההתפתחות, את המגמה שבה היא פועלת ואת המטרה שאליה היא מובילה אותנו ואת כל הבריאה. יתברר לנו איך אנחנו יכולים להשתתף בניהול התוכנה הזו, לפתוח לעצמנו עולם אינסופי, מעל מגבלות הזמן, המקום והתנועה.

כל זה תלוי בהחלפת השנאה לאהבה. כי השנאה מפרידה, שוברת ומרחיקה, והאהבה מקרבת, מחברת ומדביקה.

איך עושים את ההחלפה הזאת באופן מעשי? איפה רוכשים רצון ויכולת לאהוב מישהו שהוא לא אתה? הרי זה על טבעי, כשיורדים לעומק התמונה.

אכן כן, מדובר בדרגה אבולוציונית חדשה, שדורשת שדורג של טבע האדם כפי שהכרנו אותו עד עתה. וכאן יש שיטה שלמה שמפורטת בחכמת הקבלה, שמלמדת להביא אל חיינו את כוח הטוב שעומד ביסוד הבריאה. צריך ללמוד, לתרגל בקבוצת עבודה, ולראות במו עינינו איך הטירה המפחידה הופכת למקום קסום ונפלא.

שיהיה לנו בהצלחה.

מן המקורות

"כל צדדי המציאות... עליותיהם וירידותיהם תלויים הם בעלייתו וירידתו של הכוח המחשבתי של האדם".

הרב קוק

"וכדי להוסיף כאן איזה פסיעה קדימה בדרך מדעית, רק לחכמת הקבלה אנו צריכים. כי כל החכמות שבעולם כלולות בחכמת הקבלה".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 596 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content