Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

שנאת העשירים

אם אין להם לחם, שיאכלו עוגות. הניתוק בין העשירים לעניים מלווה את האנושות משך דורות. כיום שנאת העשירים מתבטאת בכל מיני צורות, ואף אחד לא יודע איפה זה ייגמר בסוף. השאלה היא אם זהו טבע הדברים, או שיש מה לעשות לשיפור היחסים שבין הקצוות?

כל שינוי שאנחנו רואים בחברה הוא תוצאה מהתפתחות האגו של האדם. אנחנו עשויים מחומר יסודי של רצון לקבל הנאה ותענוג, שגדל ומתפתח בכל מיני אופנים וצורות. במעבר לדרגת התפתחות חדשה משתנים הרצונות והמחשבות של אנשים, ועל פני השטח רואים תופעות והתנהגויות אחרות.

בשונה מאומות אחרות שעברו תהליכים מדיניים ארוכים של שינוי צורות משטר, לעם ישראל אין שנות דור של ניסיון נצבר בניהול מדינה. בשנות הגלות יהודים חיו בקהילות סגורות שהייתה בהן ערבות הדדית ברמה גבוהה מאוד. יתומים, אלמנות, חולים ומשפחות נזקקות קיבלו תמיכה מהאחרים, וכמעט אף פעם לא נזרקו לרחוב. בדרך כלל העשירים תרמו רבות, הרגישו חלק אינטגרלי מהחברה וזכו להערכה וכבוד. כשבאנו ארצה מכל קצות תבל, תוך זמן קצר חווינו תהליכים שעברו על עמים אחרים משך מאות שנים. כיום מדברים הרבה על שנאת עשירים, וכמו שזה נראה הבעיה רק תחריף ותקצין. 

כדי למנוע הידרדרות למקומות הרסניים, יש טיפול שורש אחד שנוכל לעשות: חינוך כלל-חברתי לחיבור משלים בין אדם לאדם. אין טעם להתנפל על העשירים בכוח, זה לא יביא לשום דבר. מה שצריך הוא לחולל יחד מהפכה תפיסתית: בכל הכלים שעומדים לרשותנו, עלינו להוביל תהליכי עומק שיבנו הרגשה של קשר אינטגרלי בקרב העם. 

אנחנו חיים במציאות שנעשית מקושרת יותר ויותר, משפיעים זה על זה בכל דבר ועניין, ולכן גם תלויים כל אחד בכולם. זה מחייב אותנו להתחשב זה בזה, לתמוך זה בזה, להתקרב לב אל לב. וכשנרגיש מחוברים יותר איש לרעהו, הערכים האלה יהדהדו בהכרח לכל שכבות האוכלוסייה. היחס של העשירים לכלל הציבור ישתנה, והם ישקיעו בחברה הרבה יותר. כתוצאה מכך לא ירגישו כלפיהם שנאה וניכור, אלא קרבה והערכה.

מה שהורס היום את היחסים בין השכבות בעם זה לא העובדה שיש עשירים ויש עניים, אלא התחושה שגונבים ממך, שמנצלים אותך, שמתעשרים על חשבונך וזורקים אותך לכלבים. לכן, כשתיווצר אווירה חדשה של חיבור רגשי ושל תמיכה, לא יהיה מה שיתדלק את השנאה. היכולת להוביל, ליזום, לנהל, לפרוץ, לחדש וכו', אותה יכולת שמביאה את העשירים להצלחות גדולות, תהפוך למשהו שמקדם את רווחת כולם. וכך, כל אחד יוסיף לחברה את חלקו המיוחד, את המתנה שנתן לו הטבע.

אבל לא כאן זה נגמר. ככל שנתקדם בתהליך החינוכי-תרבותי, נגלה רווחים מסוג חדש, או ביתר דיוק טכנולוגיה חדשה להרגשת סיפוק ואושר. למה הכוונה? המנוע הפנימי שלנו הוא הרצון לקבל הנאה ותענוג, כאמור. כיום החתירה להגדלת ההון ממלאת את האדם בסיפוק גדול, אבל יש הרבה יותר מזה. כמות הכסף שיש לנו בחשבון הבנק, הנכסים שרכשנו, העסקים שהקמנו ועוד, כל אלה הם רק עטיפות שדרכן אנו שואבים הנאה ותענוג, מה שנקרא בחכמת הקבלה "אור".

אנחנו נהנים כשהרצון לקבל שבנו מרגיש שהוא עומד להתמלא באור. יכולים להיות לאור לבושים שונים כמו הנאה מאוכל, מין, עושר, שליטה, כבוד או ידע. אם נדע איך לקבל מילוי ישירות לתוך הרצון, בלי כל הלבושים והעטיפות, זו תהיה קפיצת מדרגה אבולוציונית ממש. במה זה תלוי? בחיבור נכון בין אדם לאדם. 

מה הקשר? אם נפתח יכולת להתחבר זה לזה באהבה מעל כל הפערים וההבדלים, כמו איברים שונים בגוף אחד שזה את זה משלימים, אם נרכוש רצון להיטיב לאחרים - או אז הקשר ההדדי שיהיה בינינו יתאים לאינטגרליות ששורה במערכת הטבע הגדולה. במצב כזה, ניכנס לסנכרון והרמוניה עם כוח הטבע הכללי, ונתחיל להרגיש אותו ככוח שזורם בין הלבבות שלנו. בלי הגבלות, בלי מעצורים, בלי עכבות. אור גדול, שממלא אותנו בכל טוב, בהרגשה של אושר עילאי ושל משמעות רוחנית לקיום. 

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 569 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content