Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ראש השנה | ארכיון כתבות - ראש השנה

שנה טובה

"כשעם ישראל יבין מדוע זכה לתואר 'העם הנבחר', לא יהיה עוד צורך לחשוש מפני המלחמות הבאות או האיום הקיומי הנשקף לנו." ראיון מרתק עם המקובל, ד"ר מיכאל לייטמן

הרב לייטמן, כיצד היית מסכם את השנה שחלפה?

"השנה שחלפה הייתה שנה מאוד מיוחדת לישראל. בשנה זו החלה מהפיכה פנימית בנוגע ליחס לחכמת הקבלה. אנשים הפסיקו לפחד ממנה. הם מוכנים היום לעזוב את הסטריאוטיפים ואת הסטיגמות שלהם על חכמת הקבלה. הם התחילו להרגיש שאולי הם טועים: שחכמת הקבלה היא לחלוטין לא כפי שתיארו אותה. קבלה היא לא עסק בקמעות ולא במיסטיקה, אלא יש בה צופן פנימי, שהוא מאוד אישי לכל אחד, ומאוד חשוב לכל אחד. שיש בה חכמה שקשורה מאוד לעתידו האישי של כל אחד ואחד, באמצעותה הוא יכול לשנות את עתידו, ולמָמֶש את עצמו. ולכן כדאי לו להתעניין בה.

"המהפך הזה החל עוד בשנות התשעים, מ-1995. משהו התחלף, משהו קרה בעולם, רעיונות הקבלה החלו לעניין הרבה אנשים. אפילו את אלה שלא מבינים בה, ולא יודעים עליה דבר, ואף רחוקים ונמצאים אי שם בקצה העולם, גם הם התחילו להתעניין בקבלה, ולדבר עליה.

"למרות שאני עוסק בחכמת הקבלה זה 30 שנה, ולמדתי את החכמה הזו פה אל פה ממורי ורבי, המקובל האלוקי הרב ברוך שלום הלוי אשלג זצ"ל, בנו בכורו של בעל הסולם וממשיך דרכו, אני עדיין נדהם מעוצמת השינוי שחל בציבור, שהחכמה הפכה להיות למרכז התעניינותם של הרבה אנשים, ולדרך כל-כך מבוקשת. על המהפך הזה ידוע לנו מהזוהר ומהתיקונים, ומכתבי מקובלים רבים אחרים, ובמיוחד מפי בעל הסולם (בשיחה עם תלמידיו בשנת 1945  הוא הזכיר את שנת 1995) וגם מפי הגר"א, הגאון מווילנא (בספרו 'קול התור' מצויינת השנה 1991)".

הימים לפני ראש השנה ועשרת ימי התשובה הם זמן לחשבון נפש אישי. האם לדעתך יש מקום גם לחשבון נפש לאומי?

"כותב בעל הסולם, שהאורות בכל חג וחג מסוגלים לקרב את האדם לתכלית חייו עד מאוד, ולכן בזמן חודש אלול נכון לעשות חשבון נפש כללי, לכל האומה. גם האנושות נמצאת בשלב מאוד מיוחד, שבו היא מגיעה לחשבון נפש כללי. היא מתחילה לגלות שכל התפתחותה משך אלפי שנים, היא שגויה, שלא הניבה שום תוצאות טובות, והדבר ניכר. האנשים עייפים. אפילו הדור הצעיר עייף. עוד לפני שהתחילו לחיות, הם כבר מיואשים, נופלים לסמים, ורוצים לשכוח מהחיים. כלום לא מעניין אותם, והם לא רוצים דבר, אפילו לא שגשוג והתקדמות.

"אבל דווקא המצב הזה הוא קרקע פורייה לחשבון נפש נוקב שמתחיל בשאלה: "בשביל מה באמת אני חי?", כי האדם כבר לא רודף אחרי כל מה שהחברה מציבה לו אלא האדם נמצא לבד עם עצמו, וכך צעירים רבים בדורנו. וכל זה קורה בגלל האגו שגדל באדם והבדיל את האדם, הפריד כל אחד ואחד מהאחרים, וכל פרט מרגיש את עצמו בודד, אפילו שנמצא בין שבעה מיליארד איש.

"לכן חשבון הנפש יהיה עכשיו אינטנסיבי, ומועיל מאוד. כי האדם יצטרך לתת לעצמו תשובות על קיומו ממש, ולא רק לאיזה כיוון ללכת, איזה מקצוע לרכוש, ובמה להצליח. במצב הנוכחי לא מדובר כבר על הצלחה, אלא על השאלה: "האם יש לי בשביל מה לחיות?". לכן אני שמח ומלא תקווה שהפעם חשבון הנפש יהיה אמיתי.

מה להערכתך צפוי לנו בשנה הקרובה?

"עם ישראל קובע את מה שיקרה בכל העולם. אני שומע את כל החששות, והפחדים, את החרדות מפני המלחמות, פצצות האטום שאיראן מפתחת וכן הלאה, אך אין לנו מה לפחד. אם נקיים את המוטל עלינו, להביא את העולם לתיקון, אז כל הדברים המפחידים האלה, לא תהיה להם שום אפשרות לצאת אל הפועל, לא כלפינו ולא כלפי כל האנושות, כי דווקא בנו תלוי העתיד הטוב של האנושות. על שום זה נקראנו 'העם הנבחר' ו'אור לגויים'. לכן עלינו לא רק לשים לב לבעיות שמעסיקות אותנו כאן במדינתנו, אלא להתחשב בראש ובראשונה בחובתנו ובאחריותנו לשלום העולם. על כך שופטים אותנו מלמעלה.

"החשבון עם עם ישראל הוא חשבון כולל - לא עבור עצמו אלא עבור כולם. ואם נבין את זה ונתייחס לזה ברצינות, אז פתאום נגלה שהחיים על פני כדור הארץ הם גן עדן ממש. וזה תלוי רק בנו.

מה היית מאחל לעם ישראל לקראת השנה החדשה?

"בסופו של דבר הכל תלוי ברמת המודעות של העם כלפי תפקידו בעולם, ואם נוכל להביא לעם את הידיעה הזאת, שיוכל לקלוט אותה, אז ודאי שבזה נשנה את העולם ממש. אני חושב שהשנה הקרובה, היא שנת התגלות המודעות, התגלות תכלית הבריאה, תכנית הבריאה. התגלות חובותינו כלפי העולם, במה אנחנו העם הנבחר, ומה אנחנו צריכים להביא לעולם כדי לממש את הציווי: 'להיות אור לגויים'".

אני מקווה שהשנה שתבוא, תניב הפצה רחבה מאוד של חכמת הקבלה. אני תולה בה את העתיד הטוב שלנו בישראל.

ראש השנה

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content