Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

שני צעדים בדרך לשלום

כולם מדברים על שלום, אף אחד לא יודע מה טומן בחובו המושג, ובטח לא מה נדרש קודם כל ממנו עצמו. על הדיוק ההכרחי בהגדרות, בדרכנו לשלום בר-קיימא עם עצמנו, עם הסובבים אותנו ועם כל הטבע.

שלום בא מהמילה שלם. אדם יכול להיות שלם בתנאי שכל כוחותיו מאוזנים. מצד הטבע, יש באדם כוח קבלה, כלומר רצון לקבל הנאה ותענוג מכל מיני מילויים. אוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד, שליטה, ידע, אנחנו רוצים לקבל המון דברים. כל הזמן רוצים ורוצים ורוצים. בצורה כזו לא יכולה להיות שלמות, כי אם אנחנו מקבלים לעצמנו משהו, הרי בכך יצרנו חוסר באיזשהו מקום. שלום מחייב מערכת יחסים, שבה כל אחד נותן לשני מה שחסר לו. במצב כזה יש קשר, הבנה, חיבור, עד לרמה של אהבה. השלמה הדדית מלאה. 

מה מרוויחים מהתקשרות כזו עם הזולת, אם נקפוץ רגע לשורה התחתונה? למה כדאי להיות מאוזנים בקבלה ובנתינה? כי כך שנינו גם יחד נתקדם למצב של שלום עם הטבע. מצב של התאמה למערכת הגדולה שכולנו חלקים ממנה.

מערכת הטבע היא גלובלית ואינטגרלית. מערכת סגורה, שכל פרטיה מקושרים זה לזה בהרמוניה ויוצרים את מארג החיים הנפלא. רק אנחנו, בני האדם, שוברים את התמונה. טבוע בנו כוח אגואיסטי שהולך וגדל, ולא נותן לנו לבנות איזון והשלמה. אבל, אם נפתח רצון להתעלות מעליו, אז "העושה שלום במרומיו", כוח הטבע הפנימי, האחד, השלם, שכולל בתוכו הכול, "יעשה שלום עלינו". יאזן אותנו. יוסיף לנו כוחות של השפעה טובה, אהבה ונתינה, ויאפשר לנו להגיע סוף סוף לאיזון, אל המנוחה והנחלה.

עם התמונה המלאה נחזור לנקודת ההתחלה. מה כדאי לשנות בגישה שלנו למושג השלום, כדי לזכות להגיע אליו לפני מלחמות עולם גרעיניות או קטסטרופות אחרות?

שלום לא מושג על ידי פיוס מאולץ, פשרה כואבת, או שאר מיני הסדרים שמסיימים מצב של מלחמה. שלום אפשר לקנות רק בתנאי שנתקן את עצמנו מבפנים. שאני אהיה מוכן לוותר על האגו שלי כדי להתקרב אליך, וכך גם אתה כלפיי. כל התקרבות כזו תבוצע בשמחה, כי היא תבוא מתוך רצון להתעלות לדרגת הקיום של כוח הטבע הכללי, השלם והנצחי.

הצעד הראשון בדרך לשלום הוא להגיע למצב שבו לא תתעורר בי שמחה, מזה שלאחרים נעשה רע. למה הכוונה? נאמר ששמעתי על משהו לא טוב שקרה למישהו, איזה הפסד כלשהו וכיוצא בזה. 'טוב שזה לא קרה לי', זו התגובה הטבעית, בתוספת ההרגשה שיחסית אליו מצבי די בסדר. רוצה או לא, מודע או לא, זה גורם לי שמחה מסוימת. הגדרת התיקון הנדרש היא: "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך". עליי להתקדם למצב שבו אני אכלול את כולם, אזדהה איתם, ארגיש את העולם כולו כמו את עצמי, ולכן אף צרה שקורית למישהו לא תוכל לשמח אותי.

הצעד השני בדרך לשלום הוא "ואהבת לרעך כמוך". בשלב ההתפתחות הזה אני מפתח יכולת להרגיש מה חסר לכל אחד ואחד, ומשתדל להשלים זאת כאילו מדובר בי עצמי. זהו הביטוי לאהבה. כל התקווה שלי, כל הנטייה שלי, כל השאיפה שלי היא רק לראות כולם שלמים.

אם הגעתי לרמת התפתחות כזו זה נקרא שעשיתי שלום עם כוח הטבע הכללי, שתכונתו היא "טוב ומיטיב". הגעתי להזדהות איתו, לאיזון עימו. ואז אני מגלה שכל מה שראיתי סביבי, דומם, צומח חי ובני אדם, זה הכול בעצם אני. בזכות הרצון להשלים את כולם, למלא אותם, להשפיע להם כל טוב, חיברתי לעצמי את החלקים שלי. השלמתי את עצמי.

נכון, קשה לתפוס תמונה אינטגרלית שכזו, אבל אין זה אומר שהדבר לא אמיתי. גם את תורת היחסות של איינשטיין לוקח זמן רב לעכל, אם בכלל מבינים לעומק על מה הוא מדבר. 

כך או אחרת, החכמים הגדולים שכבר עברו את תהליך ההתפתחות המדובר, תהליך שנקרא התפתחות רוחנית, בנו עבורנו שיטת מחקר וגילוי סדורה שמפורטת בחכמת הקבלה. היא כוללת לימוד של טבע האדם וטבע העולם, תרגול שני צעדי ההתקשרות בקבוצה קטנה, ומשיכת כוחות של השפעה טובה מעומק הבריאה.

כיום, כשהעולם נעשה מקושר יותר ויותר, ובמקביל גם האגו של כל אחד מטפס לשמיים, החיים מכריחים אותנו להתקדם לתפיסת שלום חדשה. או שנלמד להשלים זה את זה, לכסות על כל הפערים באהבה, או שנטביע לעצמנו את אותה סירה.

שיהיה לנו שכל ולב לעשות בחירה נכונה, להביא שלום עלינו ועל המציאות כולה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 346 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content