Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

תופעת האלימות

אלימות. בכל מיני גוונים וצורות. ועל כל אירוע שצף בחדשות, יש אינספור מקרים שלא. מה קורה בתוך אדם רגע לפני שהוא מתפרץ? מה יכול לעצור אותו? מספר נקודות למחשבה מנקודת המבט המיוחדת של חכמת הקבלה.

התפרצויות קורות לא רק בחברה האנושית, אלא גם בטבע הסובב אותנו. הר געש, לדוגמה, מתפרץ כשהוא לא מסוגל להחזיק את הלחצים שנוצרו בתוכו. גם אנשים מתפרצים באלימות כשהמתחים הפנימיים שלהם מצטברים לרמה כזו, שהם לא מסוגלים להחזיק עוד את עצמם בצורת ההתנהגות המקובלת.

אך בשונה מהר געש, את האדם יכולים להוציא מדעתו הרבה מאוד גורמים. זה נכון בחיים האישיים, החברתיים, המדיניים והבינלאומיים. ואין מה לקוות שמחר ישתפר המצב והאלימות תקטן, כי האגו של כל אחד רק גדל כל הזמן ומייצר הרבה מאוד סיבות למתחים ופיצוצים. אנשים רוצים שיביאו להם הכול כאן ועכשיו ומיד. לא יכולים לחכות אפילו רגע אחד.

מחקרים מראים שילדים שגדלו בבתים אלימים נוטים להתנהג באלימות. מצד שני גם ילדים שפינקו אותם ללא גבול ואף פעם לא דרשו מהם דבר, מרגישים שהכול מגיע להם, ואם לא מתייחסים אליהם כמו נסיכים בכל מקום, הם עלולים להגיב באלימות.

רגע לפני שאדם מתפרץ, המתח הפנימי שלו מגיע לרמה כל כך גבוהה, והוא חושב רק על דבר אחד: איך אני משתחרר מהמתח הזה. הוא מרגיש שהוא נמצא בנקודת הכרעה: או שברגע הזה אני מוחק מהעולם את הסיבה למתח שלי ומשתחרר, או שמשהו רע מאוד יקרה לי עכשיו, אני מתפוצץ, אני נגמר. אחת מן השתיים. ואז, בלית ברירה כביכול, מתוף דחף הישרדותי, הוא מתפרץ באלימות ורומס את מי שמולו.

מה חסר לאדם שמתפרץ? היכולת להגיע לאיזון. הוא לא מסוגל לנתח נכון את הסיבות למה שקורה לו, את התוצאות ממה שיעשה, לזהות מי עושה לו את זה, על ידי מה, ולשם איזו מטרה.

למה הכוונה? על פי חכמת הקבלה, כל מה שקורה לנו בחיים, מגיע אלינו מהכוח הכללי שבטבע, הכוח שקושר את כל חלקי המציאות למנגנון אחד, גלובלי ואינטגרלי. הכוח הזה נקרא גם הכוח האחד או הכוח העליון, והוא שפועל עלינו דרך אנשים קרובים או רחוקים, דרך סיטואציות שאליהן אנו נקלעים, דרך הדומם, הצומח והחי, דרך כל פרטי המציאות, גדולים או קטנים.

אם אני נמצא בכיוון מחשבה כזה, אם אני משתדל להבין ולהרגיש שכוח עליון מנהל את כולם סביבי, ודאי שהתגובה שלי לכל מיני מצבים תהיה יותר מאוזנת.

המחשבה שיכולה לעזור לי בכך היא שהעולם הוא במה וכולם שחקנים. ומי שכותב את המחזה ומביים אותו הוא הכוח העליון, שמפעיל את כולם ללא ידיעתם. לכן אין טעם להתפרץ באלימות על מישהו מהשחקנים. 

הגורם העיקרי שעימו אני צריך להגיע לאיזון, הוא הכוח העליון. איתו אני צריך להסתדר. והאמת היא שיש רק אני והוא, וכל המציאות כמו עומדת באמצע, בינינו. כל לחץ שמתעורר בי, הוא הזמנה ישירות ממנו אליי. 

לשים לב אליו, לפנות אליו, לבנות את עצמי בהתאמה אליו - כדי לגלות אותו דרך כל התמונות וכל הדמויות.

אם נעזור זה לזה להתייחס כך למאורעות החיים, נראה איך הם נעשים הרבה יותר טובים, בטוחים, מאושרים, בלי התפרצויות של זעם ואלימות הרסנית.

ומשהו אחרון להמשך מחשבה: החכמים שהצליחו לפצח את הקוד של המציאות אומרים, שהדרך היחידה לגילוי הכוח העליון באופן ריאלי, ולא בפנטזיות, היא על ידי פיתוח טבע שני של אהבה ונתינה לזולת. למה? כי כך האדם בונה את עצמו בדומה לכוח העליון, שהוא טוב ומיטיב לכול.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1149 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content