Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ראש השנה

​השנה בוחרים להתחבר

בראש השנה לפני 5,779 שנה אדם אחד הצליח ליצור קשר עם הסובבים אותו. השבוע אנחנו חוגגים את יום ההולדת לפעם הראשונה שבה נוצר קשר כזה באנושות. איך בכוחנו לעשות את השנה הבאה ליותר מוצלחת?

אני מסתכל על השנה שעברה. שנה מורכבת ולא פשוטה עבור עם ישראל. אין צורך להכביר במילים על מה שחווינו, וברור שכולנו מצפים לשנה הרבה יותר טובה. זה תלוי רק בנו לעשות אותה יותר טובה.

השבוע אנחנו חוגגים את ראש השנה. לפני 5,779 שנה נולד אדם מיוחד, קוראים לו אצלנו "אדם הראשון". הוא לא בן האדם הראשון שנברא וגם העולם לא נוצר לפני 5,779 שנה. העולם החומרי הזה קיים כבר 14 מיליארד שנה, על כך אין ויכוח.


מה שכן "נולד" לפני 5,779 שנה זו אותה מערכת קשרים מיוחדת, שהצליח ליצור אדם אחד עם הסובבים אותו, עם הזולת. אותו יחס שמקרב בין בני אדם, נותן לנו את הטעם האמיתי בחיים, פותח בפנינו עולמות אחרים, הוא זה שהפך את אדם למאושר. היום אנחנו חוגגים את יום ההולדת לפעם הראשונה שבה נוצר קשר כזה באנושות.

אהבתם?
הקליקו עכשיו לקורס מקוון חינמי, על המשמעות הפנימית של חגי תשרי >>


אנחנו יכולים וצריכים לתרום לאנושות

במהלך 5,779 השנים האחרונות, עברנו אינספור מצבים. אבל משהו מהשורש הזה נשאר בנו. זה מעט מדי, זה רחוק, זה בא והולך, אבל בחגים, יותר מתמיד, עדיין אפשר להרגיש מין רוח כזאת שעוטפת ומחברת את כולנו. כי העם הזה, נולד מתוך הרגשה מיוחדת של חיבור.


אברהם, אבי האומה, לקח את הרעיון הגולמי ש"אדם הראשון" התחיל, וכבר פיתח אותו ממש לכדי שיטה. בהמשך זה אפילו הפך לסלוגן שגור בפי כל, שנקרא "ואהבת לרעך כמוך". אבל הרעיון של "ואהבת לרעך כמוך" הוא לא סלוגן. זה היסוד. זה הבסיס לעצם קיומנו פה. זה מה שמייחד אותנו, וזה הבסיס הערכי-מוסרי שלנו כאומה.דרך אגב, זה גם הדבר היחיד שאנחנו יכולים וצריכים לתרום לאנושות, אבל זה כבר שיחה אחרת.

אז בחג הזה, אנחנו סוגרים מעגל, או יותר נכון לומר, פותחים מעגל. ולהתחיל צריך תמיד מהראש, והראש הוא היום. ראש השנה = ראש השינוי, כלומר, הנקודה הראשונה שבה אנחנו מבינים ששינוי צורת היחסים בינינו יוביל גם לשינוי ההרגשה שלנו כיחידים וכחברה. הדרך היא אותה דרך שהתחיל "אדם הראשון", פיתח אברהם אבינו, והיא אקטואלית באותה המידה, ואולי אפילו יותר, גם עבורנו היום.


אני מקווה, מאחל ומייחל לשנה של שינוי. שנה של בניית מערכות יחסים נכונות בינינו. שנה של "ואהבת לרעך כמוך", שנת אחדות, חיבור, אהבת הזולת, שיהפכו את החיים שלנו כאן ואת השנה הקרובה לשנה מתוקה ומאושרת. מאחל שנה טובה לכל עם ישראל!

 

כדי להתרשם ממפגש מבוא לקורס יסודות הקבלה, תוכלו לשריין מקום כאן

מנהגים ומושגים בראי חכמת הקבלה

    אלול

 

ראשי תיבות של "אני לדודי ודודי לי". מרמז על איזון בין האדם (אני) לבורא (דודי, אהובי), אותו    עלינו לגלות ולחיות לפיו.

מלכויות, זיכרונות ושופרות

מלכות היא הרצון לקבל, טבע האדם.זיכרון הוא "הנקודה שבלב", ניצוץ זיכרון מהמציאות הרוחנית שממנה נפלנו לעולם שלנו. שופר - ראו ערך שופר להלן.

יום הדין

 

תוכנת ההתפתחות של הבריאה נקראת "א-לוהים" או דין. אין באפשרותנו לשנותה, כך או אחרת היא תתממש. כולנו נועדנו להגיע לדרגה הגבוהה ביותר של ההשגה הרוחנית. ביום הדין, ראש השנה, כל אחד מאיתנו בודק את עצמו ומברר היכן הוא נמצא ביחס לתוכנת ההתפתחות של הבריאה.

מחזור תפילה

 

תפילה מלשון "פ-ל-ל", כלומר התהליך שבו האדם בודק את עצמו (מפליל את עצמו), נעשה מודע לכוחות הפירוד השולטים בו. התהליך הזה חוזר על עצמו שוב ושוב עם התגלות כל רצון חדש, עד לתיקון הנשמה כולה, ומכאן הצירוף "מחזור תפילה".

   שופר

 
מלשון שופרא, משובח (ארמית). השופר מציין את הצורך להעניק חשיבות, לשבח ולהעלות את כוח האהבה וההשפעה (הענקת שפע, נתינה), על פני האגו והפירוד.

ראש של דג - שנהיה לראש ולא לזנב


מציין את הרצון לקבוע ולהוביל בעצמנו את תהליך ההתפתחות שלנו, ולא להיות לזנב, לא להיות מובלים ולהזדנב בעל כורחנו ובחוסר הכרה בכיוון השינוי ההכרחי.

    רימון

 

הרימון וגרגיריו מסמלים את הנשמה עם תרי"ג הרצונות שבתוכה. תיקון כל רצון בנשמה נקרא "עשיית מצווה".

תפוח בדבש

 

התפוח הוא סמל החטא, האנוכיות שמובילה לפירוד. תפוח בדבש הוא סימן לאגו המתוקן, ה"מומתק" ברצון לתת ולאהוב.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content