Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

במקום שבו שרפו הנאצים ספרים

יותר מ-100 אנשי רוח התכנסו בעיר שסימלה את האכזריות האנושית, בדיוק במקום שבו הטיף היטלר להשמדת העם היהודי, וחיפשו תשובה לשאלה: למה יש רוע בעולם?... נאיבים? הזויים? פורצי דרך? – תחליטו אתם
מאת: אסף אוחיון

"הכול התחיל מארוחת צהריים תמימה שניהלנו - סינדי, ג'קי ואני במסעדה אפנתית בוויליג' בניו יורק", כך פתח רלף שצ'מרברג את מסיבת העיתונאים הרשמית של "שולחן הקולות החופשיים" בברלין, בספטמבר 2006. "ישבנו, כמו תמיד, על קפה וסיגריה, וקיטרנו על מצב העולם, על כמה רע, על המלחמות ועל כך שלאף אחד לא ברור לאן מועדות פנינו. זה יכול היה להסתיים כמו עוד הרבה שיחות חסרות תכלית שניהלנו, אלא שאז אמר מישהו מאתנו (אני חושב שזו הייתה סינדי) שאולי הגיע הזמן לעשות מעשה".
שצ'מרברג, בחור צנום וגבוה, הוא במאי סרטים דוקומנטריים, צלם ואמן גרמני מוערך. מתחת לחזות השקטה והמנומסת שלו מסתתרת נשמה של אמן, בעלת כישורי יזמות נדירים ומעוף.

כשנה לאחר השיחה המדוברת הוא ייסד יחד עם סינדי גאנץ וג'קי וואלאס את הארגון Dropping Knowledge (בתרגום חופשי: טיפות של ידע), שפרויקט הדגל שלו הוא "שולחן הקולות החופשיים". כל השאר, כמו שנהוג לומר, כתוב על דפי ההיסטוריה.

מהו "שולחן הקולות החופשיים"?

ב-9 בספטמבר 2006 התכנסו 112 אנשי חזון, שהגיעו מחמישים מדינות ברחבי העולם, סביב השולחן הגדול ביותר בעולם. על השולחן העגול שהוקם במרכזה של כיכר בבלפלאץ (Bebelplatz) ההיסטורית הותקנו מצלמות וידיאו מיוחדות ומיקרופונים חדישים שאליהם דיברו המשתתפים. במהלך תשע שעות רצופות הם ענו, כל אחד לחוד, על 100 שאלות זהות שקובצו על ידי מארגני האירוע במהלך שלוש שנים, באמצעות אתר אינטרנט מיוחד שהוקדש לכך.

בין המשתתפים: מדענים מובילים, מנהיגים רוחניים, אמנים, אנשי תרבות שהגיעו ממזרח אירופה וממערבה, מרחבי אמריקה, מאפריקה, מאסיה, מהמזרח התיכון, ובעצם, מכל מקום. השחקן וויליאם דפו הנחה את האירוע, ובין היושבים סביב השולחן ניתן היה למצוא את הבמאי הגרמני המוערך וים ונדרס ("מלאכים בשמי ברלין", "פריז טקסס", "עד סוף העולם"); את ביל ג'וי - ממייסדי חברת המחשבים סאן מיקרוסיסטמס ומי שהוביל את כתיבת מערכת "יוניקס" המפורסמת, את "ג'אווה" ורבות אחרות; את ביאנקה ג'אגר - אשתו לשעבר של "האבן המתגלגלת" ולוחמת זכויות אזרח בעצמה; לצד אוליביירו טוסקאני - הצלם והמעצב הראשי שאחראי לתמונות הפרובוקטיביות של חברת "בנטון".

גם תחום המדע לא נפקד מהאירוע ומדענים כמו פרופ' הנס פיטר דאר - פיזיקאי גרעין גרמני ידוע ופרופ' טו ואימינג (מחשובי המומחים בעולם לתרבות סין) מאוניברסיטת הארווארד, היו חלק מאנשי אקדמיה רבים שכיבדו בנוכחותם את האירוע.

באופן מפתיע כללה הנוכחות הישראלית ייצוג מרשים - ארבעה משתתפים, ביניהם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, מקובל ומדען, אבי פרימור, שגריר ישראל לשעבר בגרמניה, ואחרים. הרב לייטמן הוא אחד מהחברים במועצת החכמה העולמית (The World Wisdom Council), מעין ועדה שמאחדת הוגים, מדענים, מנהיגים רוחניים ואמנים.

Questions

Sharsheret

המשבר

     
  מהי הדת של אלוהים?  
   
  100 השאלות שעליהן ענו המשתתפים נבחרו בקפידה מתוך למעלה מ- 100 אלף שאלות פוטנציאליות שנשלחו דרך האינטרנט במהלך שלוש שנים. הנה כמה דוגמאות:
• האם מותגים חזקים ממדינות?
• מהי הדת של אלוהים?
• האם האגואיזם הוא הסיבה לכישלון האנושי?
• האם מערכת החינוך שלנו אכן מאפשרת לילד לפרוח?
• נניח שנוכל להעלים במחי יד את הסמים מן העולם, האם כתוצאה מכך ייעלם מהעולם גם הסבל?
• האם ייתכן שהתמכרות אינה בהכרח עניין של סמים, אלא יותר עניין של יחסי האדם עם זולתו?
• מהו הנושא החשוב ביותר בתחום האמנויות שצריך לדבר עליו, ומדוע?
• האם אנו עדיין מסוגלים להיות אותנטיים במאה ה-21?
• מדוע קל יותר לקבל פחית קוקה קולה קרה מאשר כוס מים זכים?
• מהם שלושת הערכים החשובים ביותר שצריך ללמד לילדים?
• מדוע כשהחזקים מפעילים כוח זה נקרא "הגנה עצמית", וכשהחלשים עושים זאת זה נקרא "טרור"?
• אילו מיתוסים אנו צריכים ליצור כדי לשנות את העולם לטובה?
• איך זה שיש כל כך הרבה אנשים, ואנו בכל זאת מרגישים לבד?

     

ההתחממות הגלובלית והמציאות האקולוגית הקודרת, המשבר העמוק בתחום החינוך, לצד חוסר היציבות הכלכלית שרק מחמירה והפערים החברתיים שמתרחבים, אינם מותירים ספקות רבים. כיום האנושות כבר מבינה שאנו ניצבים בפתחו של משבר חריף וכולל. לצד ההכרה בעובדה זו, מתחוור לרבים, שכולנו - העולם השלישי, השני והראשון - כרוכים זה בזה בקשרים שלא ניתן להתיר. "אפקט הפרפר" אינו רק שמו של סרט מתח, אלא גם, ואף יותר מכל, הוא מושג שמתאר מציאות ברורה, שמשפיעה בפועל על ג'ורג' מאפריקה, טונג שפוטר לאחרונה ממקום עבודתו בסין, וגם, תאמינו או לא, על רבקה מפתח תקווה.
חוסר התחשבותנו בתלות הדדית זו מניבה תוצאות הרסניות, שאינן נעלמות מעיני רבים המחפשים פתרונות ודרכים חלופיות לשיפור המצב. מועצת החכמה מצדה, מנסה להציע דרכים לפתרון המשבר באמצעות שילוב בין המסורות העתיקות ובין המדע המודרני. הרב לייטמן הוזמן למועצה כדי לייצג את המסר האוניברסלי של חכמת הקבלה, הגורסת כי בלבו של המשבר העולמי המתרחש עלינו ניצב האגו האנושי, שהורס כל חלקה טובה. האמצעי המרכזי שמוצע כפתרון הוא המאמץ להתעלות מעל לאגו והצבת הנוסחה המדעית "ואהבת לרעך כמוך" כיסוד מערכות היחסים בינינו.גלגלי שיניים

הצבת שולחן עגול ענקי מעץ (הגדול מסוגו בעולם, לפי גינס), במרכזה של כיכר עירונית מעוצבת בעלת היסטוריה טעונה במיוחד בברלין (ראה במסגרת), היה ללא ספק צעד בעל משמעות.

112 אנשים בוגרים, רציניים, אינטליגנטים, מהמובילים בתחומם, יושבים יחד, מדברים יחד, באותו הזמן, ב-40 שפות שונות לפחות, ועונים על אותה שאלה, כל אחד מהזווית שלו. היה בזה משהו מאוד מאחד, אפילו מרגש. מין איחוד מחשבות שכזה.

     
  כיכר בבלפלאץ, ברלין  
     
  בשנת 1933 שרפו הנאצים למעלה מ-20 אלף ספרים של כ-200 סופרים, אנשי מדע ופילוסופים בכיכר. רוב היצירות שנשרפו היו של הוגים יהודים, ביניהם היו: תומס מאן, היינריך היינה, קרל מרכס, זיגמונד פרויד, אריך קסטנר ורבים אחרים. מאז הפכה כיכר בבלפלאץ לסמל לחופש הביטוי, ומוצבות בה אנדרטאות שמציינות את האירוע הטרגי.  
     

זה קצת דומה לרקמההאנושית. אנחנו מסודרים כמו פאזל עצום שמורכב מ-7 מיליארד חלקים. מה שיפה בפאזל, וכך גם בפאזל שלנו, הוא שכל חלק הוא ייחודי. יחיד ואין שני לו. אבל כשהחלק נפרד משאר חלקי הפאזל, הוא נעדר משמעות. לעומת זאת, כשמחברים את כל החלקים יחד מקבלים את "השלם". שלם שהוא צבעוני, עשיר ומורכב, ומכיל את התכונות של כל חלקיו. הקבלה קוראת לשלם הזה "הנשמה הכללית".
איש חכם מאוד כתב על כך פעם: "כל יחיד ויחיד שבחברה, הוא כמו גלגל אחד, המלוכד בגלגלים מספר, המותנים במכונה אחת. שהגלגל היחיד אין לו חירות של תנועה בערך יחידתו לפי עצמו, אלא נמשך עם תנועת כלל הגלגלים, בכיוון ידוע, להכשיר את המכונה לתפקידה הכללי" (מאמר "השלום בעולם", "בעל הסולם").

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content