Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

2016 לאן?

2016 התחילה לא פשוט. בישראל פיגוע רצחני, בעולם חגיגות מהולות בפחד מטרור. מה הולך להיות השנה בעולם הכאוטי הזה? הנה כמה מגמות.

קודם כל, מערכת מיזוג האוויר בבית המשותף שלנו יוצאת מאיזון. במקום שלג בחג המולד, בהרבה מקומות הייתה פתאום שמש. טמפרטורת האוויר בקוטב הצפוני בשנת 2015 הייתה גבוהה ב-1.3 מעלות מהממוצע הרב שנתי מאז החלו המדידות בשנת 1900. מפחיד לחשוב מה עלולות להיות ההשלכות. פעם חשבנו שאנו מבינים את הסיבות להתחממות הכדור, היום אנו כבר פחות בטוחים בעצמנו. מתחילים להבין שהגורמים לשינויי האקלים הם נעלמים הרבה יותר, פנימיים יותר, מכפי שתיארנו לעצמנו. מי יודע לאן זה יוביל.

דאגה נוספת היא כמובן התעצמות דאעש. חד וחלק, אם לא היו גורמים שתומכים בדאעש במגוון דרכים, לא היו להם טנדרים יפנים חדשים, משאיות להעברת נפט, מערך כירורגים לכריתת איברים לטובת מסחר, מעבדות לפיתוח אמצעי קטל מתקדמים. עברו הזמנים של טרוריסטים שמתחבאים אי-שם בהרים ומדי פעם יוצאים להרוג מישהו, אפגניסטן סטייל. האימפריה המתהווה של דאעש מוזנת על ידי גורמים חזקים שמעוניינים לגרום כאוס בעולם.

עוד נקודה חשובה היא פליטתם של המוני אנשים משוק העבודה בעולם. טכנולוגיות מתקדמות הופכות את האנשים למיותרים, מחשבים, רובוטים ואוטומטיזציה יעשו את העבודה טוב יותר. ומה יהיה אתנו, העובדים של אתמול? מישהו יצטרך להאכיל אותנו, לדאוג לכל צרכי הקיום שלנו. כאב ראש. ומה יקרה אם יהיו על הכדור כמה מיליארדים פחות? הם באמת יחסרו למישהו? נסתדר נהדר גם עם שלושה מיליארד במקום שבעה, לא? מחשבות כאלה מתעוררות בקרב האנושות באופן טבעי, והן מזרזות היתכנות של מלחמת עולם שתאוורר קצת את המקום.

שאלות גדולות עולות, והן עוזרות לחדד את הבנת הבעיה: כמון אנושי, אין לנו מושג לאן אנחנו מתקדמים. וכשלא יודעים לאן הולכים, בטח שאי אפשר לנווט נכון. אז נקפוץ רגע קדימה, וננסה לחשוב ביחד איך תיראה האנושות של מחר.

סוציאליזם, קפיטליזם ושאר ירקות, מהכול כבר טעמנו. שום שיטה לסדר חברתי לא הביאה אותנו אל המנוחה והנחלה, לכל אחת יש את הבעיות שלה. כנראה שהפתרון העתידי נמצא בשילוב בין שני הקווים. במה מדובר? בעבודה, במסחר, בתעשייה, דרושה לנו תחרות מפתחת, יחסים קפיטליסטים. מחוץ לעבודה, במשפחה, בין המשפחות, בחברה, בעולם בכלל, דרושים לנו יחסים סוציאליסטים. שוויון יחסי, הדדיות, יחס טוב.

השאלה הגדולה שניצבת בפנינו כמין אנושי מתפתח, היא איך לחבר נכון בין שתי הצורות המנוגדות האלו. תשובה לכך נוכל למצוא רק ביחד, והיא טמונה בשדרוג טבע האדם. האתגר הגדול של השנה הזו הוא להתחיל ללמוד איך מפעילים נכון את המנוע הפנימי שלנו, את האגו האנושי, באופן שלא נהרוס זה את זה, אלא נבנה לכולנו גם יחד גן עדן. טכנולוגית זה אפשרי, הבעיה היא רק אנושית. וכשנלמד להסתדר זה עם זה, ישוב האיזון לכל הרמות האחרות בטבע. כי הכול מתחיל ונגמר בינינו. נזר הבריאה, זוכרים? אז קדימה, לעבודה.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 671 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content